Rutte na telefoontje nieuwe minister VS: kracht én eenheid nodig
BRUSSEL (ANP) - In een kennismakingsgesprek met de nieuwe Amerikaanse defensieminister heeft NAVO-topman Mark Rutte benadrukt dat de NAVO sterker moet worden en de rangen moet sluiten. Het gesprek met de vorige week aangetreden Pete Hegseth was volgens Rutte "een geweldig eerste telefoontje".
Hegseth en zijn baas, de nieuwe president Donald Trump, eisen dat de NAVO-landen veel meer geld steken in defensie. Ze dreigen dat zij anders niet meer op de VS zouden kunnen rekenen. Doordat Trump bij zijn terugkeer in het Witte Huis bovendien meteen bondgenoten als Canada en Denemarken koeioneerde, voelen veel NAVO-landen zich minder veilig bij hun traditionele grote beschermheer.
Rutte herhaalt op X na de kennismaking met Hegseth dat "we sterk, eensgezind en paraat moeten zijn. Dat is waar de NAVO elke dag mee bezig is". De Nederlandse secretaris-generaal van de militaire alliantie kijkt "ernaar uit om met je samen te werken aan het verder opschroeven van de defensie-uitgaven en de defensieproductie, voor een sterk bondgenootschap".
Meer uit Buitenland
NEW DELHI (ANP) - De EU en India hebben dinsdag een handtekening gezet onder een zogenoemd veiligheids- en defensiepartnerschap. Daarmee wordt toegezegd dat India en de EU meer zullen gaan samenwerken op het gebied van defensie, maritieme veiligheid, cyberaanvallen en terrorismebestrijding.
29 minuten geledenBANDUNG (ANP/RTR) - Bij de recente aardverschuivingen op West-Java zijn 23 militairen om het leven gekomen. De mariniers waren zaterdag bezig met oefeningen toen ze door het weer werden overvallen. Dinsdag is bevestigd dat zij het niet hebben overleefd.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - De winterstorm die over de Verenigde Staten trekt, heeft al aan zeker 23 mensen het leven gekost, meldt persbureau AFP op basis van een eigen inventarisatie. De dodelijke slachtoffers vielen door onderkoeling en ongelukken met onder meer sneeuwruimers en sleeën. In New York werden zeker acht mensen dood aangetroffen op straat tijdens het winterse noodweer. Er wordt nog onderzocht of al deze sterfgevallen direct aan de storm kunnen worden toegeschreven.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Canadese premier Mark Carney heeft in een telefoongesprek met de Amerikaanse president Donald Trump afstand genomen van kritische uitspraken die hij vorige week over Trump en de Verenigde Staten deed tijdens het World Economic Forum in Davos. Dat zei de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent maandag.
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Het Franse parlement heeft in de nacht van maandag op dinsdag ingestemd met een wetsvoorstel dat sociale media verbiedt voor kinderen onder de 15 jaar. Het wetsvoorstel gaat nu naar de Senaat. De maatregel kan rekenen op brede politieke en publieke steun in Frankrijk.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump verhoogt de importheffingen op goederen uit Zuid-Korea, waaronder auto's, hout en farmaceutische producten. De tarieven gaan van 15 naar 25 procent, zo maakte Trump maandag bekend.
6 uur geledenMETZ (ANP) - Femke Bol maakt haar debuut op de 800 meter op 8 februari bij de indoorwedstrijd in het Franse Metz. Haar coach Laurent Meuwly heeft dit bevestigd tegen het ANP.
6 uur geleden