Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rutte: 'ongelooflijk ingewikkeld' AI niet alleen problematiseren

Rutte: 'ongelooflijk ingewikkeld' AI niet alleen problematiseren

DEN HAAG (ANP) - Kunstmatige intelligentie moet niet alleen als probleem worden gezien, zegt premier Mark Rutte. "Het is ook een enorme kans." Het Europees Parlement nam eerder deze week de eerste wetgeving over kunstmatige intelligentie (AI) aan. "Ik denk dat het helpt", zegt de premier over die wet. "Maar het is een ongelooflijk ingewikkeld probleem."

Het kabinet moet een balans zien te vinden tussen ruimte geven aan de technologie zodat deze kan helpen met het oplossen van problemen, maar ook de bedreigingen beperken. Rutte denkt aan het bestrijden van ziektes en zelfs het oplossen van maatschappelijke problemen als voorbeelden waarin AI een rol kan spelen. "Tegelijkertijd wil je ook voorkomen dat de risico's die het met zich meebrengt niet beheersbaar zijn."

"Ik denk dat we het belang niet kunnen onderschatten, maar wel steeds in balans." De premier ziet niets in een 'pauzeknop', waarin de ontwikkeling van AI tijdelijk wordt gestopt in een periode waarin overheden zich kunnen beraden op volgende stappen. "Vooruitgang kan je niet tegenhouden, dat moet je ook niet tegen wíllen houden. Maar je moet er voor zorgen dat die vooruitgang in goede banen wordt geleid."

Risico's

Eventuele nadere afspraken of regels moeten vooral "in samenspraak met de industrie" worden gemaakt. Maar een AI-akkoord, naar voorbeeld van eerdere sociale akkoorden of het landbouwakkoord waar het kabinet nu nog op hoopt, ziet Rutte vooralsnog niet zitten.

Prins Constantijn, de Nederlandse tech- en startupgezant, noemde het kabinet eerder deze week te negatief over AI. Hij vreest dat de technologie wordt "weggereguleerd". Aan de andere kant waken veel mensen, onder wie secretaris-generaal van de Verenigde Naties António Guterres, juist voor de risico's van AI. Guterres wees op de waarschuwingen van wetenschappers over een "existentiële dreiging" in een speech over de nieuwste 'vorm' van kunstmatige intelligentie.

Deze 'generative AI', kan zelf content als tekst en beelden genereren op basis van aangeleverde verzoeken. Voor dit soort vormen van AI, waaronder grote chatbotmodellen zoals het populaire ChatGPT, komen bindende regels door de wet uit Brussel.

Meer uit Binnenland

Madonna zaterdag naar World Pride Music Festival in AFAS Live

AMSTERDAM (ANP) - Madonna is komend weekeinde zoals verwacht in Amsterdam. De Amerikaanse superster laat zich zaterdag zien tijdens het World Pride Music Festival in AFAS Live, kondigt ze woensdag aan via Instagram. Het is niet duidelijk of ze ook zal zingen.

30 minuten geleden
Weeronline: warmste 29 juli ooit gemeten

DE BILT (ANP) - Met 31,7 graden in De Bilt is woensdag de warmste 29 juli ooit. Het oude record uit 1948 is verbroken, meldt Weeronline. Toen werd een temperatuur van 31,5 graden gemeten.

1 uur geleden
Politie vond gedode tiener Blerick vastgebonden op bed moeder 

ROERMOND (ANP) - De politie heeft de 14-jarige Nour, vermoedelijk doodgestoken door haar moeder, op 20 april gevonden op diens bed. Het meisje was met tape vastgebonden aan haar enkels en haar polsen. Ook ter hoogte van haar nek en mond was tape aangebracht. Dit zei het Openbaar Ministerie woensdag tijdens de eerste openbare zitting in de zaak tegen de moeder, de 59-jarige Fouzia R., bij de rechtbank in Roermond.

1 uur geleden
Verdachte dodelijke aanrijding Vogelwaarde ging vaker in de fout

VOGELWAARDE (ANP) - De 20-jarige verdachte van het dodelijke ongeval op 11 juni in het Zeeuwse Vogelwaarde beging eerder al "meerdere malen grove verkeersovertredingen". Volgens de rechtbank ging de man, die is geboren in Litouwen, "keer op keer" in de fout en bracht hij daarbij andere verkeersdeelnemers in gevaar. De verdachte heeft "kennelijk weinig zelfinzicht" in zijn rijgedrag, staat in een woensdag gepubliceerd verslag van de raadkamer van de rechtbank.

1 uur geleden
NS-treinreiziger iets vaker te laat door grote verstoringen spoor

UTRECHT (ANP) - Treinreizigers van de NS zijn in het eerste halfjaar iets vaker te laat op hun bestemming aangekomen. Dat meldt de spoorvervoerder bij de presentatie van zijn halfjaarcijfers. De NS kampte onder meer met overlast van zomerhitte, het winterweer in januari en een aantal grote verstoringen aan de infrastructuur.

2 uur geleden
Naast verlies vergunning dreigt ook boete voor Brabantse boeren

DEN BOSCH (ANP) - De provincie Noord-Brabant heeft twee van de vijf pluimveehouders die hun vergunning dreigen kwijt te raken opgedragen minder kippen te gaan houden. Volgens de provincie lopen op deze twee bedrijven veel meer dieren rond dan is toegestaan. Brabant wil daarom een zogenoemde last onder dwangsom opleggen, om met een dreigende boete de boeren te dwingen zich aan de maximale aantallen te houden.

2 uur geleden
Zuid-Holland dreigt weer met ingrijpen rond statushouders

DEN HAAG (ANP) - De provincie Zuid-Holland heeft weer drie gemeenten een laatste kans gegeven om genoeg asielzoekers met een verblijfsvergunning te huisvesten. Albrandswaard, Oegstgeest en Vlaardingen voldoen al zeker drie jaar niet aan hun taak. Ze krijgen tot 1 juli 2027 de tijd om alsnog genoeg statushouders onder te brengen, anders grijpt de provincie in.

2 uur geleden