Rutte: ruzie Polen en Oekraïne slechts tijdelijk probleem
DEN HAAG (ANP) - De ruzie tussen Polen en Oekraïne zal uiteindelijk wel los lopen, denkt demissionair premier Mark Rutte. Polen zegt geen wapens meer aan Oekraïne te willen leveren, omdat het ruzie heeft met het buurland over graanexport. "De soep zal niet zo heet gegeten worden als ze op dit moment wordt opgediend", zei Rutte aan het begin van de tweede dag van de Algemene Politieke Beschouwingen, het debat over de plannen van het kabinet voor volgend jaar.
De Poolse premier Mateusz Morawiecki zei woensdag Oekraïne niet langer te zullen bewapenen. Hij is boos over uitlatingen van president Volodymyr Zelensky van Oekraïne. Die sprak bij de VN over "politieke theater" rond de export van graan uit zijn land. Zelensky doelde op het importverbod op graan uit Oekraïne dat Polen, Hongarije en Slowakije hebben ingesteld. Het gedoe speelt volgens de president alleen maar Rusland in de kaart.
Rutte verwacht dat het om een "tijdelijk probleem" gaat. Hij is bereid om achter de schermen te helpen om de sfeer te verbeteren tussen de buurlanden. Hij wees erop dat de regering in Warschau steeds voorop heeft gelopen bij het geven van steun aan Oekraïne. Volgende maand zijn er verkiezingen voor het parlement in Polen. Op het Poolse platteland is veel weerzin tegen de komst van graan uit Oekraïne.
Steun
Ook demissionair minister Kajsa Ollongren (Defensie) gaat ervan uit dat Polen steun blijft leveren. Ze denkt ook dat de verkiezingen een rol spelen. "Maar het is wel ontzettend belangrijk om de eenheid te bewaren. De Russische dreiging is in Polen heel voelbaar, zegt ze. Daarom heeft het land zo aangedrongen op wapenhulp. "En om die reden denk ik toch, dat ondanks dat dit nu zo hoog is opgelopen, dat we uiteindelijk gewoon samen Oekraïne kunnen blijven steunen."
Rutte toonde begrip voor de positie van Zelensky. "Ik denk dat Oekraïne terecht zegt tegen Europa: probeer nou zoveel mogelijk ook die graanexport vanuit Oekraïne mogelijk te maken." De EU verbood in het voorjaar de export van een aantal landbouwproducten naar enkele EU-lidstaten. Brussel liet vorige week weten een eind te maken aan het verbod, maar Polen, Slowakije en Hongarije zetten eenzijdig de ban voort. Dat is tegen de EU-regels.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De Raad voor de rechtspraak roept de minister van Justitie en Veiligheid "met klem" op het wetsvoorstel aan te passen dat het makkelijker moet maken om geld en goederen van criminelen af te pakken. Het Openbaar Ministerie kan onder deze wet waardevolle spullen confisqueren zonder vervolging of veroordeling, waarschuwt de Raad voor de rechtspraak in een wetgevingsadvies. Het wetsvoorstel gaat ten koste van de rechtsbescherming van burgers, stelt de Raad.
51 minuten geledenLEIDEN (ANP) - Veel spoedeisendehulpafdelingen (SEH's) doen donderdag 24 uur lang onderzoek naar het nicotinegebruik van patiënten. Het doel is om informatie te krijgen over gebruik van sigaretten, snus en vapes in relatie tot klachten op de spoedeisende hulp.
1 uur geledenGOES (ANP) - In de nacht van woensdag op donderdag heeft een ramkraak plaatsgevonden bij een winkel aan de Lange Kerkstraat in Goes. Een auto reed daarbij tegen het pand, meldt de politie.
4 uur geledenTILBURG (ANP) - Ook zorgverzekeraar CZ houdt de premie van zijn meest gekozen basisverzekering volgend jaar gelijk. De polis kost 159,99 euro per maand, net als dit jaar.
8 uur geledenYERSEKE (ANP) - Het sinterklaascomité van Yerseke ziet af van de intocht van Sinterklaas omdat Kick Out Zwarte Piet (KOZP) er zaterdag wilde komen demonstreren. De organisatie zegt dat de intocht dit jaar niet op een veilige manier kan plaatsvinden.
10 uur geledenOUWERKERK (ANP) - Van de 850 woningen die door andere landen aan Nederland zijn geschonken na de Watersnoodramp van 1953, kunnen er 45 en een dorpshuis de status van rijksmonument krijgen. Dat heeft demissionair cultuurminister Gouke Moes bekendgemaakt tijdens een bezoek aan het Watersnoodmuseum op het Zeeuwse eiland Schouwen-Duiveland.
19 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De eerste aflevering van het nieuwe seizoen van The Voice of Holland is op 16 januari te zien. Dat maakte RTL 4 woensdag bekend. Daarna is het programma zeventien weken op de vrijdagavond te zien. De finale staat gepland op 8 mei.
20 uur geleden