Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rutte nuanceert onderzoek naar verdiensten Oranjes aan slavernij

Rutte nuanceert onderzoek naar verdiensten Oranjes aan slavernij

DEN HAAG (ANP) - Minister-president Mark Rutte is niet onder de indruk van een onderzoek dat uitwijst dat de koninklijke familie een fors deel van haar fortuin verdiend heeft aan de voormalige koloniën en de slavenhandel. Dat Nederland bij die slavenhandel een belangrijke rol speelde, was al bekend, en in die tijd waren de Oranjes en de Staat "bijna onontvlechtbaar", zegt Rutte in zijn wekelijkse persconferentie.

Volgens onderzoek dat het ministerie van Binnenlandse Zaken liet doen op verzoek van de Tweede Kamer, hebben de Oranjes omgerekend naar hedendaagse prijzen zeker 545 miljoen euro verdiend aan de Nederlandse kolonies, waar slavernij wijdverbreid was. Rutte vindt evenwel niet dat dit onderzoek "nieuw licht" werpt op deze "verschrikkelijke historie".

De conclusie dat de Oranjes veel geld hebben verdiend aan de slavenhandel, vindt Rutte ook "iets te kort door de bocht". Dat wekt volgens hem de indruk dat de familie zich daar "als een soort privé-entiteit" aan heeft verrijkt, terwijl het onderscheid tussen de Oranjes en de Staat "zeker tot 1795" maar ook nog in de periode 1813-1848, heel moeilijk te maken is.

Rutte wil niet ingaan op de vraag of koning Willem-Alexander op 1 juli, wanneer hij in Amsterdam spreekt bij de herdenking van de afschaffing van de slavernij, ook zelf excuses moet maken. De premier zelf deed dat in december al namens de regering. Hij benadrukt ook dat de koning zelf heeft gevraagd naar een nader, onafhankelijk onderzoek.

Meer uit Binnenland

Gemeente Utrecht: oorzaak explosies komende dagen nog niet bekend

UTRECHT (ANP) - De gemeente Utrecht verwacht de komende dagen nog geen antwoord te hebben op de vraag wat de oorzaak was van de explosies en brand van donderdag in het centrum van de stad. "De eerste prioriteit is de boel daar veilig krijgen", aldus een woordvoerder.

1 uur geleden
Drinkwaterkookadvies Amersfoort na bijna twee weken opgeheven

AMERSFOORT (ANP) - Drinkwaterbedrijf Vitens heeft het kookadvies voor drinkwater voor Amersfoort en omgeving opgeheven. Dat meldt het bedrijf zondag. "De laatste testresultaten tonen aan dat het drinkwater weer volledig schoon en dus veilig is." De oorzaak van de verontreiniging, die op 5 januari werd aangetroffen, is nog niet bekend.

2 uur geleden
Winterkou komt terug: in het noorden kans op schaatspret

HOUTEN (ANP) - In de nieuwe week wordt het opnieuw kouder, met aan het einde van de week veel kans op vorst, volgens Weeronline. De kans op "schaatspret" neemt daardoor toe, vooral richting het noordoosten, aldus de weerdienst.

3 uur geleden
AVROTROS haalt Afghanistan-serie offline na arrestatie Taliban

HILVERSUM (ANP) - AVROTROS heeft de serie Hila voorbij de Taliban van presentatrice Hila Noorzai offline gehaald. Aanleiding is de arrestatie van een vrouw die in de reeks te zien is, bevestigt een woordvoerder van de omroep zondag na berichtgeving door verschillende media.

5 uur geleden
Weeronline: stralend weer verwacht op Blue Monday

HOUTEN (ANP) - Het weer op Blue Monday verloopt dit jaar een stuk minder deprimerend dan de naam doet vermoeden, aldus de verwachting van Weeronline. In de ochtend kan regionaal nog nevel of mist voorkomen, maar daarna verloopt de dag in bijna het hele land zonnig, meldt de weerdienst.

9 uur geleden
Code geel om plaatselijk dichte mist in meerdere provincies

DE BILT (ANP) - In het midden van het land waarschuwt het KNMI in de nacht van zaterdag op zondag voor plaatselijke dichte mist. Voor de provincies Gelderland, Flevoland en Noord-Holland heeft het weerinstituut code geel afgegeven.

13 uur geleden
Veroorzaker dodelijk ongeval Paramaribo is Nederlander

PARAMARIBO (ANP) - Het dodelijke ongeval waarbij zaterdagochtend in Paramaribo vier buspassagiers omkwamen, is veroorzaakt door een Nederlander, meldt de Surinaamse politie. De 36-jarige verdachte had geen geldig rijbewijs. Hij is aangehouden en zit in een politiecel.

17 uur geleden