Rutte: over vier tot vijf jaar kan Rusland NAVO verslaan
BRUSSEL (ANP) - Over vier tot vijf jaar zou Rusland de NAVO kunnen verslaan, waarschuwt NAVO-topman Mark Rutte. De Russische president Vladimir Poetin heeft de Russische economie volgens hem zo in dienst gesteld van oorlogvoering, dat de overhand van de westerse militaire alliantie in een paar jaar kan verdwijnen. "En dan kan hij op een gegeven moment gaan denken: nou, misschien moet ik eens een poging gaan doen."
"Als nu Poetin zou proberen een vinger naar ons uit te steken, dan kunnen we hem echt conventioneel vernietigend verslaan", zei Rutte na een toespraak in Brussel waarmee hij de inwoners van NAVO-landen wakker hoopte te schudden. Atoomwapens even buiten beschouwing gelaten is de westerse militaire alliantie, met de Verenigde Staten als grote steunpilaar, verreweg het sterkst, bedoelt hij. "Maar over vier, vijf jaar wordt dat echt ingewikkelder."
Daarom moeten NAVO-landen snel veel meer werk maken van hun verdediging, bepleit hij, en burgers van die landen zouden politici daartoe moeten aansporen. "Jullie moeten weten wat er speelt", wil hij hun voorhouden. "Help mij om die urgentie ook in de politiek te krijgen. Dat uiteindelijk veiligheid prioriteit heeft boven al het andere."
Sinds duidelijk is dat Donald Trump terugkeert als president van de VS, zinspelen Oekraïne en sommige bondgenoten meer en meer op vredesbesprekingen met het Kremlin. De Duitse bondskanselier Olaf Scholz belde vorige maand al met Poetin. Rutte heeft nog geen contact met de Russische president gehad en is dat ook niet van plan. "Misschien in de toekomst, maar nu nog niet."
Meer uit Binnenland
LOOSDRECHT (ANP) - De mobiele eenheid heeft woensdagavond opgetreden bij een azc-protest in Loosdrecht. Het is voor de derde avond op rij dat in de Noord-Hollandse plaats de politie ingrijpt tegen demonstranten die tegen de komst van asielzoekers zijn.
17 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Syrische asielzoekers moeten mogelijk terugkeren naar een veilig gedeelte van hun thuisland in plaats van dat zij een verblijfsvergunning in Nederland krijgen, schrijft asielminister Bart van den Brink (CDA) in een brief aan de Tweede Kamer. Per individueel geval gaat de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) onderzoeken of dat kan.
1 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - In Loosdrecht wordt opnieuw gedemonstreerd tegen de komst van een noodopvanglocatie voor asielzoekers. Aan het begin van de avond hebben een paar honderd mensen zich verzameld bij het gemeentehuis. Uit een speaker klinkt een anti-azc-lied en af en toe is er geknal van vuurwerk te horen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - VVD-minister Eelco Heinen (Financiën) staat in principe open voor het belasten van overwinsten bij bedrijven die profiteren van de oorlogen in het Midden-Oosten, zoals oliebedrijven. Maar nu wil hij daar nog niet aan: eerst moet er nog een aantal stappen voor worden doorlopen.
2 uur geledenLELYSTAD (ANP) - De rechter heeft woensdag vastgesteld dat het maatschappelijk belang om humanitaire opvang voor asielzoekers te regelen zwaarder weegt dan het belang van omwonenden om inspraak te hebben in die beslissing. Dat is de conclusie nadat dertien omwonenden en ondernemers de tijdelijke opvang van 110 asielzoekers in het leegstaande gemeentehuis in Loosdrecht probeerden te voorkomen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft woensdag dertig jaar cel geëist tegen Rafik A. voor foltering, marteling, seksueel geweld en verkrachting in zijn vaderland Syrië in 2013 en 2014. "Het is niet te bevatten wat voor impact deze gruwelijkheden op de slachtoffers hebben", zei de officier van justitie.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat zich inzetten voor goedkopere treintickets buiten de spits. Dat wil premier Rob Jetten "voor de komende zomermaanden", zei hij in het debat over compenserende maatregelen voor de hoge energieprijzen. Het voorstel voor zo'n lager tarief werd eerder in het debat gedaan door GroenLinks-PvdA. Bronnen zeiden eerder al tegen diverse media dat het kabinet welwillend tegenover het idee stond.
4 uur geleden