Rutte overtuigd dat Nederland op topniveau blijft meedoen in EU
BRUSSEL (ANP) - Demissionair premier Mark Rutte gaat ervan uit dat Nederland in de nieuwe Europese Commissie een belangrijke portefeuille behoudt. "Daar maak ik me geen zorgen over", aldus Rutte bij aankomst in Brussel voor overleg over nieuwe kandidaten voor Europese topposities. "Nederland is de vijfde economie van Europa. Dus daarmee zitten we echt in de top. We zijn niet zo groot als Frankrijk en Duitsland. Dus Nederland kan zich altijd sterk maken en dat zal het zonder twijfel ook doen voor een zwaar commissariaat."
Dat er straks in Den Haag een regering zit met een heel andere politieke kleur waar andere EU-landen misschien wantrouwig naar kijken, wimpelt Rutte weg. "Het nieuwe kabinet zal de koers volledig voortzetten. In Europa, in de NAVO, met Oekraïne, alles." Rutte gelooft dat de andere EU-landen eerder de "continuïteit" zullen zien. En ook "dat er een hele goede nieuwe premier in aantocht is". Volgens Rutte vinden de andere landen dat spannend. "Een voormalige 'spy-chief', zoals ze dat dan zeggen."
Volgens Rutte is die continuïteit het belangrijkste. "En dat hoort ook bij Nederland. Want bij ons verandert er nooit zoveel."
Maar pas als vier belangrijke functies zijn vervuld, zijn de benoemingen van Eurocommissarissen aan de orde, zei Rutte. Het gaat om een nieuwe voorzitter van de nieuwe Europese Commissie, een nieuwe voorzitter van de Europese Raad, een nieuwe EU-buitenlandchef en een nieuwe voorzitter van het Europees Parlement.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het kabinetsplan om de NPO meer tijd te laten inruimen voor reclame, moet jaarlijks ongeveer 12 miljoen euro opleveren. De ministerraad is vrijdag akkoord gegaan met dit plan van demissionair minister Gouke Moes (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap, BBB), waar media donderdag al over berichtten.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Femke Wiersma verwacht een "positieve grondhouding" van de Europese Commissie als het gaat om een nieuwe uitzondering die Nederlandse boeren ruimte geeft meer mest uit te rijden. Dat zei de demissionaire BBB-minister vrijdag voor het begin van de ministerraad. Ze legt een verband tussen de mestregels en een internationaal handelsverdrag.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland is gebaat bij een "gretig" kabinet dat voortvarend aan de slag wil met klimaatbeleid. Met die boodschap is voorzitter Kees Vendrik van het Nationaal Klimaat Platform aangeschoven bij informateur Sybrand Buma en de onderhandelaars over een nieuw kabinet namens D66 en CDA.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Hoge verkeersboetes blijven nodig om "de politie, de brandweer en andere veiligheidsvraagstukken" te betalen. Dat zei demissionair justitieminister Foort van Oosten (VVD) voorafgaand aan de ministerraad. "Het zijn hoge boetes, dat erken ik. Dat heeft enerzijds te maken met het naleven van de verkeersregels, en anderzijds met een financieringsvraagstuk dat we hieruit betalen."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Defensieminister Ruben Brekelmans heeft "grote vraagtekens" bij "een aantal elementen" van het Amerikaanse vredesplan voor Oekraïne. Welke punten dat precies zijn, wilde de demissionaire VVD-bewindsman niet zeggen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat kijken wat de gevolgen zijn als het bedrijf Solvinity, dat onder meer een belangrijke rol speelt bij het gebruik van DigiD, wordt overgenomen door een Amerikaans bedrijf. Het Amerikaanse bedrijf Kyndryl staat op het punt Solvinity over te nemen, meldde de Autoriteit Consument & Markt vrijdag.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Voormalig ASML-topman Peter Wennink maakt zich zorgen over het tempo waarin elders in de wereld wordt ingespeeld op grote maatschappelijke veranderingen, zoals digitalisering, vergrijzing, oplopende zorgkosten en de energietransitie. Europa en Nederland blijven daarbij achter, zei hij voor aanvang van een gesprek met informateur Sybrand Buma en de onderhandelaars over een nieuw kabinet namens D66 en CDA.
1 dag geleden