Rutte: Oekraïne niet gesteund bij wens voor toetreding tot EU
DEN HAAG (ANP) - Mark Rutte heeft dinsdag in zijn gesprek met de Oekraïense president Volodimir Zelenski geen steun uitgesproken voor de toetreding van zijn land tot de Europese Unie. Dat zegt de premier in reactie op een tweet van de president die iets anders lijkt te suggereren. "Dat klopt niet", aldus de premier. "Wat hij heel graag wil horen is: ik word kandidaat-lid. En dat kunnen wij niet bieden."
Zelenski schreef dat tijdens het gesprek de humanitaire situatie in Oekraïne, burgerslachtoffers, het verloop van de evacuatie en de leveringen van hulpmiddelen aan bod zijn gekomen. Verder zei hij Nederland bedankt te hebben voor de steun voor de sancties tegen Rusland en de "steun voor de Oekraïense toetreding tot de EU". Rutte zegt te begrijpen dat het land wil toetreden tot de EU, maar zegt dat daar vele jaren overheen gaan.
"Ik heb gezegd dat ik heel goed snap dat Oekraïne die wens heeft, dat wij ook schouder aan schouder staan met Oekraïne in alle opzichten. Maar het maximaal haalbare is volgens mij dat we zoeken wat we op korte termijn kunnen doen om de samenwerking te verdiepen", aldus de premier. Hij stelt Zelenski niet gevraagd te hebben de tweet te verwijderen. "De relatie is uitstekend. Ik ga daar absoluut niet toe oproepen."
Bureaucratisch proces
Volgens Rutte zal de Europese Commissie allereerst de aanvraag van Oekraïne bekijken, evenals die van Georgië en Moldavië. "Dat is een uitermate bureaucratisch proces. We weten van de Westelijke Balkan dat het tientallen jaren kan duren. Dat is zó ver weg, het gaat nu om de korte termijn."
Het gesprek met de Oekraïense president terwijl in diens land gevochten wordt tegen de Russische invasie was volgens Rutte "zeer indrukwekkend". "Je ziet dat er nu clusterbommen worden ingezet. Je ziet dat er artilleriebeschietingen zijn, ook van appartementengebouwen. Het is echt verschrikkelijk. Kinderen die omkomen. Het is één grote humanitaire ramp."
Meer uit Binnenland
PEEST (ANP) - De Nederlandse hulpverlener Pieter Wittenberg is vrijdag op 78-jarige leeftijd overleden. Dat bevestigt de hulporganisatie Human Power zondag na een bericht van RTV Drenthe. Wittenberg was op het Griekse eiland Lesbos aangeklaagd voor onder meer mensensmokkel, omdat hij bootvluchtelingen had geholpen. In januari werd hij vrijgesproken, net als 23 andere hulpverleners.
4 uur geledenASSEN (ANP) - Na een dubbele aardbeving in de buurt van Assen heeft het Instituut Mijnbouwschade Groningen meer dan driehonderd meldingen van schade gekregen. Dat instituut is eigenlijk verantwoordelijk voor het afhandelen van schade door gaswinning uit het Groningenveld. De aardbeving bij Assen gebeurde in een ander gasveld. Die schade wordt afgehandeld door de Commissie Mijnbouwschade, die 132 meldingen heeft gekregen.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een reisadvies opgesteld voor Nederlanders die weg willen uit de Westelijke Jordaanoever. Zij kunnen reizen via Jordanië, waar het luchtruim nog open is. Een andere optie is vliegen vanuit Israël. Daar is het luchtruim beperkt open.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bij het Olympisch Stadion in Amsterdam is zondagmiddag een driedaagse vrijheidsloop voor Iran gestart. Het einddoel is de Tweede Kamer, waar de lopers dinsdag een petitie willen aanbieden.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een persoon is in de nacht van zaterdag op zondag omgekomen door een schietpartij bij het Koningin Wilhelminaplein in Amsterdam Nieuw-West, meldt de politie. Veel details zijn nog onbekend.
13 uur geledenGEELBROEK (ANP) - Het aantal schademeldingen na de aardbevingen bij het Drentse Geelbroek is opgelopen tot 132, meldt de Commissie Mijnbouwschade. De buurtschap bij het Drentse gasveld Eleveld werd in de nacht van vrijdag op zaterdag getroffen door een beving met een magnitude van 3,0. Enkele uren later was er een naschok met een kracht van 1,3.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Waar de maand met zacht lenteweer begon, eindigt maart naar verwachting ook met weer dat zachter en droger is dan normaal. Vanaf april keert het 'normale' weer terug, verwacht Weeronline.
17 uur geleden