Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rutte: NAVO-toetreding simpelste, maar niet enige uitweg Oekraïne

Rutte: NAVO-toetreding simpelste, maar niet enige uitweg Oekraïne

DAVOS (ANP) - Lid worden van de NAVO is de makkelijkste, maar niet de enige manier voor Oekraïne om zijn veiligheid te garanderen, denkt NAVO-topman Mark Rutte. Hij liet donderdag op het World Economic Forum (WEF) andere oplossingen open, als die maar vrede verzekeren.

De NAVO heeft Oekraïne beloofd dat het ooit tot de westerse militaire alliantie mag toetreden, zonder een specifieke datum te noemen. Het door Rusland belaagde land wil dat zo snel mogelijk. Niet alleen om de oorlog te kunnen doorstaan, maar ook om na een eventuele wapenstilstand te voorkomen dat Rusland nieuwe krachten aanspreekt en opnieuw aanvalt. Maar onder de nieuwe president Donald Trump zijn de Verenigde Staten nog terughoudender dan voorheen om Oekraïne toe te laten.

"We moeten ervoor zorgen dat vrede bestendig is", zei Rutte op het WEF. "Lidmaatschap is de gemakkelijkste uitkomst, maar wat het ook wordt, het moet duurzaam zijn." Oekraïnes bondgenoten overleggen momenteel over 'veiligheidsgaranties' voor het land, zoals beloften om het zwaar te bewapenen.

Trump

De NAVO neemt in ieder geval geen nieuwe leden op zolang huidige lidstaten niet genoeg aan defensie uitgeven, waarschuwt een van Trumps belangrijkste buitenlandadviseurs. "Je kunt het Amerikaanse volk niet vragen de veiligheidsparaplu van de NAVO uit te breiden als bondgenoten hun portie niet bijdragen", zei Richard Grenell. Trumps speciale buitenlandgezant en de president zelf uitten die mening ook al voor Trumps terugkeer maandag in het Witte Huis. Ook Nederland hield zich lang niet aan de budgetafspraken, memoreerde Grenell donderdag.

Trump toonde eerder begrip voor Ruslands klacht over uitbreiding van de NAVO naar het oosten. Maar Rusland mag niets te zeggen krijgen over het al dan niet toetreden van Oekraïne, benadrukt Rutte. De Russische president Vladimir Poetin krijgt "geen stem over wie zich aansluit. Alleen als hij dat zelf zou willen, maar dat denk ik niet".

Oekraïne, dat in het defensief is gedrongen, maakt zich al enige tijd op voor overleg over een wapenstilstand. Maar Rusland lijkt voorlopig door te willen vechten. Oekraïnes bondgenoten moeten ervoor zorgen dat het land een zo sterk mogelijke onderhandelingspositie heeft, herhaalde Rutte.

Meer uit Buitenland

VN-mensenrechtenschef: organisatie staat in overlevingsstand

GENÈVE (ANP/RTR) - Het mensenrechtenkantoor van de Verenigde Naties staat naar eigen zeggen in "overlevingsstand". Het kantoor van hoge commissaris Volker Türk (OHCHR) heeft minder geld, maar meer werk. Er zijn volgens Türk al werkzaamheden geschrapt of uitgesteld en ontslagen gevallen.

31 minuten geleden
Deense veiligheidsdienst bezorgd om begerige blik VS op Groenland

KOPENHAGEN (ANP) - Denemarken dreigt te worden vermalen in de concurrentiestrijd tussen de Verenigde Staten, China en Rusland om het noordpoolgebied, vreest de Deense militaire inlichtingendienst. De Verenigde Staten, lang de grote beschermheer, azen op Groenland en aarzelen niet om hun macht tegen bondgenoten te gebruiken.

54 minuten geleden
Nobelinstituut: Machado komt toch naar Oslo, niet voor uitreiking

OSLO (ANP/RTR/AFP) - María Corina Machado komt toch naar de Noorse hoofdstad Oslo, maar niet op tijd om zelf haar Nobelprijs voor de Vrede in ontvangst te nemen. Volgens het Nobelinstituut is de Venezolaanse oppositiepolitica veilig.

1 uur geleden
UNESCO erkent Italiaanse keuken als immaterieel erfgoed

NEW DELHI (ANP) - De Italiaanse keuken is door UNESCO aangemerkt als immaterieel cultureel erfgoed dat beschermd moet worden. Italië had zijn culinaire traditie voorgelegd aan UNESCO omdat die belangrijk is voor de Italiaanse cultuur, manier van leven en ook de omgang met ingrediënten. Daar bleek men het bij een UNESCO-bijeenkomst in India over eens te zijn.

1 uur geleden
Doden en gewonden bij instorting gebouw in het Marokkaanse Fez

FEZ (ANP/RTR) - In het Marokkaanse Fez zijn in de nacht van dinsdag op woensdag ten minste negentien mensen omgekomen bij de instorting van twee gebouwen, meldt het Marokkaanse staatspersbureau. Ook vielen er minstens zestien gewonden. Het is niet duidelijk hoe zij eraan toe zijn.

3 uur geleden
Instituut: Europa vult weggevallen steun voor Oekraïne niet aan

KIEL (ANP) - De extra militaire steun van Europese landen voor Oekraïne is vooralsnog lang niet genoeg om het wegvallen van Amerikaanse steun goed te maken, zegt het Duitse Kiel Institute dat daarover cijfers bijhoudt. De eerste helft van dit jaar werd een recordhoeveelheid beloofd, maar na de zomer is de steun enorm afgenomen. De verschillen tussen Europese landen worden groter.

4 uur geleden
Veel meer kinderen van Deense spermadonor met genafwijking

KOPENHAGEN (ANP) - Een Deense spermadonor met een ernstige genetische mutatie heeft bijna drie keer zoveel kinderen verwekt als bekend, volgt uit onderzoek van veertien Europese omroepen, waaronder de NOS en Nieuwsuur. Het gaat niet om 67 maar om 197 kinderen. Mogelijk ligt het werkelijke aantal hoger.

5 uur geleden