Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rutte: Oekraïne niet gesteund bij wens voor toetreding tot EU

Rutte: Oekraïne niet gesteund bij wens voor toetreding tot EU

DEN HAAG (ANP) - Mark Rutte heeft dinsdag in zijn gesprek met de Oekraïense president Volodimir Zelenski geen steun uitgesproken voor de toetreding van zijn land tot de Europese Unie. Dat zegt de premier in reactie op een tweet van de president die iets anders lijkt te suggereren. "Dat klopt niet", aldus de premier. "Wat hij heel graag wil horen is: ik word kandidaat-lid. En dat kunnen wij niet bieden."

Zelenski schreef dat tijdens het gesprek de humanitaire situatie in Oekraïne, burgerslachtoffers, het verloop van de evacuatie en de leveringen van hulpmiddelen aan bod zijn gekomen. Verder zei hij Nederland bedankt te hebben voor de steun voor de sancties tegen Rusland en de "steun voor de Oekraïense toetreding tot de EU". Rutte zegt te begrijpen dat het land wil toetreden tot de EU, maar zegt dat daar vele jaren overheen gaan.

"Ik heb gezegd dat ik heel goed snap dat Oekraïne die wens heeft, dat wij ook schouder aan schouder staan met Oekraïne in alle opzichten. Maar het maximaal haalbare is volgens mij dat we zoeken wat we op korte termijn kunnen doen om de samenwerking te verdiepen", aldus de premier. Hij stelt Zelenski niet gevraagd te hebben de tweet te verwijderen. "De relatie is uitstekend. Ik ga daar absoluut niet toe oproepen."

Bureaucratisch proces

Volgens Rutte zal de Europese Commissie allereerst de aanvraag van Oekraïne bekijken, evenals die van Georgië en Moldavië. "Dat is een uitermate bureaucratisch proces. We weten van de Westelijke Balkan dat het tientallen jaren kan duren. Dat is zó ver weg, het gaat nu om de korte termijn."

Het gesprek met de Oekraïense president terwijl in diens land gevochten wordt tegen de Russische invasie was volgens Rutte "zeer indrukwekkend". "Je ziet dat er nu clusterbommen worden ingezet. Je ziet dat er artilleriebeschietingen zijn, ook van appartementengebouwen. Het is echt verschrikkelijk. Kinderen die omkomen. Het is één grote humanitaire ramp."

Meer uit Binnenland

Aantal mensen dat gebruikmaakt van voedselbank gestegen

HOUTEN (ANP) - Het aantal mensen dat gebruikmaakt van voedselbanken is vorig jaar gestegen. Voedselbanken Nederland denkt dat mensen de voedselbanken beter weten te vinden, maar ziet ook steeds meer gepensioneerden zonder aanvullend pensioen, zzp'ers en andere werkenden die niet kunnen rondkomen.

1 uur geleden
Politie toont 100 verdachten in nieuwe campagne tegen oplichting

DEN HAAG (ANP) - Honderd verdachten van oplichting zijn vanaf maandag te zien op digitale schermen langs de weg, op stations, in reclames op televisie, op sociale media en op de website van de politie. De verdachten worden eerst onherkenbaar getoond. Als zij zich niet melden, gebeurt dat vanaf 23 maart herkenbaar. Deze campagne wordt naast opsporing van verdachten ingezet om nieuwe daders te ontmoedigen.

1 uur geleden
Explosie en brand in Eindhovens restaurant door zwaar vuurwerk

EINDHOVEN (ANP) - In een restaurant aan de Kruisstraat in Eindhoven is brand uitgebroken nadat vermoedelijk zwaar vuurwerk naar binnen was gegooid. Dat meldt de politie op X. Het vuurwerk veroorzaakte een explosie. Er is niemand gewond geraakt.

5 uur geleden
Meerdere meldingen van felle 'vuurbol' boven Nederland

DEN HAAG (ANP) - Vanuit meerdere plekken in het land melden mensen via sociale media dat ze zondagavond rond 19.00 uur een soort vuurbol hebben gezien in de lucht. Waarschijnlijk gaat het om een meteoor, zegt meteoroloog Wouter van Bernebeek, ofwel een stukje ruimtepuin dat in de dampkring verbrandt en daarmee een geel lichtspoor achterlaat aan de hemel.

11 uur geleden
Gestrande Nederlanders uit Oman maandag naar Schiphol via Egypte

DEN HAAG (ANP) - Een groep Nederlanders die in Oman was gestrand, reist maandag door naar Schiphol vanaf de luchthaven van Hurghada in Egypte. Het gaat om de Nederlanders die eerst in de Omaanse hoofdstad Muscat worden opgehaald met een militair vliegtuig van Defensie. Zij worden door Defensie naar Hurghada gebracht en vliegen vanaf daar door naar Amsterdam, meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken.

13 uur geleden
Ook maandag geen treinen tussen Den Bosch en Tilburg

UTRECHT (ANP) - Het treinverkeer tussen Den Bosch en Tilburg ligt tot zeker dinsdagochtend stil nadat eerder dit weekend een werktrein ontspoorde bij Vught. Eerder was de verwachting dat er maandagochtend weer treinen konden rijden op het traject, maar die prognose is bijgesteld, meldt een woordvoerder van ProRail. Het treinverkeer tussen beide Brabantse steden ligt sinds zaterdagochtend vroeg stil.

14 uur geleden
Zeven gewonden door ongeluk bij Maarssen, toestand onbekend

MAARSSEN (ANP) - Door een ongeluk op de Zuilense Ring (N230) bij Maarssen zijn zondagmiddag zeven mensen gewond geraakt, meldt een woordvoerder van de politie. Onder hen zijn enkele kinderen. Bij het ongeval waren twee voertuigen betrokken. De politiewoordvoerder spreekt van een zwaar ongeval.

15 uur geleden