
Rutte: mogelijk alleen met Albanië praten over EU-toetreding
DEN HAAG (ANP) - Als Noord-Macedonië het Franse compromis verwerpt om de ruzie met Bulgarije te beslechten, is de kans aanwezig dat de Europese Unie alleen met Albanië toetredingsgesprekken over het lidmaatschap begint. Maar premier Mark Rutte blijft "voorzichtig optimistisch" dat Noord-Macedonië het voorstel van Parijs zal accepteren, zei hij op een gezamenlijke persconferentie met de Albanese premier Edi Rama.
Noord-Macedonië en Albanië zijn al vele jaren kandidaat-lid van de EU, maar de toetredingsonderhandelingen zijn nog nooit begonnen. De afgelopen jaren lagen de Bulgaren dwars. De regering in Sofia wil onder meer dat de Bulgaarse minderheid in Noord-Macedonië beter wordt behandeld. Er lijkt een doorbraak aanstaande door een bemiddelingsvoorstel van Frankrijk.
Het Bulgaarse parlement is inmiddels akkoord, maar nu moet Noord-Macedonië nog het groene licht geven. Daartegen lopen Noord-Macedoniërs de laatste dagen te hoop, omdat Bulgarije wel heel grote offers zou hebben bedongen. Volgens premier Rutte is het een eerlijk compromis. "Iedereen zal een beetje winnen en een beetje verliezen."
Het toetredingsdossier van beide landen is nu nog gekoppeld. De EU wil alleen met beide landen tegelijk gesprekken beginnen. Maar als Skopje het Franse plan verwerpt, loopt Noord-Macedonië kans alleen achter te blijven, waarschuwde Rutte. "Ik denk dat mijn collega's dan positiever zullen kijken naar gesprekken met Albanië alleen. Laten we hopen dat het niet nodig is", zei Rutte.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Geert Wilders zou als premier "hetzelfde hebben gedaan als Israël" als er bij een terroristische aanslag in Nederland vele honderden doden zouden zijn gevallen. Dat zei hij in het tv-programma Vandaag Inside vrijdag. Het was zijn eerste publieke optreden sinds hij zijn campagne hervatte.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - CDA-lijsttrekker Henri Bontenbal denkt dat hij veel stemmen van boeren terugkrijgt ten opzichte van vorige verkiezingen, omdat hij een eerlijk verhaal vertelt. Volgens hem heeft het geen nut om "met de vuist op tafel te slaan" en heeft de huidige regering daar weinig mee bereikt het afgelopen jaar.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De ministers Foort van Oosten (Justitie, VVD) en Frank Rijkaart (Binnenlandse Zaken, BBB) vinden dat het demissionaire kabinet er al alles aan doet om de verkiezingen veilig te laten verlopen. Ze reageren daarmee op premier Dick Schoof, die eerder deze week zei dat het kabinet "echt even een tandje bij moet zetten", gezien de bedreigingen en intimidatie van enkele lijsttrekkers.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het CDA en de ChristenUnie hebben in het Zuid-Hollandse verkiezingsdebat gepleit voor uitbreiding van de RandstadRail, het ov-netwerk dat Den Haag, Rotterdam en Zoetermeer verbindt. Kandidaat-Kamerlid Karsten Klein, de nummer 23 op de verkiezingslijst van het CDA, opperde om de RandstadRail door te trekken naar Gouda om zo de A12 te ontlasten.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Ruben Brekelmans (Defensie) hoopt dat "de druk op Rusland wordt opgevoerd" als de Amerikaanse president Donald Trump inderdaad weer gaat praten met zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin. Trump kondigde dat gesprek donderdag aan op zijn eigen platform Truth Social.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Docent Harry Pettit heeft donderdag aangifte gedaan tegen onderwijsminister Gouke Moes, bevestigt zijn advocaat Adem Çatbaş na berichtgeving van De Volkskrant. De BBB-minister zei vorige week vrijdag dat hij wil dat de Radboud Universiteit aangifte doet tegen Pettit. Volgens Moes bestaat het vermoeden dat de Nijmeegse universitair docent met zijn uitingen op X strafbare feiten begaat en daar zou de universiteit naar moeten handelen.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De bedrijfsvoering van Schiphol mag geen hinder ondervinden van de discussie over de natuurvergunning van de luchthaven. Dat laat demissionair staatssecretaris Jean Rummenie (Natuur) via een woordvoerder weten. "Het belang van Schiphol voor de Nederlandse samenleving is groot."
17 uur geleden