Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rutte: NAVO-toetreding simpelste, maar niet enige uitweg Oekraïne

Rutte: NAVO-toetreding simpelste, maar niet enige uitweg Oekraïne

DAVOS (ANP) - Lid worden van de NAVO is de makkelijkste, maar niet de enige manier voor Oekraïne om zijn veiligheid te garanderen, denkt NAVO-topman Mark Rutte. Hij liet donderdag op het World Economic Forum (WEF) andere oplossingen open, als die maar vrede verzekeren.

De NAVO heeft Oekraïne beloofd dat het ooit tot de westerse militaire alliantie mag toetreden, zonder een specifieke datum te noemen. Het door Rusland belaagde land wil dat zo snel mogelijk. Niet alleen om de oorlog te kunnen doorstaan, maar ook om na een eventuele wapenstilstand te voorkomen dat Rusland nieuwe krachten aanspreekt en opnieuw aanvalt. Maar onder de nieuwe president Donald Trump zijn de Verenigde Staten nog terughoudender dan voorheen om Oekraïne toe te laten.

"We moeten ervoor zorgen dat vrede bestendig is", zei Rutte op het WEF. "Lidmaatschap is de gemakkelijkste uitkomst, maar wat het ook wordt, het moet duurzaam zijn." Oekraïnes bondgenoten overleggen momenteel over 'veiligheidsgaranties' voor het land, zoals beloften om het zwaar te bewapenen.

Trump

De NAVO neemt in ieder geval geen nieuwe leden op zolang huidige lidstaten niet genoeg aan defensie uitgeven, waarschuwt een van Trumps belangrijkste buitenlandadviseurs. "Je kunt het Amerikaanse volk niet vragen de veiligheidsparaplu van de NAVO uit te breiden als bondgenoten hun portie niet bijdragen", zei Richard Grenell. Trumps speciale buitenlandgezant en de president zelf uitten die mening ook al voor Trumps terugkeer maandag in het Witte Huis. Ook Nederland hield zich lang niet aan de budgetafspraken, memoreerde Grenell donderdag.

Trump toonde eerder begrip voor Ruslands klacht over uitbreiding van de NAVO naar het oosten. Maar Rusland mag niets te zeggen krijgen over het al dan niet toetreden van Oekraïne, benadrukt Rutte. De Russische president Vladimir Poetin krijgt "geen stem over wie zich aansluit. Alleen als hij dat zelf zou willen, maar dat denk ik niet".

Oekraïne, dat in het defensief is gedrongen, maakt zich al enige tijd op voor overleg over een wapenstilstand. Maar Rusland lijkt voorlopig door te willen vechten. Oekraïnes bondgenoten moeten ervoor zorgen dat het land een zo sterk mogelijke onderhandelingspositie heeft, herhaalde Rutte.

Meer uit Buitenland

Amerikaanse militairen gewond bij aanval op basis Saudi-Arabië

AL-KHARJ (ANP/RTR/DPA) - Bij een Iraanse aanval op luchtmachtbasis Prince Sultan in Saudi-Arabië zijn twaalf Amerikaanse militairen gewond geraakt. Twee van hen zijn er ernstig aan toe, melden Amerikaanse autoriteiten.

58 minuten geleden
Witkoff: VS hoopvol over gesprekken met Iran deze week

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten denken dat er deze week gesprekken gaan plaatsvinden met Iran om een eind te maken aan de oorlog. Dat heeft de speciale gezant Steve Witkoff gezegd op een bijeenkomst in Miami. "We zijn er zeker hoopvol over."

6 uur geleden
Houthi's dreigen zich te mengen in Iranoorlog

SANAA (ANP/RTR/AFP) - De Houthi's zeggen klaar te zijn zich te mengen in de oorlog in het Midden-Oosten als bondgenoten van de VS en Israël zich mengen in de strijd tegen Iran. Dat meldt de door Iran gesteunde groepering op de Jemenitische staatstelevisie.

6 uur geleden
Iran zweert wraak voor aanvallen op kern- en staalindustrie

TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Teheran zweert Israëlische aanvallen op Iran van eerder op vrijdag te vergelden. Die aanvallen tegen onder meer energievoorzieningen en de Iraanse staalindustrie, zo schrijft buitenlandminister Abbas Araghchi op X, zijn in strijd met Amerikaanse beloften aan Iran.

7 uur geleden
NYT: Musk nam deel aan telefoongesprek Trump en Modi

WASHINGTON (ANP) - Techmagnaat en X-eigenaar Elon Musk heeft recentelijk deelgenomen aan een telefoongesprek tussen de Amerikaanse president Donald Trump en de Indiase premier Narendra Modi. Dat meldt The New York Times.

7 uur geleden
Amerikaanse Huis komt met eigen plan tegen gedeeltelijke shutdown

WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden gaat niet stemmen over een voorstel van de Senaat om de gedeeltelijke shutdown in het land te beëindigen. In plaats daarvan komt het met een eigen plan voor de financiering van het ministerie van Binnenlandse Veiligheid (DHS).

8 uur geleden
Kallas spreekt Hongaarse minister aan op lekken naar Rusland

BRUSSEL (ANP) - De buitenlandchef van de Europese Unie, Kaja Kallas, heeft de Hongaarse minister Péter Szijjártó gebeld over de berichten dat hij informatie uit EU-vergaderingen zou hebben gelekt aan Rusland. Kallas heeft hem volgens een EU-functionaris gewezen op zijn geheimhoudingsplicht en op het belang van openhartige discussies tussen ministers, zonder dat er anderen meeluisteren.

8 uur geleden