Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rutte: ruzie Polen en Oekraïne slechts tijdelijk probleem

Rutte: ruzie Polen en Oekraïne slechts tijdelijk probleem

DEN HAAG (ANP) - De ruzie tussen Polen en Oekraïne zal uiteindelijk wel los lopen, denkt demissionair premier Mark Rutte. Polen zegt geen wapens meer aan Oekraïne te willen leveren, omdat het ruzie heeft met het buurland over graanexport. "De soep zal niet zo heet gegeten worden als ze op dit moment wordt opgediend", zei Rutte aan het begin van de tweede dag van de Algemene Politieke Beschouwingen, het debat over de plannen van het kabinet voor volgend jaar.

De Poolse premier Mateusz Morawiecki zei woensdag Oekraïne niet langer te zullen bewapenen. Hij is boos over uitlatingen van president Volodymyr Zelensky van Oekraïne. Die sprak bij de VN over "politieke theater" rond de export van graan uit zijn land. Zelensky doelde op het importverbod op graan uit Oekraïne dat Polen, Hongarije en Slowakije hebben ingesteld. Het gedoe speelt volgens de president alleen maar Rusland in de kaart.

Rutte verwacht dat het om een "tijdelijk probleem" gaat. Hij is bereid om achter de schermen te helpen om de sfeer te verbeteren tussen de buurlanden. Hij wees erop dat de regering in Warschau steeds voorop heeft gelopen bij het geven van steun aan Oekraïne. Volgende maand zijn er verkiezingen voor het parlement in Polen. Op het Poolse platteland is veel weerzin tegen de komst van graan uit Oekraïne.

Steun

Ook demissionair minister Kajsa Ollongren (Defensie) gaat ervan uit dat Polen steun blijft leveren. Ze denkt ook dat de verkiezingen een rol spelen. "Maar het is wel ontzettend belangrijk om de eenheid te bewaren. De Russische dreiging is in Polen heel voelbaar, zegt ze. Daarom heeft het land zo aangedrongen op wapenhulp. "En om die reden denk ik toch, dat ondanks dat dit nu zo hoog is opgelopen, dat we uiteindelijk gewoon samen Oekraïne kunnen blijven steunen."

Rutte toonde begrip voor de positie van Zelensky. "Ik denk dat Oekraïne terecht zegt tegen Europa: probeer nou zoveel mogelijk ook die graanexport vanuit Oekraïne mogelijk te maken." De EU verbood in het voorjaar de export van een aantal landbouwproducten naar enkele EU-lidstaten. Brussel liet vorige week weten een eind te maken aan het verbod, maar Polen, Slowakije en Hongarije zetten eenzijdig de ban voort. Dat is tegen de EU-regels.

Meer uit Binnenland

WHO-commissie pleit voor actie voor klimaat en gezondheid

GENÈVE (ANP) - Overheden en andere beleidsmakers in Europa moeten meer doen om de impact van klimaatverandering op de gezondheid te beperken. Een onafhankelijke commissie die vorig jaar in het leven is geroepen door de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) presenteert zondag verschillende aanbevelingen om de politiek en de internationale gemeenschap tot actie aan te zetten.

2 uur geleden
Confrontatie tussen voetbalsupporters bij tankstation langs A28

PUTTEN (ANP) - Bij een tankstation langs de A28 bij Putten in Gelderland heeft een confrontatie tussen tientallen voetbalsupporters plaatsgevonden. Daarbij is een auto in brand gestoken, meldt een woordvoerder van de politie Oost-Nederland.

2 uur geleden
Arrestaties bij actie bij spoor in Rotterdamse haven

ROTTERDAM (ANP) - De politie heeft twaalf demonstranten opgepakt die een kolenspoor in de Rotterdamse haven onklaar wilden maken. In totaal waren daar ongeveer dertig activisten van Kappen met Kolen, aldus de politie. Ze wilden steentjes onder het spoor vandaan halen. Volgens de politie luisterden de twaalf niet naar de aanwijzingen.

4 uur geleden
Systemen Universiteit Utrecht draaien weer na brand in datacenter

UTRECHT (ANP) - Op de Universiteit Utrecht zijn vanaf maandag alle systemen weer beschikbaar. Ook de gebouwen zijn weer geopend. De universiteit kampte met problemen na de brand in een datacenter in Almere vorige week donderdag.

4 uur geleden
Markuszower sprak over omstreden term 'omvolking' in Loosdrecht

DEN HAAG (ANP) - Tweede Kamerlid Gidi Markuszower heeft bij een demonstratie in Loosdrecht gesproken over de omstreden term 'omvolking', blijkt uit beelden van Nieuwsuur. In een optocht op 6 mei zei hij: "Maar ja, we worden omvolkt. Het is gewoon zo."

5 uur geleden
Finale songfestival door 798.000 mensen bekeken op Nederlandse tv

WENEN (ANP) - De finale van het Eurovisie Songfestival is zaterdag in Nederland door gemiddeld 798.000 mensen bekeken, blijkt uit cijfers van het Nationaal Media Onderzoek (NMO). De uitzending staat daarmee op de derde plek in de top 25 van best bekeken programma's van de dag. De voorbeschouwing werd door 481.000 mensen bekeken en de uitslag van het songfestival door 679.000 mensen. Het best bekeken programma was zaterdag het NOS Journaal van 20.00 uur op NPO 1, met 1.364.000 kijkers.

6 uur geleden
Nederlands speurhondenteam arriveert zondagmiddag op Saba

THE BOTTOM (ANP) - Het team van het Nederlandse Urban Search and Rescue (USAR) arriveert waarschijnlijk zondagmiddag op het eiland Saba om mee te helpen in de zoektocht naar de vermiste Nederlandse wandelaar. Het gaat om elf mensen en negen speurhonden, zo werd eerder al bekendgemaakt.

7 uur geleden