Rutte: nooit minder coronamaatregelen dan experts aanraden
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet zal nooit maatregelen tegen de coronapandemie achterwege laten als de deskundigen die aanraden. "We zullen er als politiek eerder voor pleiten om meer te doen", zegt premier Mark Rutte. Hij verwees naar het overleg dat hij en zijn ministers voortdurend hebben met tal van deskundigen in het Outbreak Management Team. "Daar zitten deskundigen in die de beste van de wereld zijn."
Belangrijk is volgens hem dat de maatregelen proportioneel zijn. "Wij moeten besluiten nemen over de corona-aanpak op basis van die deskundige adviezen. Ik blijf dat zeggen", zei Rutte tijdens zijn wekelijkse persconferentie. Het is niet de bedoeling dat "we dat anker loslaten en zeggen dat we als politiek gaan zitten bedenken wat maatschappelijk wenselijk is".
Maar als het erop aankomt, kunnen noodkreten uit de samenleving de doorslag geven. Aan burgers die "met de voeten stemmen" moet het kabinet soms gehoor geven. "Je zag het vorige week met het sluiten van de scholen. Wij zeiden: het hoeft niet, maar de samenleving dacht er anders over. Dat is ook democratie. Daar heb ik geen moeite mee. Dan denk ik, ja jongens, ik vind het niet handig, ik had liever de scholen opengehouden want volgens mij is dit niet proportioneel op basis van alle adviezen. Maar je moet er ook wel naar luisteren", zei de premier.
Hij voelt veel steun voor de insteek van het kabinet. Maar het had ook anders gekund. "Als de samenleving zou hebben gezegd na mijn toespraak, we willen twee jaar in een lockdown, helemaal, totdat er een vaccin is, dan had je er ook naar te luisteren. Ik ben een democraat. Dan is het misschien geen formeel referendum maar dit is niet iets wat ik of het kabinet in ons eentje kunnen beslissen."
Meer uit Binnenland
HILVERSUM (ANP) - Er zijn per direct 500 nieuwe opvangplekken voor asielzoekers nodig "om de situatie in Ter Apel weer gewoon te krijgen", zei bestuursvoorzitter Joeri Kapteijns van het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) woensdagavond in het tv-programma Nieuwsuur. De komende tijd zijn dat er nog veel meer, vertelde hij.
1 uur geledenTER APEL (ANP) - Op dit moment is er in de overvolle aanmeldlocatie in Ter Apel voor ongeveer dertig asielzoekers geen opvangplek beschikbaar, meldt het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA). Het is onduidelijk of er voor hen in de nacht van woensdag op donderdag opvang geregeld kan worden.
3 uur geledenSTADSKANAAL (ANP) - De gemeente Stadskanaal gaat ervoor zorgen dat asielzoekers voor wie geen plaats is in het opvangcentrum in Ter Apel, niet buiten hoeven te slapen in de nacht van woensdag op donderdag. Dat meldt burgemeester Klaas Sloots woensdagavond in een verklaring. "Wij springen bij als het echt niet anders kan", aldus de burgemeester van de buurgemeente.
3 uur geledenTER APEL (ANP) - Het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) heeft woensdagavond bekendgemaakt aan welke specifieke voorwaarden asielzoekers moeten voldoen om voorrang te krijgen tot de overvolle opvanglocatie in Ter Apel.
4 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Bas Eickhout (GroenLinks-PvdA) stopt na zeventien jaar als Europarlementariƫr. Hij doet dat deels om relaties in het verleden die "niet passen bij mijn rol", schrijft hij in een verklaring op BlueSky. De 49-jarige Eickhout maakte vorige week bekend een relatie te hebben met de 25-jarige Oostenrijkse Europarlementariƫr Lena Schilling. Zij is in het parlement aangesloten bij de Groenen, waar Eickhout vicevoorzitter van is.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Buitenlandminister Tom Berendsen (CDA) heeft de Israƫlische ambassadeur ontboden, vanwege de behandeling van opvarenden van de Global Sumud Flotilla. Op beelden is te zien dat activisten van de vloot, die op weg was naar Gaza, ruw behandeld werden.
6 uur geledenUTRECHT (ANP) - Medewerkers in het openbaar vervoer gaan op woensdag 24 juni in de ochtend staken uit onvrede over het kabinetsbeleid rond sociale zekerheid, heeft FNV aangekondigd. Werknemers in het trein-, bus-, tram- en metrovervoer beginnen die dag pas om 08.00 uur met werken. Door de werkonderbreking staat het ov in de vroege ochtend volgens de vakbond stil.
8 uur geleden