Rutte: over vier tot vijf jaar kan Rusland NAVO verslaan
BRUSSEL (ANP) - Over vier tot vijf jaar zou Rusland de NAVO kunnen verslaan, waarschuwt NAVO-topman Mark Rutte. De Russische president Vladimir Poetin heeft de Russische economie volgens hem zo in dienst gesteld van oorlogvoering, dat de overhand van de westerse militaire alliantie in een paar jaar kan verdwijnen. "En dan kan hij op een gegeven moment gaan denken: nou, misschien moet ik eens een poging gaan doen."
"Als nu Poetin zou proberen een vinger naar ons uit te steken, dan kunnen we hem echt conventioneel vernietigend verslaan", zei Rutte na een toespraak in Brussel waarmee hij de inwoners van NAVO-landen wakker hoopte te schudden. Atoomwapens even buiten beschouwing gelaten is de westerse militaire alliantie, met de Verenigde Staten als grote steunpilaar, verreweg het sterkst, bedoelt hij. "Maar over vier, vijf jaar wordt dat echt ingewikkelder."
Daarom moeten NAVO-landen snel veel meer werk maken van hun verdediging, bepleit hij, en burgers van die landen zouden politici daartoe moeten aansporen. "Jullie moeten weten wat er speelt", wil hij hun voorhouden. "Help mij om die urgentie ook in de politiek te krijgen. Dat uiteindelijk veiligheid prioriteit heeft boven al het andere."
Sinds duidelijk is dat Donald Trump terugkeert als president van de VS, zinspelen Oekraïne en sommige bondgenoten meer en meer op vredesbesprekingen met het Kremlin. De Duitse bondskanselier Olaf Scholz belde vorige maand al met Poetin. Rutte heeft nog geen contact met de Russische president gehad en is dat ook niet van plan. "Misschien in de toekomst, maar nu nog niet."
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De Vrije Universiteit Amsterdam heeft alle systemen die in verbinding staan met onderwijssoftware Canvas losgekoppeld. Dat liet de onderwijsinstelling weten nadat hackersgroep ShinyHunters donderdagavond de Canvas-sites van meerdere Nederlandse universiteiten had weten over te nemen.
1 uur geledenUITHOORN (ANP) - De Noord-Hollandse gemeente Uithoorn plaatst cameratoezicht in een straat waar dit jaar een asielzoekerscentrum moet komen. De camera's zijn voor een periode van twee weken en zijn bedoeld "ter bescherming van de openbare orde en veiligheid aan de Wiegerbruinlaan", aldus de gemeente.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten noemt de aanval met een vuurwerkbom op het partijkantoor van zijn eigen partij D66 "een laffe daad van intimidatie".
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken) noemt de aanval met een vuurwerkbom donderdagavond op het partijkantoor van D66 een "laffe daad". Dat doet de CDA-bewindsman in een reactie op X. "Laat het duidelijk zijn: geweld hoort niet thuis in onze democratie."
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie heeft een persoon aangehouden voor de explosie die donderdagavond plaatsvond bij het partijkantoor van D66 in Den Haag. De explosie aan de Lange Houtstraat was even na 21.00 uur, meldt de politie. Niemand raakte gewond.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij het partijkantoor van D66 in Den Haag is donderdagavond iets na 21.00 uur een explosie geweest, bevestigt de politie na berichtgeving door De Telegraaf. Het pand aan de Lange Houtstraat in de Haagse binnenstad is daardoor beschadigd. Niemand raakte gewond, zegt een politiewoordvoerder.
7 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Talpa maakt geen nieuwe afleveringen van Familie Gillis: Massa is Kassa "zolang er sprake is van hoger beroep of cassatie" in de zaken waarin Peter Gillis donderdag is veroordeeld. Dat laat een woordvoerder van het mediabedrijf desgevraagd weten aan het ANP.
10 uur geleden