Rutte: mogelijk alleen met Albanië praten over EU-toetreding
DEN HAAG (ANP) - Als Noord-Macedonië het Franse compromis verwerpt om de ruzie met Bulgarije te beslechten, is de kans aanwezig dat de Europese Unie alleen met Albanië toetredingsgesprekken over het lidmaatschap begint. Maar premier Mark Rutte blijft "voorzichtig optimistisch" dat Noord-Macedonië het voorstel van Parijs zal accepteren, zei hij op een gezamenlijke persconferentie met de Albanese premier Edi Rama.
Noord-Macedonië en Albanië zijn al vele jaren kandidaat-lid van de EU, maar de toetredingsonderhandelingen zijn nog nooit begonnen. De afgelopen jaren lagen de Bulgaren dwars. De regering in Sofia wil onder meer dat de Bulgaarse minderheid in Noord-Macedonië beter wordt behandeld. Er lijkt een doorbraak aanstaande door een bemiddelingsvoorstel van Frankrijk.
Het Bulgaarse parlement is inmiddels akkoord, maar nu moet Noord-Macedonië nog het groene licht geven. Daartegen lopen Noord-Macedoniërs de laatste dagen te hoop, omdat Bulgarije wel heel grote offers zou hebben bedongen. Volgens premier Rutte is het een eerlijk compromis. "Iedereen zal een beetje winnen en een beetje verliezen."
Het toetredingsdossier van beide landen is nu nog gekoppeld. De EU wil alleen met beide landen tegelijk gesprekken beginnen. Maar als Skopje het Franse plan verwerpt, loopt Noord-Macedonië kans alleen achter te blijven, waarschuwde Rutte. "Ik denk dat mijn collega's dan positiever zullen kijken naar gesprekken met Albanië alleen. Laten we hopen dat het niet nodig is", zei Rutte.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Kinderen die slachtoffer werden van het toeslagenschandaal en uit huis zijn geplaatst of te maken hebben gekregen met gezinsscheiding, willen dat de Tweede Kamer onafhankelijk onderzoek laat doen naar waarom dit is gebeurd. Dat staat in de brief die toeslagenkinderen en familieleden van wie zij gescheiden zijn, dinsdagmiddag hebben overhandigd aan Tweede Kamerleden. De oproep wordt gesteund door ruim driehonderd toeslagenkinderen.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Financiënminister Eelco Heinen (VVD) is "hoopvol" over de begrotingsonderhandelingen. Dat zei hij na een gesprek met Gidi Markuszower (Groep Markuszower). "We hebben veel gesprekken gevoerd en we voelen breed draagvlak voor de plannen die we aan het maken zijn", aldus de bewindsman.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument en Markt (ACM) heeft geen toezeggingen gekregen van Microsoft over het niet meer lekken van namen van ambtenaren, schrijft staatssecretaris Eric van der Burg (Binnenlandse Zaken) in een brief aan de Tweede Kamer. De VVD-bewindsman sprak zelf zijn zorgen uit in een gesprek met de Amerikaanse ambassadeur Joe Popolo.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) heeft de ambassadeur van Israël ontboden, omdat het land de diplomatieke status van de Nederlandse medewerkers van de diplomatieke missie in Ramallah heeft ingetrokken. Dat zei hij tijdens een persconferentie waar hij herhaalde de stap "onnodig" te vinden.
1 dag geledenBRUSSEL (ANP) - Het eerste EU-rapport over defensieparaatheid is maandag gepresenteerd aan de EU-ministers van Defensie. Het is niet openbaar, maar volgens minister Dilan Yeşilgöz (Defensie) is het duidelijk dat "we op alle domeinen nog echt een flink been moeten bijtrekken". Meer landen moeten meer doen en "we moeten het slimmer gaan doen", zei de minister na afloop van de vergadering in Brussel.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer is positief over een wetsvoorstel dat onder meer regelt dat er een leeftijdsgrens van 18 jaar komt voor het gebruik van achteraf betalen. Dat blijkt uit het debat over dat plan.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De VVD steunt het voorstel van PRO om abortus uit het strafrecht te halen niet direct. De coalitiepartij wacht eerst de reactie van de Raad van State af. "Vrouwen nemen weloverwogen een besluit om gebruik te maken van abortuszorg. Wat de VVD betreft, dient ook de politiek zorgvuldig met dit onderwerp om te gaan", zei Kamerlid Hilde Wendel.
1 dag geleden