Rutte passeert Drees in race om recordtijd in Torentje
DEN HAAG (ANP) - Mocht Mark Rutte na de verkiezingen opnieuw minister-president worden, dan is de kans dat hij de langstzittende naoorlogse premier van Nederland wordt groter dan ooit. Komend weekend haalt hij al PvdA-icoon Willem Drees in, die tot dusver op plek twee stond. En als het kabinet-Rutte IV er komt, heeft de eerste premier van VVD-huize vanaf de verkiezingsdag, op 17 maart, nog precies 502 dagen te gaan voor hij recordhouder Ruud Lubbers (CDA) passeert.
Rutte is sinds 14 oktober 2010 premier. Drees was premier van 7 augustus 1948 tot 22 december 1958: in totaal 3789 dagen. Zaterdag 27 februari zit ook Rutte precies zoveel dagen in het Torentje.
Vadertje Drees, zoals de PvdA’er liefkozend werd genoemd, was eerste minister van in totaal vier kabinetten. Drees (1886-1988) leidde Nederland door de wederopbouw na de Tweede Wereldoorlog. Onder zijn bewind werd een aantal bekende sociale zekerheidswetten zoals de Werkloosheidswet en de Algemene Ouderdomswet ingevoerd.
Lubbers
CDA'er Ruud Lubbers verbrak Drees' record een paar decennia later. Lubbers was in totaal 4309 dagen premier, van 1982 tot 1994. Hij voerde drie regeringsploegen aan, twee met de VVD en één met de PvdA.
Lubbers (1939-2018) werd premier midden in de economische recessie van begin jaren tachtig. Om de crisis weerstand te bieden hervormde hij het stelsel van sociale zekerheid en zette daarmee de neoliberale fase van het overheidsbeleid in gang. Die politieke stroming - een kleine overheid en zoveel mogelijk individuele vrijheden, met een grote rol voor de vrije markt - is nog altijd dominant in Nederland. De laatste jaren komt er steeds meer kritiek op het neoliberalisme, zelfs de VVD pleit tegenwoordig voor een sterkere overheid.
Langstzittende premier
Lubbers is naast de langstzittende premier met zijn 43 jaar ook de jongste minister-president, een record dat hem voorlopig niet wordt ontnomen. Ook Rutte werd op 43-jarige leeftijd premier, maar hij was toen welgeteld 61 dagen ouder dan Lubbers was op zijn eerste dag.
Alle premiers die na 2000 het land bestuurden staan in de top vijf. Ruttes voorganger Jan Peter Balkenende (CDA) staat op de vierde plek, met in totaal 3006 dagen in functie. Zijn voorganger Wim Kok (PvdA-premier van 1994 tot 2002) hield het 2891 dagen vol: goed voor de vijfde plek.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Ruim een op de tien jongeren wordt minstens een keer verdacht van een misdrijf. Dat staat in een donderdag gepubliceerd onderzoek in opdracht van het Wetenschappelijk Onderzoek- en Documentatiecentrum (WODC). De kosten van criminaliteit per groep adolescenten die in hetzelfde jaar van de basisschool kwamen, worden geschat op bijna 2,6 miljard euro.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair minister-president Dick Schoof is donderdagavond in aanvaring gekomen met de Tweede Kamer over extra geld voor Oekraïne. Een meerderheid wil volgend jaar 2 miljard euro extra steun aan de regering in Kyiv geven, maar Schoof wil daar pas bij de voorjaarsnota over praten.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Dick Schoof heeft de Sierra Leoonse president Julius Maada Bio eerder deze week gevraagd om de uitlevering van Jos Leijdekkers, ook wel Bolle Jos. Dat bevestigt een woordvoerder van de demissionaire premier na berichtgeving door het AD.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Defensie treft geen maatregelen tegen medewerkers die betrokken waren bij het mortierongeval in Mali, waarbij in 2006 twee militairen om het leven kwamen en een derde zwaargewond raakte. Defensieminister Ruben Brekelmans (VVD) vindt het niet passend om "rechtspositionele maatregelen" te nemen. Want, zo redeneert hij in een Kamerbrief, veel van de onderliggende problemen zijn veroorzaakt door de manier waarop zijn ministerie is georganiseerd.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Mona Keijzer (BBB) wil dat Oekraïense vluchtelingen met een baan huur en premie voor de ziektekostenverzekering gaan betalen, bevestigen ingewijden na berichtgeving van RTL Nieuws. Ook krijgen zij een speciale vluchtelingenstatus die erop gericht is dat ze terugkeren naar hun moederland als daar vrede is. Dat moet de Europese regeling voor deze groep vervangen, die in maart 2027 verloopt. Dat staat in een voorstel dat de demissionaire bewindsvrouw vrijdag voorlegt in de ministerraad.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De avondspits van donderdag is volgens de ANWB de drukste spits van het jaar. Op het hoogtepunt, rond 17.30 uur, stond 1218 kilometer file. Het is vooral druk op de A27 tussen Utrecht en Breda en op de wegen rond Rotterdam.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De NAM moet honderden miljoenen bijdragen aan de schadeafhandeling en versterkingsoperatie in Groningen. Dat heeft de rechter beslist in een tussenuitspraak, in de rechtszaak die het gaswinningsbedrijf begon om de heffingen aan te vechten. Energieminister Sophie Hermans (VVD) en staatssecretaris Eddie van Marum (Groningen, BBB) hebben de vonnissen in de rechtszaken hierover donderdag naar de Tweede Kamer verstuurd.
4 uur geleden