Rutte over 'nevenschade': in lang debat valt woord soms verkeerd
DEN HAAG (ANP) - Premier Mark Rutte begrijpt dat het woord "nevenschade" over de ellende van inwoners van het aardbevingsgebied verkeerd kan vallen. "Ik ga er alleen nu geen excuus voor maken", voegt hij toe. "In een debat van negen uur zullen er woorden zijn waarvan je achteraf denkt: net niet het goede woord. Maar dat hoort bij debatten voeren."
Rutte stond deze week urenlang tegenover de Tweede Kamer voor een debat over het verslag van de enquêtecommissie die het Groningse gasdossier onderzocht. Daarin noemde hij de "nevenschade" van de gaswinning "gigantisch", maar het woord viel bij een aantal Groningers verkeerd. Zo ook bij SP'er Sandra Beckerman. Maar Rutte benadrukte dat hij dat woord alleen gebruikte om het verschil aan te geven tussen het toeslagenschandaal en het Groningse gasdossier. Bij het schandaal met de kinderopvangtoeslag was "alles fout", terwijl de gaswinning Nederlanders ook veel goeds bracht.
De premier zei in zijn wekelijkse persconferentie desgevraagd ook dat er van de oliemaatschappijen "wel een ander gebaar had kunnen komen" naar aanleiding van het rapport van de enquêtecommissie. Vanuit de Tweede Kamer kwam in het debat over Groningen kritiek dat de premier te veel aan de kant van de grote bedrijven zou staan. Maar Rutte sluit zich aan bij de woorden van staatssecretaris Hans Vijlbrief, die zegt "woedend" te zijn over de opstelling van Shell en Esso. De 'olies' willen een deel van de afhandeling van de bevingsproblemen niet betalen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het was "geen goed signaal" van de politie Oost-Brabant, die donderdag aankondigde alleen in te grijpen als tractoren de snelweg blokkeerden en niet als zij daar langzaam zouden rijden, zei premier Rob Jetten vrijdag op zijn wekelijkse persconferentie. Vrijdagochtend kwamen twee mensen om het leven bij een botsing in de staart van de file, die ontstond door tractoren op de snelweg. Volgens de premier moeten de politie, het Openbaar Ministerie (OM) en de burgemeester "nabespreken" hoe het vrijdag zo fout kon gaan.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet roept boeren op niet met tractoren op snelwegen te demonstreren. Minister Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken, CDA), die gaat over het demonstratierecht, doet die oproep nadat er vrijdag twee doden waren gevallen op de A59. Zij kwamen om bij een botsing in de staart van een file, die het gevolg was van trekkers op de snelweg.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Geert Wilders heeft in een bericht op X gepleit voor "massadeportaties". Tegen welke groep de PVV-leider zich richt, maakt hij niet precies duidelijk, maar hij heeft het over "crimineel tuig". Daarbij deelt hij een bericht van AT5 over een man die iemand in Amsterdam tot seksuele handelingen dwong.
1 dag geledenDEN BOSCH (ANP) - Toen bij het boerenprotest bij het provinciehuis in Den Bosch doordrong dat er een dodelijke aanrijding was gebeurd in een file die was ontstaan door tractoren werd de sfeer daar bedrukt. Zo omschrijft Caroline van der Plas, grondlegger van boerenpartij BBB, de stemming. Ze is in Den Bosch om mee te doen aan de demonstratie.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De provincie Brabant moet de landelijke stikstofplannen van minister Jaimi van Essen meenemen in de afweging om boerenvergunningen in te trekken. Dat zei de landbouwminister van D66 vrijdag voorafgaand aan de ministerraad.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Financiënminister Eelco Heinen (VVD) verwacht dat het opstellen van de begroting, waarbij de minderheidscoalitie zaken moet doen met oppositiepartijen, een "spannend proces" gaat worden. Hij wil met Prinsjesdag een begroting presenteren die op "breed draagvlak" kan rekenen in het parlement, maar hoe realistisch dat is "gaan we de komende tijd zien", zei Heinen vrijdag voorafgaand aan de ministerraad.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De hitte van deze zomer bewijst volgens klimaatminister Stientje van Veldhoven (D66) maar weer dat extra klimaatbeleid nodig is om erger te voorkomen. Toch zal Nederland ook moeten kijken naar klimaatadaptatie, oftewel aanpassen aan het opgewarmde klimaat.
1 dag geleden