Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rutte: om vertrouwen van mensen ga ik niet bedelen

Rutte: om vertrouwen van mensen ga ik niet bedelen

DEN HAAG (ANP) - Dat het vertrouwen in de politiek laag is, vindt premier Mark Rutte "heel erg". Maar hij laat het aan mensen zelf om te besluiten dat ze de overheid vertrouwen. "Daar ga ik niet om bedelen", zegt de premier in een eerste reactie na de troonrede tegen het ANP. "Mijn doel is nu problemen oplossen, mijn doel moet nu niet zijn populair worden. Dan ben ik met de verkeerde prioriteiten bezig."

De koning noemde het in de troonrede "zorgwekkend" dat mensen het vertrouwen verliezen in het oplossende vermogen van de politiek. "Ik denk dat mensen heel bezorgd zijn over de stapeling van problemen", denkt Rutte. Hij noemt de hoge kosten en de asiel- en stikstofcrisis als voorbeelden van problemen die opkomen terwijl Nederland al "in een tijd van hele grote formaties" zat, op het gebied van klimaat, veiligheid en onderwijs.

Rutte hoopt dat de maatregelen die het kabinet treft om te voorkomen dat huishoudens in betalingsproblemen komen, eraan bijdragen dat mensen weer het goede inzien van de overheid. Maar dat is niet het doel van de maatregelen, benadrukt hij. Bovendien duurt het nog even voordat mensen het effect van de maatregelen echt voelen. "Dat is niet iets waar mensen juichend voor naar het Torentje komen", zegt Rutte.

Te onzichtbaar

Ook het vertrouwen in Rutte zelf is laag: uit onderzoek van I&O Research in opdracht van NRC blijkt dat nog maar drie op de tien Nederlanders hem als betrouwbare premier zien. Dat raakt hem, erkent de premier. Maar hij zegt dat hij zich daar niet te veel mee bezig kan houden.

Het kabinet kreeg ook kritiek te onzichtbaar te zijn de afgelopen tijd, waarin mensen zich grote zorgen maken over hun hoge rekeningen. Tijdens de coronacrisis sprak de premier regelmatig het land toe. Maar in dit geval zou dat volgens Rutte zelf alleen werken "als je het doet in de vorm van een Torentje-toespraak. En dan zullen mensen ook willen weten: wat ga je er vervolgens aan doen?"

Naast zorgen over het huishoudboekje, speelt ook de stikstofcrisis volgens Rutte een rol bij het wantrouwen van mensen. De stikstofmaatregelen die het kabinet neemt, leggen volgens hem "een breder vraagstuk" bloot over de zorgen van mensen op het platteland. "Ik ben ervan overtuigd, als we door de ellende heen varen, dat je met de boeren samen dit probleem kan oplossen, en een hele sterke boerensector kan neerzetten", zegt Rutte. "Daar is gelukkig ook veel geld voor."

Meer uit Politiek

Baudet tijdelijk uit Kamer 'om campagne in goede banen te leiden'

DEN HAAG (ANP) - Thierry Baudet, oprichter en voormalig fractievoorzitter van Forum voor Democratie, verlaat tijdelijk de Tweede Kamer. Naar eigen zeggen doet hij dat om de campagne voor de gemeenteraadsverkiezingen "in goede banen te leiden". Hij zal "tot de zomer" wegblijven uit de Kamer, eerst om "de campagne te organiseren" en daarna om "alle fracties stabiel in het zadel te helpen". De gemeenteraadsverkiezingen zijn op 18 maart.

5 uur geleden
Jetten wil 'komende dagen of weken' besluit over vorm coalitie

DEN HAAG (ANP) - Wat Rob Jetten betreft moeten de formerende partijen "de komende dagen of weken de knoop doorhakken" over de manier van samenwerken in een nieuwe coalitie. Dat zegt de D66-leider na zijn eerste gesprek met informateur Rianne Letschert na de kerstvakantie.

1 dag geleden
Jetten wil 'komende dagen of weken' besluit over vorm coalitie

DEN HAAG (ANP) - Wat Rob Jetten betreft moeten de formerende partijen "de komende dagen of weken de knoop doorhakken" over de manier van samenwerken in een nieuwe coalitie. Dat zegt de D66-leider na zijn eerste gesprek met informateur Rianne Letschert na de kerstvakantie.

1 dag geleden
Kabinet geeft nog geen oordeel over optreden VS in Venezuela

DEN HAAG (ANP) - Het Amerikaanse optreden in Venezuela roept "terechte vragen" op over de "verenigbaarheid" daarvan met het internationaal recht. Dat schrijft demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken) aan de Tweede Kamer. De VVD-bewindsman geeft zelf evenwel opnieuw geen expliciet antwoord. Hij verwijst naar een eerdere EU-verklaring die evenmin een duidelijk oordeel bevatte.

1 dag geleden
Van Weel spreekt volledige steun uit voor Denemarken om Groenland

DEN HAAG (ANP) - Nederland steunt 'onze Deense vrienden' volledig als het gaat om de toekomst van Groenland. Dat schrijft buitenlandminister David van Weel (VVD) op sociaal medium X. "De toekomst van Groenland is aan Denemarken en Groenland", aldus de bewindsman.

1 dag geleden
Van Weel sprak met Rubio over Venezuela en Caribisch Nederland

DEN HAAG (ANP) - Demissionair minister David van Weel van Buitenlandse Zaken belde met zijn Amerikaanse collega Marco Rubio over de Amerikaanse aanval in Venezuela waarbij president Nicolás Maduro werd opgepakt. Op X schrijft Van Weel dat hij ook de gevolgen van de Amerikaanse ingreep op het Caribische deel van het koninkrijk met Rubio heeft besproken.

1 dag geleden
Kamer onderbreekt reces donderdag voor debat over Venezuela

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer onderbreekt donderdag het kerstreces voor een debat over de Amerikaanse operatie in Venezuela en de gevangenneming van president Nicolás Maduro. Het commissiedebat is na een verzoek van ChristenUnie-Kamerlid Don Ceder ingepland om 17.00 uur.

2 dagen geleden