Rutte: pijnlijk voor nabestaanden dat Rusland laat afweten
BRUSSEL (ANP) - Premier Mark Rutte is "verrast" door het eenzijdige besluit van Rusland om de onderhandelingen over diens aansprakelijkheid voor het neerhalen van vlucht MH17 te staken, en ook door de timing. Bij aankomst op de EU-top in Brussel zei de premier "zeer teleurgesteld" te zijn. "Het is bijzonder pijnlijk voor de nabestaanden dat Rusland het laat afweten", zei hij.
Rusland liet eerder donderdag weten met de gesprekken te stoppen, omdat die zinloos zouden zijn. Nederland en Australië zouden geen belangstelling hebben voor de waarheid, maar er slechts op uit zijn Rusland de schuld in de schoenen te schuiven.
Meer uitleg dan die "natuurlijk flinterdunne" verklaring heeft de Nederlandse regering ook niet gekregen, zei Rutte. "Wij willen wél de gesprekken voortzetten om tegemoet te komen aan de 298 slachtoffers en nabestaanden", zei hij. "We trekken hierin samen met Australië op en zijn enorm gemotiveerd dit tot een goed einde te brengen."
Gerechtigheid
De premier herhaalde dat Nederland "geen enkele optie uitsluit om gerechtigheid voor de 298 slachtoffers en hun nabestaanden te bereiken". Dat geldt om te beginnen "zeker" ook voor een nieuw verzoek aan de andere Europese landen om een gezamenlijk, expliciet signaal van afkeuring aan het adres van het Kremlin. Maar het kabinet gaat "eerst heel precies bestuderen wat de Russen gedaan hebben".
Rutte is ook verbaasd over de timing van het Russische besluit, omdat minister Stef Blok van Buitenlandse Zaken er laatst zijn ambtgenoot Sergej Lavrov nog over sprak. Bij die gelegenheid heeft Blok volgens de premier nog benadrukt hoezeer Nederland aan de gesprekken hecht.
Wraak
Rusland kondigde eerder aan wraak te zullen nemen voor de sancties tegen een aantal naaste medewerkers van president Poetin die de EU donderdag afkondigde voor hun aandeel in de vergiftiging van oppositieleider Aleksej Navalni. Maar Rutte denkt niet dat het afbreken van de MH17-gesprekken onderdeel zijn van die vergelding. "Dat zie ik niet. En dat zal voor ons nooit een reden zijn om niet te doen wat we moeten doen."
Nederland en Australië stelden Rusland in mei 2018 aansprakelijk voor het neerhalen van vlucht MH17 op 17 juli 2014.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Twee van de drie verdachten die betrokken zouden zijn bij de dood van de 80-jarige Irene Winkel na een confrontatie met een nepagent in haar woning in Amsterdam Nieuw-West, zouden ook betrokken zijn bij een oplichting in Haarlem. De officier van justitie ziet hierbij "hetzelfde patroon", zei hij woensdag op een voorbereidende zitting in de rechtbank in Amsterdam.
24 minuten geledenGRONINGEN (ANP) - In de provincie Groningen rijden tot zeker 14.00 uur geen treinen door de aanhoudende weerswaarschuwing in de vorm van code rood. Het KNMI heeft code rood woensdag een aantal keer verlengd.
29 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - De man die dinsdagavond rond 21.00 uur in een woning aan de Zoutziedersstraat in de Rotterdamse wijk Delfshaven zwaargewond raakte bij een schietincident, is later in het ziekenhuis overleden. Het slachtoffer is een 19-jarige Rotterdammer, meldt de politie.
1 uur geledenGRONINGEN (ANP) - In Groningen, het noordoosten van Friesland en het noorden van Drenthe kan het ook later op de dag nog erg glad zijn, waarschuwt het KNMI. Daarom geldt code rood nog een paar uur langer in de drie noordelijke provincies.
1 uur geledenRIJSWIJK (ANP) - Het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR) neemt woensdag de rest van de dag geen rijtesten, tussentijdse toetsen en praktijkexamens voor auto, motor- en bromfiets meer af in Groningen, Friesland en Drenthe. In deze provincies is code rood afgegeven om gladheid door ijzel. De weerwaarschuwing geldt in Friesland en Drenthe tot 14.00 uur en in Groningen tot 15.00 uur. Daarna geldt code geel.
1 uur geledenENSCHEDE (ANP) - Enschede wil een rijverbod voor fatbikes in de voetgangerszone van de binnenstad tijdens de drukste momenten. Dat voorstel doet het college aan de gemeenteraad. Wethouder Marc Teutelink spreekt van "een heel goed voorstel dat juridisch verdedigbaar is". De wethouder heeft het ook juridisch laten checken, maar hij weet niet zeker of het juridisch haalbaar is. Meerdere gemeenten willen fatbikes weren, maar dat is lastig omdat er geen juridisch onderscheid is tussen fatbikes en andere elektrische fietsen.
2 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - De kortsluiting bij Schiphol waardoor woensdagochtend het treinverkeer stil kwam te liggen, is veroorzaakt doordat iemand een heliumballon mee het perron op had genomen. Op beelden is te zien dat de "feestelijke ballon" de bovenleiding heeft geraakt, wat zorgde voor een grote vonkenregen en dus de kortsluiting, legt ProRail uit.
2 uur geleden