Rutte na telefoontje nieuwe minister VS: kracht én eenheid nodig
BRUSSEL (ANP) - In een kennismakingsgesprek met de nieuwe Amerikaanse defensieminister heeft NAVO-topman Mark Rutte benadrukt dat de NAVO sterker moet worden en de rangen moet sluiten. Het gesprek met de vorige week aangetreden Pete Hegseth was volgens Rutte "een geweldig eerste telefoontje".
Hegseth en zijn baas, de nieuwe president Donald Trump, eisen dat de NAVO-landen veel meer geld steken in defensie. Ze dreigen dat zij anders niet meer op de VS zouden kunnen rekenen. Doordat Trump bij zijn terugkeer in het Witte Huis bovendien meteen bondgenoten als Canada en Denemarken koeioneerde, voelen veel NAVO-landen zich minder veilig bij hun traditionele grote beschermheer.
Rutte herhaalt op X na de kennismaking met Hegseth dat "we sterk, eensgezind en paraat moeten zijn. Dat is waar de NAVO elke dag mee bezig is". De Nederlandse secretaris-generaal van de militaire alliantie kijkt "ernaar uit om met je samen te werken aan het verder opschroeven van de defensie-uitgaven en de defensieproductie, voor een sterk bondgenootschap".
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump sluit een bestand in Iran uit. Volgens hem zijn Israël en de Verenigde Staten aan de winnende hand in de oorlog en is er dus geen reden om te stoppen.
35 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten sturen 2500 extra mariniers naar het Midden-Oosten, meldden functionarissen aan persbureau Reuters. Het gaat om troepen die eventueel ook op land in Iran zouden kunnen worden ingezet, maar de functionarissen benadrukken dat daarover nog geen besluit is genomen.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering probeert met een gerechtelijke procedure miljarden dollars federaal belastinggeld terug te krijgen van de gerenommeerde Universiteit van Harvard bij Boston.
4 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse leider Mojtaba Khamenei heeft ontkend dat zijn land verantwoordelijk is voor raket- en droneaanvallen op Turkije en Oman. Volgens hem zijn die aanvallen "onder valse vlag" opgezet door Israël, bedoeld om verdeeldheid in het Midden-Oosten te zaaien.
4 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse jihadist Sabri Essid is bij verstek veroordeeld tot levenslang voor zijn rol bij de misdaden van Islamitische Staat (IS) tegen de Jezidi-minderheid in Irak. Hij werd schuldig bevonden aan onder meer genocide en misdaden tegen de menselijkheid, omdat hij deel zou hebben genomen aan de handel in tot slaaf gemaakte Jezidi's.
5 uur geledenHONOLULU (ANP/AFP) - Acteur Chuck Norris is op 86-jarige leeftijd overleden. Dat maakte zijn familie vrijdag bekend. Norris geldt als een van de grote actiehelden van de jaren tachtig.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft op sociale media hard uitgehaald naar bondgenoten die niet bijdragen aan het heropenen van de Straat van Hormuz. Hij maakte ze in hoofdletters uit voor lafaards. "We zullen dit onthouden."
6 uur geleden