Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rutte: NAVO-toetreding simpelste, maar niet enige uitweg Oekraïne

Rutte: NAVO-toetreding simpelste, maar niet enige uitweg Oekraïne

DAVOS (ANP) - Lid worden van de NAVO is de makkelijkste, maar niet de enige manier voor Oekraïne om zijn veiligheid te garanderen, denkt NAVO-topman Mark Rutte. Hij liet donderdag op het World Economic Forum (WEF) andere oplossingen open, als die maar vrede verzekeren.

De NAVO heeft Oekraïne beloofd dat het ooit tot de westerse militaire alliantie mag toetreden, zonder een specifieke datum te noemen. Het door Rusland belaagde land wil dat zo snel mogelijk. Niet alleen om de oorlog te kunnen doorstaan, maar ook om na een eventuele wapenstilstand te voorkomen dat Rusland nieuwe krachten aanspreekt en opnieuw aanvalt. Maar onder de nieuwe president Donald Trump zijn de Verenigde Staten nog terughoudender dan voorheen om Oekraïne toe te laten.

"We moeten ervoor zorgen dat vrede bestendig is", zei Rutte op het WEF. "Lidmaatschap is de gemakkelijkste uitkomst, maar wat het ook wordt, het moet duurzaam zijn." Oekraïnes bondgenoten overleggen momenteel over 'veiligheidsgaranties' voor het land, zoals beloften om het zwaar te bewapenen.

Trump

De NAVO neemt in ieder geval geen nieuwe leden op zolang huidige lidstaten niet genoeg aan defensie uitgeven, waarschuwt een van Trumps belangrijkste buitenlandadviseurs. "Je kunt het Amerikaanse volk niet vragen de veiligheidsparaplu van de NAVO uit te breiden als bondgenoten hun portie niet bijdragen", zei Richard Grenell. Trumps speciale buitenlandgezant en de president zelf uitten die mening ook al voor Trumps terugkeer maandag in het Witte Huis. Ook Nederland hield zich lang niet aan de budgetafspraken, memoreerde Grenell donderdag.

Trump toonde eerder begrip voor Ruslands klacht over uitbreiding van de NAVO naar het oosten. Maar Rusland mag niets te zeggen krijgen over het al dan niet toetreden van Oekraïne, benadrukt Rutte. De Russische president Vladimir Poetin krijgt "geen stem over wie zich aansluit. Alleen als hij dat zelf zou willen, maar dat denk ik niet".

Oekraïne, dat in het defensief is gedrongen, maakt zich al enige tijd op voor overleg over een wapenstilstand. Maar Rusland lijkt voorlopig door te willen vechten. Oekraïnes bondgenoten moeten ervoor zorgen dat het land een zo sterk mogelijke onderhandelingspositie heeft, herhaalde Rutte.

Meer uit Buitenland

Iran: akkoord met VS binnen bereik, mits diplomatie voorop staat

TEHERAN (ANP/RTR) - Een deal tussen Iran en de Verenigde Staten is "binnen bereik, mits diplomatie de prioriteit krijgt". Dat zegt de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi op X. Volgens Araghchi streeft Iran ernaar "in de kortst mogelijke tijd" een "eerlijke en rechtvaardige" deal te sluiten met de VS. Ook herhaalde hij eerdere claims van Iran; het land zou slechts "vreedzame" kerntoepassingen op het oog hebben.

54 minuten geleden
Diplomatieke aanvaring Frankrijk-VS lijkt gesust na telefoontje

PARIJS (ANP/AFP) - De Amerikaanse ambassadeur in Parijs Charles Kushner heeft volgens zijn ambassade een "open en vriendschappelijk" telefoongesprek gevoerd met de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Jean-Noël Barrot. Een bron bij de Franse regering zei dat de ambassadeur heeft beloofd zich niet met binnenlandse kwesties te bemoeien. Daarmee lijkt een diplomatieke ruzie gesust.

56 minuten geleden
Parlementslid: 179 mensen vrij onder Venezolaanse gratiewet

CARACAS (ANP/AFP) - De Venezolaanse autoriteiten hebben tot nu toe 179 gevangenen vrijgelaten onder een nieuwe amnestiewet. Daarnaast hebben 3000 mensen die op borgtocht vrij waren gratie gekregen, meldt Jorge Arreaza die namens het parlement toezicht houdt op de vrijlatingen.

1 uur geleden
Museumdirecteur Des Cars vertrekt bij het Louvre

PARIJS (ANP/RTR) - De president van het Louvre, Laurence des Cars, is opgestapt. Ze heeft haar ontslag aangeboden en de Franse president Emmanuel Macron heeft dat geaccepteerd. Een reden voor het vertrek noemt het presidentieel paleis niet, maar daartoe werd wel opgeroepen naar aanleiding van de geruchtmakende juwelenroof uit het Parijse museum in oktober.

2 uur geleden
Slowakije: weer olie via Droezjba-pijpleiding vanaf donderdag

BRATISLAVA (ANP/AFP) - Slowakije verwacht donderdag weer Russische olie te ontvangen via de Droezjba-oliepijplijn. Die aanvoerlijn via Belarus en Oekraïne naar onder meer Slowakije, Hongarije en Tsjechië raakte in januari beschadigd, waarna de olielevering werd gestaakt. Zowel Oekraïne als Rusland legt de verantwoordelijkheid voor die aanval bij de ander.

2 uur geleden
Von der Leyen: er zijn andere opties voor lening Oekraïne

KYIV (ANP) - Oekraïne krijgt hoe dan ook een lening van 90 miljard euro van de EU, zei voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie. De lening is eind december door 27 EU-regeringsleiders goedgekeurd. "Zij hebben hun woord gegeven. Dit woord kan niet worden gebroken", benadrukte Von der Leyen dinsdag op een persconferentie in Kyiv. "We hebben verschillende opties en die zullen we gebruiken", zei de politica zonder andere opties te noemen.

3 uur geleden
Oekraïne: niets waar van Russische claim over kernwapens

KYIV (ANP/RTR) - Oekraïne verwerpt de Russische aantijging dat het land met hulp van het Verenigd Koninkrijk en Frankrijk kernwapens of onderdelen daarvoor probeert te verkrijgen. Eerder beweerde de Russische buitenlandse inlichtingendienst dat die landen Kyiv zouden willen voorzien van kernwapens. Volgens Kremlinadviseur Joeri Oesjakov heeft dat gevolgen voor de Russische positie in de vredesonderhandelingen met Oekraïne.

3 uur geleden