Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rutte op locatie explosie Rotterdam: heel heftig en indrukwekkend

Rutte op locatie explosie Rotterdam: heel heftig en indrukwekkend

ROTTERDAM (ANP) - Demissionair premier Mark Rutte heeft maandagochtend een bezoek gebracht aan de Schammenkamp in Rotterdam-Zuid. Daar werd vorige week een pand getroffen door een explosie, waarbij drie doden vielen. Hij vond het "heel heftig" om op de locatie te zijn en noemde het indrukwekkend om er met mensen te spreken.

Op de Schammenkamp sprak Rutte met bewoners en mensen die bezig zijn met het opruimen en herstellen van de schade. "Man, man, man, jeetje", zei hij tegen de beheerder van het verwoeste pand. Rutte nam ruim de tijd om de verhalen van de betrokkenen tot zich te nemen.

Hij wilde niet ingaan op vragen over de mogelijke aanwezigheid van een drugslab, dat vermoedelijk de oorzaak was van de explosie. "Dat laat ik bij het Openbaar Ministerie", aldus de demissionair minister-president. "Ik ga daar niet over speculeren, dus dan komen we in algemene zin op de vraag over drugslabs in woonwijken. Dan is het antwoord natuurlijk dat dat zeer niet de bedoeling is, maar daar wil ik het echt bij laten."

Veel indruk

Het bezoek van Rutte aan de Schammenkamp viel samen met een werkbezoek aan een nabijgelegen basisschool dat al gepland stond. "Een heel gek toeval", aldus Rutte. Tijdens zijn bezoek aan de ramplocatie roemde hij de rol van de hulpdiensten, die onder zeer moeilijke omstandigheden snel besluiten moesten nemen. "Ik heb heel veel respect voor hen", zei Rutte meerdere keren.

Na de explosie gingen familieleden van een van de vermisten op eigen initiatief onder het puin zoeken naar hun familielied. De hulpdiensten deden dat niet door instortingsgevaar, wat hen op kritiek kwam te staan van nabestaanden. Rutte noemt hun emotie begrijpelijk. "Zeker voor moslims is het belangrijk om binnen een dag de begrafenis te laten plaatsvinden. Dus ik snap de emotie, maar tegelijkertijd was dit letterlijk een levensgevaarlijke plek. Dus ook daarom: respect voor de politie. Die moesten in een split second besluiten: we laten toe dat daar gezocht wordt, met ook risico, maar dat is een besluit dat zij genomen hebben."

Ook de manier waarop mensen elkaar in de wijk opvangen, maakt naar eigen zeggen veel indruk op Rutte. "Het is bijzonder dat we er dan ook weer voor elkaar zijn."

Meer uit Politiek

Kabinet maakt dit jaar nog extra geld vrij voor hulp aan Soedan

DEN HAAG (ANP) - Dit jaar maakt het demissionaire kabinet nog eens 5 miljoen euro vrij om de humanitaire nood te lenigen in Soedan. Staatssecretaris Aukje de Vries (Ontwikkelingshulp, VVD) kwam daarmee de Tweede Kamer tegemoet, die om extra steun had gevraagd.

1 uur geleden
Letschert wil opnieuw deskundigen betrekken bij kabinetsformatie

DEN HAAG (ANP) - De nieuwe informateur Rianne Letschert wil de komende weken opnieuw vertegenwoordigers van maatschappelijke organisaties en uitvoeringsinstanties uitnodigen. Ook verwacht zij alle fractievoorzitters in de Tweede Kamer te spreken. Zij heeft tot 30 januari de tijd om met D66, CDA en VVD de basis te leggen voor een regeerakkoord.

4 uur geleden
Buma: verschillen D66, VVD, GL-PvdA, CDA en JA21 'overbrugbaar'

DEN HAAG (ANP) - Oud-informateur Sybrand Buma vindt de inhoudelijke verschillen tussen D66, CDA, VVD, GroenLinks-PvdA en JA21 "overbrugbaar". Dat was zijn conclusie na een gesprek dat hij vorige week had met de vijf partijleiders, toen de kabinetsformatie vast leek te lopen op onderlinge blokkades.

7 uur geleden
Geen vitamine K-prik na geboorte, verloskundigen blijven tegen

DEN HAAG (ANP) - Nederlandse baby's krijgen ook in de toekomst niet vlak na de geboorte een injectie met vitamine K. Demissionair staatssecretaris Judith Tielen, die over jeugd- en preventiebeleid gaat, heeft dat aan de Tweede Kamer laten weten. Ze legt daarmee een wetenschappelijk onderbouwd advies van de Gezondheidsraad naast zich neer. In een brief aan de Kamer legt Tielen uit dat ze niet anders kan, omdat verloskundigenorganisatie KNOV het voorstel niet ziet zitten.

7 uur geleden
Bontenbals wens voor andere politieke cultuur is 'ook voor VVD'

DEN HAAG (ANP) - Volgens Henri Bontenbal is er "een andere politieke cultuur nodig", herhaalde hij nog eens in het debat over de formatie. "Daar moeten we allemaal aan werken, en dan geldt dat ook voor de VVD," zei de CDA-leider.

8 uur geleden
Klaver: onzekerheid door minderheidscoalitie is niet onze schuld

DEN HAAG (ANP) - Jesse Klaver van GroenLinks-PvdA verwacht dat het tot veel "onzekerheid" leidt als de gesprekken tussen D66, CDA en VVD in de volgende fase van de formatie uitmonden in een minderheidskabinet. "En voordat je het weet, krijgt de oppositie hier breed de schuld van deze onzekerheid. En die verantwoordelijkheid, die zullen we niet op ons nemen", waarschuwt de linkse partijleider bij het debat over het verslag van informateur Sybrand Buma.

8 uur geleden
CU en SGP vragen D66 om 'zelfbeheersing' met onderwijsvrijheid

DEN HAAG (ANP) - De ChristenUnie en de SGP vroegen D66-leider Rob Jetten woensdag bij het debat over de formatie om "zelfbeheersing" met onderwijsvrijheid. Hierover is dinsdag opnieuw discussie ontstaan, nadat een Kamermeerderheid en ook D66 voor een motie van de VVD hadden gestemd, tot onvrede van de christelijke partijen. Hierin werd opgeroepen om het grondrecht om onderwijs te geven dat aansluit bij de eigen levensbeschouwing, nooit ten koste te laten gaan van de gelijke behandeling van leerlingen.

9 uur geleden