Rutte: nieuwe Noordpoolmissie is nog niet alles wat Trump wilde
BRUSSEL (ANP) - De nieuwe Noordpoolmissie Arctic Sentry komt tegemoet aan de afspraak met de Amerikaanse president Donald Trump om het poolgebied gezamenlijk te beschermen, zegt NAVO-topman Mark Rutte. Maar hij wijst erop dat de Verenigde Staten meer wensen hebben en daarover nog met Denemarken en Groenland onderhandelen.
Rutte gaf na de aankondiging van de militaire missie geen rechtstreeks antwoord op de vraag wat Trump ervan vindt. Maar hij wees op het compromis dat hij en Trump drie weken geleden overeenkwamen om diens eis dat Groenland Amerikaans moest worden van tafel te krijgen. Daarbij hoorde ook de afspraak dat Denemarken en Groenland met de VS bespreken hoe ze de Amerikaanse economische en veiligheidsbelangen op het eiland gaan waarborgen.
Arctic Sentry is "wel echt heel groot", zei Rutte woensdag, vooruitblikkend op een vergadering van NAVO-defensieministers donderdag. "Dit is een enorm ding." Maar veel wilde hij niet kwijt over de missie, en hij noemde vooral al bestaande onderdelen. De Deense en Noorse militaire oefeningen bijvoorbeeld, die in Arctic Sentry worden opgenomen.
Effectiviteit
De missie wordt "veel effectiever" dan wat NAVO-landen nu al in het Hoge Noorden doen, verzekert Rutte. Omdat de NAVO-commandant die over technologische vernieuwing gaat nu meekijkt, bijvoorbeeld. En omdat de NAVO met de gezamenlijke operatie beter kan overzien waar de gaten in haar verdediging van het poolgebied zitten.
Ook na aanhoudende kritische vragen of Arctic Sentry niet neerkomt op het herverpakken van wat er al is, wilde Rutte niet meer details prijsgeven. "Daar moet ik stoppen. Alles wat ik meer vertel, zou Rusland en China maar wijzer maken."
Meer uit Buitenland
PARAMARIBO (ANP) - Caracas en Paramaribo halen de vriendschapsbanden aan en gaan nauwer samenwerken. Tijdens een staatsbezoek van waarnemend president Delcy Rodríguez van Venezuela aan Suriname zijn afspraken gemaakt over de gezamenlijke aanpak van onder meer onderwijs, toerisme, landbouw en de ontwikkeling van olie en gas. Dat maakten de Surinaamse president Jennifer Simons en haar Venezolaanse ambtsgenoot vrijdag bekend in Paramaribo.
51 minuten geledenARLINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft bij het Pentagon stilgestaan bij de aanslagen van 11 september 2001. "We weten 25 jaar na de aanslagen dat de wereld nooit meer zal terugkeren naar hoe het was op die prachtige en vredige dinsdagochtend", zei hij.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - In New York is de herdenking begonnen van de aanslagen op het World Trade Center van 11 september 2001. Alle nog levende oud-presidenten en de huidige vicepresident JD Vance waren daarbij aanwezig. President Donald Trump ontbrak. Volgens The New York Times was hij aanvankelijk wel van plan om te komen, maar veranderde hij zijn plannen toen bleek dat hij geen toespraak mocht houden.
3 uur geledenOSLO (ANP) - De Noorse prinses Astrid is vrijdag op 94-jarige leeftijd overleden. Dat meldt het Noorse hof. Astrid was de oudere zus van de onlangs overleden koning Harald.
3 uur geledenPERIM (ANP/AFP/RTR) - De Houthi's hebben het Jemenitische eiland Perim in de zeestraat Bab al-Mandeb veroverd, meldden Jemenitische regeringsbronnen en ooggetuigen aan internationale persbureaus. Daardoor controleren ze nu vrijwel al het gebied rondom die belangrijke zeestraat.
4 uur geledenKATHMANDU (ANP/AFP) - Nepal schat dat ruim 4,1 miljard euro nodig is voor de wederopbouw van het door overstromingen getroffen gebied in het land. Door het natuurgeweld van eind augustus zijn in Nepal zeker 1385 doden gevallen.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Er gaat nog eens 6,1 miljard euro vanuit de EU naar Oekraïne voor de aanschaf van defensiematerieel, zoals drones, raketten en munitie. Dat melden de Eurocommissaris voor Defensie Andrius Kubilius en voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen vrijdag.
5 uur geleden