Rutte: niet verwachting dat energieprijzen gaan stijgen
DEN HAAG (ANP) - Het is niet de verwachting dat de energieprijzen de komende tijd gaan stijgen. Om die reden is het niet nodig om, net zoals een jaar geleden, een prijsplafond op te stellen. Dat zei premier Mark Rutte donderdag tijdens de Algemene Politieke Beschouwingen.
Hij reageerde hiermee op enkele Kamerleden die zorgen uitten over het naderende winterseizoen. "We hebben de schrijnende verhalen gezien van mensen die letterlijk bij kaarslicht hun dingen deden omdat ze geen energie wilden gebruiken wegens de oplopende prijzen. Toen hebben we met stoom en kokend water steunmaatregelen in het leven moeten roepen", zei DENK-fractievoorzitter Stephan van Baarle. Hij bracht in herinnering dat die steunmaatregelen vanaf 1 januari verdwijnen. Hoe gaan we voorkomen dat áls de energieprijzen gaan stijgen mensen in problemen komen, wilde hij weten.
Rutte zei dat een tijdelijk noodfonds in de lucht blijft, waarmee de armste huishoudens ondersteund kunnen worden. Een prijsplafond noemde hij "niet meer geschikt" en "onaantrekkelijk om te doen". Hij vroeg zich af of zo'n steunmaatregel "Europees nog wel kan" en noemde het "ongericht".
Toch bleven Kamerleden, onder wie Jesse Klaver (PvdA-GroenLinks) en Joost Eerdmans (JA21) net als Van Baarle hameren op een soort noodplan, mochten prijzen onverhoopt toch stijgen. Rutte antwoordde dat "als de hemel naar beneden komt" altijd snel gekozen kan worden voor eenmalige steunbedragen, zoals de 190 euro van vorig jaar.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De meeste Nederlanders vinden het klimaatbeleid onrechtvaardig en de bereidheid om zelf bij te dragen aan het tegengaan van klimaatverandering neemt af, signaleert het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) in een onderzoek. Het planbureau waarschuwt: "Mensen hebben vaak het gevoel dat de rekening te veel bij burgers wordt neergelegd en de grote vervuilers worden ontzien."
2 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Ook in de avond is de Wegenwacht van de ANWB nog flink druk geweest met pechgevallen die veelal door de hitte zijn veroorzaakt. Aan het einde van de middag schatte de ANWB dat het aantal pechgevallen op zo'n 4300 zou uitkomen. Dat werden er uiteindelijk 4700.
1 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De gemeente Groningen biedt opnieuw nachtopvang in congrescentrum Hanzeplaza voor asielzoekers die niet terechtkunnen in Ter Apel. De gemeente is bereid deze opvang met ongeveer een week te verlengen, mits er een oplossing komt voor de langere termijn. Hierover wordt woensdag mogelijk meer bekend, meldt de gemeente.
6 uur geledenWAALRE (ANP) - Ongeveer 150 asielzoekers worden tijdelijk opgevangen in het Brabantse Waalre. Ze krijgen van juli tot begin volgend jaar onderdak op een terrein waar vroeger een dierenwinkel zat.
7 uur geledenWAALRE (ANP) - Ongeveer 150 asielzoekers worden tijdelijk opgevangen in het Brabantse Waalre. Ze krijgen van juli tot begin volgend jaar onderdak op een terrein waar vroeger een dierenwinkel zat.
7 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vakbonden FNV, CNV en VCP vinden de nieuwste voorstellen van het kabinet voor de AOW, WW en WIA op het eerste gezicht "volstrekt onvoldoende". Volgens de vakbonden is veel rondom de plannen te onduidelijk. Het kabinet wilde door aanpassingen aan die sociale regelingen miljarden besparen, waarop de vakbonden reageerden met de dreiging van stakingen. Na een handreiking van minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) geven de bonden aan eerst een verhelderend gesprek met het kabinet te willen. De vakbonden houden de geplande acties op de agenda.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Nederland gaat de Russische ambassadeur ontbieden vanwege de meest recente aanvallen op de Oekraïense hoofdstad Kyiv. Dat maakte minister van Buitenlandse Zaken Tom Berendsen bekend na een vergadering met zijn collega's in Brussel.
9 uur geleden