Rutte: niet verwachting dat energieprijzen gaan stijgen
DEN HAAG (ANP) - Het is niet de verwachting dat de energieprijzen de komende tijd gaan stijgen. Om die reden is het niet nodig om, net zoals een jaar geleden, een prijsplafond op te stellen. Dat zei premier Mark Rutte donderdag tijdens de Algemene Politieke Beschouwingen.
Hij reageerde hiermee op enkele Kamerleden die zorgen uitten over het naderende winterseizoen. "We hebben de schrijnende verhalen gezien van mensen die letterlijk bij kaarslicht hun dingen deden omdat ze geen energie wilden gebruiken wegens de oplopende prijzen. Toen hebben we met stoom en kokend water steunmaatregelen in het leven moeten roepen", zei DENK-fractievoorzitter Stephan van Baarle. Hij bracht in herinnering dat die steunmaatregelen vanaf 1 januari verdwijnen. Hoe gaan we voorkomen dat áls de energieprijzen gaan stijgen mensen in problemen komen, wilde hij weten.
Rutte zei dat een tijdelijk noodfonds in de lucht blijft, waarmee de armste huishoudens ondersteund kunnen worden. Een prijsplafond noemde hij "niet meer geschikt" en "onaantrekkelijk om te doen". Hij vroeg zich af of zo'n steunmaatregel "Europees nog wel kan" en noemde het "ongericht".
Toch bleven Kamerleden, onder wie Jesse Klaver (PvdA-GroenLinks) en Joost Eerdmans (JA21) net als Van Baarle hameren op een soort noodplan, mochten prijzen onverhoopt toch stijgen. Rutte antwoordde dat "als de hemel naar beneden komt" altijd snel gekozen kan worden voor eenmalige steunbedragen, zoals de 190 euro van vorig jaar.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft een 27-jarige man veroordeeld tot een celstraf voor betrokkenheid bij de grootschalige rellen op het Malieveld in september vorig jaar. Volgens de rechtbank heeft de man zich schuldig gemaakt aan openlijk geweld op drie verschillende locaties in Den Haag. Ook is hij veroordeeld voor de diefstal van een AED uit een politievoertuig.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Nabestaanden van de 81-jarige man die op 2 januari 2025 is doodgeschoten in Rotterdam-IJsselmonde, vinden de gevangenisstraf voor schutter Sendric S. te laag. "Deze staat niet in verhouding tot het leed en verdriet dat de familie is aangedaan", zegt een woordvoerder namens de familie.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Jongeren van 16 tot en met 20 jaar gaan in 2027 een hoger minimumloon verdienen. Minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) verhoogt de bedragen voor die leeftijdsgroepen vanaf 1 januari. De D66-bewindsman voert hiermee het plan van het vorige kabinet uit.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De rechtbank in Rotterdam heeft vrijdag de 25-jarige Sendric S. veroordeeld tot veertien jaar cel en tbs met dwangverpleging voor drie moorden in de Rotterdamse wijk IJsselmonde.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De rechtszaak van erfgenamen van kunsthistoricus en oud-museumdirecteur Abraham Bredius tegen het Mauritshuis "raakt ons in de kern". Dat zei Martine Gosselink, de directeur van het Haagse museum, vrijdagochtend in de rechtbank. Bredius was tussen 1889 en 1909 directeur van het museum. Hij liet waardevolle kunstwerken na, waaronder 'Twee Afrikaanse mannen' en 'Saul en David' van Rembrandt. Als voorwaarde stelde hij dat de 25 werken permanent zichtbaar moesten blijven. Maar het museum bewaart de meeste schilderijen momenteel in het depot.
3 uur geledenZAANDAM (ANP) - Tata Steel moet opnieuw een boete van ruim 8,5 miljoen euro betalen. Volgens de Omgevingsdienst Noordzeekanaalgebied (OD NZKG) bleek uit eigen metingen, die in april en mei vorig jaar zijn gedaan, dat uit een van de fabrieken van de staalproducent nog steeds te veel schadelijke stoffen komen. Eind januari vorderde OD NZKG om dezelfde reden ook al 8,5 miljoen, toen op basis van metingen van Tata Steel zelf.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een belangrijk knooppunt voor internetverkeer in Amsterdam heeft een recordhoeveelheid data verwerkt. Door de systemen van de Amsterdam Internet Exchange stroomde voor het eerst 15 terabit per seconde.
6 uur geleden