Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rutte nuanceert onderzoek naar verdiensten Oranjes aan slavernij

Rutte nuanceert onderzoek naar verdiensten Oranjes aan slavernij

DEN HAAG (ANP) - Minister-president Mark Rutte is niet onder de indruk van een onderzoek dat uitwijst dat de koninklijke familie een fors deel van haar fortuin verdiend heeft aan de voormalige koloniën en de slavenhandel. Dat Nederland bij die slavenhandel een belangrijke rol speelde, was al bekend, en in die tijd waren de Oranjes en de Staat "bijna onontvlechtbaar", zegt Rutte in zijn wekelijkse persconferentie.

Volgens onderzoek dat het ministerie van Binnenlandse Zaken liet doen op verzoek van de Tweede Kamer, hebben de Oranjes omgerekend naar hedendaagse prijzen zeker 545 miljoen euro verdiend aan de Nederlandse kolonies, waar slavernij wijdverbreid was. Rutte vindt evenwel niet dat dit onderzoek "nieuw licht" werpt op deze "verschrikkelijke historie".

De conclusie dat de Oranjes veel geld hebben verdiend aan de slavenhandel, vindt Rutte ook "iets te kort door de bocht". Dat wekt volgens hem de indruk dat de familie zich daar "als een soort privé-entiteit" aan heeft verrijkt, terwijl het onderscheid tussen de Oranjes en de Staat "zeker tot 1795" maar ook nog in de periode 1813-1848, heel moeilijk te maken is.

Rutte wil niet ingaan op de vraag of koning Willem-Alexander op 1 juli, wanneer hij in Amsterdam spreekt bij de herdenking van de afschaffing van de slavernij, ook zelf excuses moet maken. De premier zelf deed dat in december al namens de regering. Hij benadrukt ook dat de koning zelf heeft gevraagd naar een nader, onafhankelijk onderzoek.

Meer uit Binnenland

Brand Oirschotse Hei uitgebreid naar gebied van 500 x 500 meter

OIRSCHOT (ANP) - De natuurbrand op de Oirschotse Heide in Noord-Brabant woedt nu in een gebied van 500 bij 500 meter, meldt de veiligheidsregio. Eerder donderdag was dat nog in een gebied van 100 bij 100 meter.

49 minuten geleden
Brand op Oirschotse Hei uitgebroken rond militaire oefening

OIRSCHOT (ANP) - Een natuurbrand op de Oirschotse Heide in Noord-Brabant is donderdag uitgebroken toen militairen daar oefenden. Dat laat de Koninklijke Marechaussee weten. Of de oefening ook de oorzaak van de brand was, is volgens de woordvoerder nog niet vast te stellen.

57 minuten geleden
Moordverdachte Lisa langer voor observatie in Pieter Baan Centrum

AMSTERDAM (ANP) - De verdachte van het doden van de 17-jarige Lisa, Chris Jude (22), blijft langer voor observatie in het Pieter Baan Centrum. Dat werd donderdag bekend tijdens een nieuwe inleidende zitting in de rechtbank in Amsterdam.

1 uur geleden
Voor het eerst in weken minder dan 2000 asielzoekers in Ter Apel

TER APEL (ANP) - Het aantal asielzoekers in het aanmeldcentrum in Ter Apel is gezakt tot onder de 2000. Sinds eind januari is dat maar twee keer gebeurd. In de afgelopen weken zijn meerdere tijdelijke opvanglocaties geopend om de druk op het aanmeldcentrum te verminderen.

1 uur geleden
Brand 't Harde nog niet bedwongen, wind en hotspots 'zorgpunt'

'T HARDE (ANP) - De natuurbrand op het defensieterrein bij 't Harde in Gelderland is nog niet bedwongen. Her en der zijn zogenoemde hotspots, warme plekken in de grond, die kunnen oplaaien. Bovendien gaat het donderdagavond waarschijnlijk harder waaien, wat het vuur kan aanwakkeren. Een brandweerwoordvoerder noemt die combinatie "een zorgpunt" en zegt dat het sein brand meester daarom nog niet kan worden gegeven.

1 uur geleden
Brand op Oirschotse Heide, naast militair terrein

OIRSCHOT (ANP) - Op de Oirschotse Heide in Noord-Brabant is donderdag een natuurbrand uitgebroken. Dat meldt de Veiligheidsregio Brabant-Zuidoost. De oorzaak is nog niet bekend. Het gebied dat in brand staat is momenteel ongeveer 100 bij 100 meter groot, vergelijkbaar met twee voetbalvelden.

1 uur geleden
Nog onduidelijk of oefening Defensie oorzaak van natuurbrand was

NUNSPEET (ANP) - Het is nog niet duidelijk of de Defensieoefening op het legerterrein 't Harde heeft geleid tot de grote natuurbrand op de Veluwe. Dat zegt een woordvoerder van de Koninklijke Marechaussee. "Onderzoek ter plaatse is nog niet mogelijk zolang de brand niet geblust is. Uiteraard zijn we al wel gestart met het horen van betrokkenen en onderzoek dat zich niet in het natuurgebied afspeelt."

2 uur geleden