Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rutte: Oekraïne niet gesteund bij wens voor toetreding tot EU

Rutte: Oekraïne niet gesteund bij wens voor toetreding tot EU

DEN HAAG (ANP) - Mark Rutte heeft dinsdag in zijn gesprek met de Oekraïense president Volodimir Zelenski geen steun uitgesproken voor de toetreding van zijn land tot de Europese Unie. Dat zegt de premier in reactie op een tweet van de president die iets anders lijkt te suggereren. "Dat klopt niet", aldus de premier. "Wat hij heel graag wil horen is: ik word kandidaat-lid. En dat kunnen wij niet bieden."

Zelenski schreef dat tijdens het gesprek de humanitaire situatie in Oekraïne, burgerslachtoffers, het verloop van de evacuatie en de leveringen van hulpmiddelen aan bod zijn gekomen. Verder zei hij Nederland bedankt te hebben voor de steun voor de sancties tegen Rusland en de "steun voor de Oekraïense toetreding tot de EU". Rutte zegt te begrijpen dat het land wil toetreden tot de EU, maar zegt dat daar vele jaren overheen gaan.

"Ik heb gezegd dat ik heel goed snap dat Oekraïne die wens heeft, dat wij ook schouder aan schouder staan met Oekraïne in alle opzichten. Maar het maximaal haalbare is volgens mij dat we zoeken wat we op korte termijn kunnen doen om de samenwerking te verdiepen", aldus de premier. Hij stelt Zelenski niet gevraagd te hebben de tweet te verwijderen. "De relatie is uitstekend. Ik ga daar absoluut niet toe oproepen."

Bureaucratisch proces

Volgens Rutte zal de Europese Commissie allereerst de aanvraag van Oekraïne bekijken, evenals die van Georgië en Moldavië. "Dat is een uitermate bureaucratisch proces. We weten van de Westelijke Balkan dat het tientallen jaren kan duren. Dat is zó ver weg, het gaat nu om de korte termijn."

Het gesprek met de Oekraïense president terwijl in diens land gevochten wordt tegen de Russische invasie was volgens Rutte "zeer indrukwekkend". "Je ziet dat er nu clusterbommen worden ingezet. Je ziet dat er artilleriebeschietingen zijn, ook van appartementengebouwen. Het is echt verschrikkelijk. Kinderen die omkomen. Het is één grote humanitaire ramp."

Meer uit Binnenland

Hof legt Hasna A. 9 jaar cel op voor slavernij in Syrië

SCHIPHOL (ANP) - Het gerechtshof heeft woensdag de 34-jarige Syriëganger Hasna A. uit Enschede veroordeeld tot negen jaar cel. Het Openbaar Ministerie had in hoger beroep tien jaar cel geëist, gelijk aan het vonnis van de rechtbank in 2024.

17 minuten geleden
Verdachte poging moord kinderen was mogelijk psychotisch

BREDA (ANP) - De 49-jarige man die in december in zijn woning in Moergestel zou hebben geprobeerd zijn twee jonge kinderen te vermoorden, leed al ruim een half jaar aan slapeloosheid en verkeerde mogelijk in een psychose toen hij het geweld pleegde. Dat zegt zijn advocaat.

1 uur geleden
Hoogste aantal asielzoekers in Ter Apel sinds oktober 2024

TER APEL (ANP) - In de nacht van dinsdag op woensdag zaten 2170 asielzoekers in het aanmeldcentrum in Ter Apel. Dat is het hoogste aantal sinds 23 oktober 2024, anderhalf jaar geleden. Volgens opvangorgaan COA zitten alle opvanglocaties in het land vol. Mede daardoor blijft de organisatie gebruikmaken van de opvanglocaties in Hardenberg en Epe, ook al hadden die al moeten sluiten.

2 uur geleden
Gemeentelijke uitgaven stijgen met bijna 6 procent

DEN HAAG (ANP) - Gemeenten verwachten dit jaar gezamenlijk bijna 6 procent meer uit te geven dan een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van de gemeentebegrotingen voor 2026. De begrote uitgaven voor 2026 zijn 84,6 miljard euro, zo'n 4,6 miljard meer dan in 2025.

5 uur geleden
16-jarig meisje zwaargewond na val van grindberg in Den Helder

DEN HELDER (ANP) - Een 16-jarig meisje is dinsdagavond ernstig gewond geraakt op een bouwplaats aan de Drs. F. Bijlweg in Den Helder. Ze was op een tien meter hoge grindberg geklommen en viel daar vanaf. Volgens een woordvoerder van de politie gaat het om een ongeluk en doet de politie verder geen onderzoek.

10 uur geleden
Voor verkiezingen al signalen van ronselen stemmen in Gorinchem

GORINCHEM (ANP) - In Gorinchem waren er ruim voor de verkiezingen al signalen dat er stemmen werden geronseld. Dat vertelde burgemeester Reinie Melissant tijdens een informatieavond naar aanleiding van het vermoeden dat een kandidaat heeft gefraudeerd met volmachten. "Mensen zijn aan de deur gekomen, telefonisch benaderd en onder druk gezet om een volmacht te geven."

16 uur geleden
Veel scholieren: mensen met andere seksuele voorkeur niet gelijk

AMSTERDAM (ANP) - Meer dan vier op de tien Nederlandse scholieren vinden niet dat mensen met een andere seksuele geaardheid gelijk zijn. Dat concluderen wetenschappers na een onderzoek onder middelbare scholieren in opdracht van het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap.

20 uur geleden