Rutte officieel benoemd tot nieuwe secretaris-generaal NAVO
BRUSSEL (ANP) - Scheidend premier Mark Rutte is officieel benoemd als de volgende secretaris-generaal van de NAVO. Hij volgt op 1 oktober Jens Stoltenberg op aan het hoofd van het westerse militaire bondgenootschap, laat de NAVO weten.
De ambassadeurs van de 32 NAVO-landen hebben woensdag officieel tot de benoeming besloten, meldt een woordvoerder. Ruttes aanstelling stond al vast, doordat alle lidstaten hun steun voor hem hadden uitgesproken.
Vertrekkend NAVO-chef Stoltenberg reageert op sociale media: "Ik ben heel blij met de keus van NAVO voor Mark Rutte als mijn opvolger. Mark is een echte transatlanticus, een sterke leider en iemand die consensus kan bereiken. Ik wens hem veel succes terwijl we intussen verdergaan om de NAVO te wapenen tegen de uitdagingen van vandaag en morgen. Ik weet dat ik de NAVO in goede handen achterlaat."
NAVO-top
Het is nog onduidelijk of Rutte zijn opwachting maakt op de NAVO-top in Washington over twee weken. NAVO-diplomaten wijzen erop dat Stoltenberg tien jaar geleden als aankomend secretaris-generaal ook een NAVO-top bijwoonde.
Op de top neemt het bondgenootschap afscheid van Stoltenberg, die veel langer bleef dan op voorhand de bedoeling was. De NAVO-landen vroegen hem meermaals langer te blijven, omdat ze zijn ervaring en kalmte goed konden gebruiken nu de spanningen met erfvijand Rusland weer zo waren opgelaaid.
Vierde Nederlander
Maar Stoltenberg bleef ook aan omdat zich geen overtuigende opvolger aandiende. Die denkt de alliantie nu wel gevonden te hebben. De bedenking dat Rutte de zoveelste man uit West-Europa is die de NAVO gaat leiden, klinkt minder luid. Al doet hij er wel goed aan om daaraan te denken als hij straks zijn staf gaat samenstellen, zeggen NAVO-ambassadeurs.
De 57-jarige Rutte is de vierde Nederlander die de westerse militaire alliantie gaat leiden. Jaap de Hoop Scheffer, die in 2009 afzwaaide, was de laatste. Geen enkel land leverde zoveel secretarissen-generaal.
De langstzittende Nederlandse premier ooit kondigde vorige zomer aan de Haagse politiek te verlaten nadat het vierde kabinet onder zijn leiding was gevallen. Het aantreden van het nieuwe kabinet valt bijna naadloos met zijn aanstelling samen, zodat er niet naar overbrugging hoeft te worden gezocht.
Meer uit Politiek
ROTTERDAM (ANP) - Joost Eerdmans van JA21 heeft zijn stem uitgebracht voor de gemeenteraadsverkiezingen. Samen met zijn echtgenote deed hij dit in een stembureau vlak bij metrostation Capelsebrug in de Rotterdamse wijk 's-Gravenland.
3 uur geledenDEVENTER (ANP) - Caroline van der Plas heeft in Buurthuiskamer Zandweerd in Deventer gestemd voor de gemeenteraadsverkiezingen. Van der Plas' partij BBB doet in haar woonplaats niet mee.
3 uur geledenROTTERDAM (ANP) - DENK-fractievoorzitter Stephan van Baarle heeft zijn stem uitgebracht voor de gemeenteraadsverkiezingen. Van Baarle deed dit in Verzamelgebouw 't Klooster in Rotterdam-Feijenoord. Op de locatie aan het Afrikaanderplein worden normaal gesproken culturele activiteiten georganiseerd.
3 uur geledenLEIDERDORP (ANP) - D66-fractievoorzitter Jan Paternotte heeft in basisschool De Schakel in zijn woonplaats Leiderdorp gestemd. Dit deed hij rond 10.00 uur in een daarvoor ingerichte gymzaal.
3 uur geledenGRONINGEN (ANP) - SP-leider Jimmy Dijk heeft op het stadhuis van zijn woonplaats Groningen gestemd voor de gemeenteraadsverkiezingen. Dijk kwam samen met zijn vrouw aan bij het stembureau op de Grote Markt.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA-leider Jesse Klaver heeft woensdagochtend zijn stem uitgebracht voor de gemeenteraadsverkiezingen in het Kunstmuseum in Den Haag.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten heeft in OBS Archipel aan de Atjehstraat in Den Haag zijn stem uitgebracht voor de gemeenteraadsverkiezingen. Dit gebeurde rond 08.30 uur.
5 uur geleden