Rutte: pijnlijk voor nabestaanden dat Rusland laat afweten
BRUSSEL (ANP) - Premier Mark Rutte is "verrast" door het eenzijdige besluit van Rusland om de onderhandelingen over diens aansprakelijkheid voor het neerhalen van vlucht MH17 te staken, en ook door de timing. Bij aankomst op de EU-top in Brussel zei de premier "zeer teleurgesteld" te zijn. "Het is bijzonder pijnlijk voor de nabestaanden dat Rusland het laat afweten", zei hij.
Rusland liet eerder donderdag weten met de gesprekken te stoppen, omdat die zinloos zouden zijn. Nederland en Australië zouden geen belangstelling hebben voor de waarheid, maar er slechts op uit zijn Rusland de schuld in de schoenen te schuiven.
Meer uitleg dan die "natuurlijk flinterdunne" verklaring heeft de Nederlandse regering ook niet gekregen, zei Rutte. "Wij willen wél de gesprekken voortzetten om tegemoet te komen aan de 298 slachtoffers en nabestaanden", zei hij. "We trekken hierin samen met Australië op en zijn enorm gemotiveerd dit tot een goed einde te brengen."
Gerechtigheid
De premier herhaalde dat Nederland "geen enkele optie uitsluit om gerechtigheid voor de 298 slachtoffers en hun nabestaanden te bereiken". Dat geldt om te beginnen "zeker" ook voor een nieuw verzoek aan de andere Europese landen om een gezamenlijk, expliciet signaal van afkeuring aan het adres van het Kremlin. Maar het kabinet gaat "eerst heel precies bestuderen wat de Russen gedaan hebben".
Rutte is ook verbaasd over de timing van het Russische besluit, omdat minister Stef Blok van Buitenlandse Zaken er laatst zijn ambtgenoot Sergej Lavrov nog over sprak. Bij die gelegenheid heeft Blok volgens de premier nog benadrukt hoezeer Nederland aan de gesprekken hecht.
Wraak
Rusland kondigde eerder aan wraak te zullen nemen voor de sancties tegen een aantal naaste medewerkers van president Poetin die de EU donderdag afkondigde voor hun aandeel in de vergiftiging van oppositieleider Aleksej Navalni. Maar Rutte denkt niet dat het afbreken van de MH17-gesprekken onderdeel zijn van die vergelding. "Dat zie ik niet. En dat zal voor ons nooit een reden zijn om niet te doen wat we moeten doen."
Nederland en Australië stelden Rusland in mei 2018 aansprakelijk voor het neerhalen van vlucht MH17 op 17 juli 2014.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Hevige buien die gepaard gaan met onweer zijn zaterdagavond via het zuiden Nederland binnengetrokken. Op sommige plekken zorgde dat voor overlast. Zo werd de voetbalwedstrijd in Nijmegen tussen NEC en Telstar tijdelijk stilgelegd.
36 minuten geledenARNHEM (ANP) - De inzet van de buitenlandse brandweerdiensten is niet meer nodig bij het bestrijden van de natuurbranden. Dat laten minister David van Weel van Justitie en Veiligheid en voorzitter Hein van der Loo van het Interregionaal Beleidsteam (IRBT) weten.
3 uur geledenBUDEL (ANP) - De brandweer gaat bij het bestrijden van de natuurbrand bij Weert en Budel over op een andere tactiek. Er worden daar nu voor het eerst twee zogenoemde handcrews ingezet, meldt de brandweer. Dat zijn specialistische brandweerteams die met handgereedschap de brand tegengaan op plekken waar blusvoertuigen niet kunnen komen.
4 uur geledenOIRSCHOT (ANP) - In de buurt van Oirschot is zaterdagmiddag opnieuw vuur waargenomen in een natuurgebied waar eerder ook al brand heeft gewoed. Dat meldt de veiligheidsregio van Zuidoost-Brabant.
6 uur geledenDEN HAAG/ATHENE (ANP) - De Nederlandse ambassade in Griekenland heeft consulaire bijstand verleend aan drie Nederlandse deelnemers aan de Global Sumud Flotilla, de burgervloot met hulpgoederen voor Gaza. Dat laat het ministerie van Buitenlandse Zaken weten.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De voormalige televisiepresentator en politicus Carlo Strijk is op 59-jarige leeftijd overleden. Dat laat Niels Jens Uitvaartzorg weten aan het ANP namens de familie. Strijk overleed afgelopen week in zijn slaap.
8 uur geleden'T HARDE (ANP) - De brandweer heeft het sein brand meester gegeven voor de grote natuurbrand in 't Harde. Dat meldt de Veiligheidsregio Noord- en Oost-Gelderland.
12 uur geleden