Rutte 'onder de indruk' van de OVSE in Oekraïne
KIEV (ANP) - Minister-president Mark Rutte is "onder de indruk" van de manier waarop de OVSE haar werk doet in Oost-Oekraïne. "Daarom wilden we hier zijn", zo zei hij na afloop van een ontmoeting met vertegenwoordigers van de missie in Kiev. Hij werd samen met minister van Buitenlandse Zaken Wopke Hoekstra door de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa bijgepraat over de huidige situatie in het land en over de nasleep van de ramp met vlucht MH17.
"De OVSE heeft geholpen om te kijken wat mogelijk was om menselijke overschotten naar Nederland te krijgen, zodat families opnieuw konden worden herenigd met hun overleden vrienden, familie en ouders." En nu leveren waarnemers informatie over de situatie in het oosten van het land, waar vermoedelijk vele duizenden Russische militairen gestationeerd zijn.
De OVSE was de eerste stop van Rutte en Hoekstra op hun tweedaagse reis naar Oekraïne. Het is voor het eerst dat Rutte een bezoek brengt aan het land, ondanks de grote rol die het onderzoek naar MH17 en het Oekraïnereferendum de laatste jaren in Nederland heeft gespeeld.
Zeer intensief contact
Hoewel er in die jaren altijd "zeer intensief contact" is onderhouden met de Oekraïense regering, was Rutte liever eerder naar het land gereisd, zei hij desgevraagd. Ook omdat de OVSE volgens hem een "heel grote rol heeft gespeeld" in de maanden nadat vlucht MH17 werd neergehaald.
Later op de avond zijn Rutte en Hoekstra ontvangen door premier Denys Shmyhal voor een werkdiner. Woensdag staat onder meer een ontmoeting met president Volodymyr Zelensky van het land op de agenda, en zullen de bewindslieden ook spreken met premier Shmyhal en minister Dmytro Kuleba van Buitenlandse Zaken. Later op de dag reizen ze nog naar Moldavië.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De met kunstmatige intelligentie gemaakte stemhulp Keus is offline gehaald na kritiek. Dat is een goede zaak, reageert de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). "Dit is een gevaarlijk experiment als het om verkiezingen gaat: je beïnvloedt de kiezers en het democratisch proces."
1 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - Alle BBB-fracties in Friesland vinden dat de partij "terug naar de kern" moet. De fracties in de Provinciale Staten en het waterschap (Wetterskip Fryslân) hebben samen met de BBB'ers in de acht Friese gemeenten waar de partij meedoet aan de raadsverkiezingen een statement gepubliceerd over de ontstane "onrust" over de koers van de BoerBurgerBeweging. Oud-vicepremier Mona Keijzer verliet de BBB omdat niet zij, maar Henk Vermeer boegbeeld Caroline van der Plas opvolgt als partijleider in de Tweede Kamer.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De nieuwe asielminister Bart van den Brink (CDA) moet op zijn eerste werkdag met spoed naar de Eerste Kamer voor een debat. Dat komt omdat de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) in de problemen zou komen als een wet over het opslaan van biometrische gegevens, zoals vingerafdrukken van asielzoekers, niet wordt verlengd vóór 1 maart. Eerste Kamerleden zijn niet te spreken over de gang van zaken.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het vertrouwen in Mona Keijzer is "geknakt", zei BBB'er Henk Vermeer dinsdagochtend over zijn voormalige partijgenoot die zich een dag eerder had afgesplitst. Keijzer sprak tegenover De Telegraaf van een "grote vertrouwensbreuk" omdat niet zij, maar Vermeer is aangewezen als opvolger van de terugtredende partijleider Caroline van der Plas. Volgens Vermeer had Keijzer zonder toestemming van BBB "meerdere" gesprekken met PVV-afsplitser Gidi Markuszower.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De aanpak van de armoede door het nieuwe kabinet zal beter moeten, aldus premier Rob Jetten. Uit een doorrekening van het regeerakkoord door het Centraal Planbureau (CPB) bleek dat het beleid van D66, VVD en CDA zal leiden tot meer armoede.
18 uur geledenDEN HAAG/WASHINGTON (ANP) - Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) heeft maandag kort na zijn aantreden gesproken met zijn Amerikaanse collega Marco Rubio. Dat meldde een woordvoerder van de Amerikaanse bewindsman.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten heeft al enkele uren na zijn aantreden gebeld met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Jetten verzekerde Zelensky dat Nederland Oekraïne onverminderd blijft steunen.
20 uur geleden