Rutte: mogelijk alleen met Albanië praten over EU-toetreding
DEN HAAG (ANP) - Als Noord-Macedonië het Franse compromis verwerpt om de ruzie met Bulgarije te beslechten, is de kans aanwezig dat de Europese Unie alleen met Albanië toetredingsgesprekken over het lidmaatschap begint. Maar premier Mark Rutte blijft "voorzichtig optimistisch" dat Noord-Macedonië het voorstel van Parijs zal accepteren, zei hij op een gezamenlijke persconferentie met de Albanese premier Edi Rama.
Noord-Macedonië en Albanië zijn al vele jaren kandidaat-lid van de EU, maar de toetredingsonderhandelingen zijn nog nooit begonnen. De afgelopen jaren lagen de Bulgaren dwars. De regering in Sofia wil onder meer dat de Bulgaarse minderheid in Noord-Macedonië beter wordt behandeld. Er lijkt een doorbraak aanstaande door een bemiddelingsvoorstel van Frankrijk.
Het Bulgaarse parlement is inmiddels akkoord, maar nu moet Noord-Macedonië nog het groene licht geven. Daartegen lopen Noord-Macedoniërs de laatste dagen te hoop, omdat Bulgarije wel heel grote offers zou hebben bedongen. Volgens premier Rutte is het een eerlijk compromis. "Iedereen zal een beetje winnen en een beetje verliezen."
Het toetredingsdossier van beide landen is nu nog gekoppeld. De EU wil alleen met beide landen tegelijk gesprekken beginnen. Maar als Skopje het Franse plan verwerpt, loopt Noord-Macedonië kans alleen achter te blijven, waarschuwde Rutte. "Ik denk dat mijn collega's dan positiever zullen kijken naar gesprekken met Albanië alleen. Laten we hopen dat het niet nodig is", zei Rutte.
Meer uit Politiek
NIEUWEGEIN (ANP) - Politieke partijen die bereid zijn om samen te werken met het minderheidskabinet zijn 'lichtpuntjes' voor Rob Jetten. Dat zegt de nieuwbakken premier en D66-leider zaterdag op een partijcongres in Nieuwegein. Hij schetst dit als contrast met de afgelopen jaren van veel geruzie in de politiek.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De veiligheid van Nederlandse militairen in het Midden-Oosten heeft de "hoogste prioriteit", laat minister Dilan Yeşilgöz van Defensie weten. Het aantal Nederlandse militairen in de regio is beperkt. Ze zijn onder meer voor missies in Irak, Israël en de Golfstaten.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Voor partijen in de Tweede Kamer komt de aanval op Iran niet als een verrassing, blijkt uit de eerste reacties. Wel vragen verschillende politici zich af of de oorlog het einde zal betekenen voor het onderdrukkende regime.
1 dag geledenKYIV (ANP) - Ministers Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) en Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) zijn zaterdag in Oekraïne aangekomen. Het is hun eerste buitenlandse reis na hun aantreden begin deze week. Het bezoek is bedoeld om solidariteit te tonen en duidelijk te maken dat de steun aan Oekraïne onverminderd zal doorgaan.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Een grote opgave, zo noemen de commissarissen van de Koning in de twaalf provincies de opdracht die hun gemeenten hebben gekregen voor de opvang van asielzoekers. De nieuwe asielminister Bart van den Brink (CDA) maakte vrijdag bekend hoeveel opvangplaatsen in elke provincie geregeld moeten worden. Wettelijk gezien had dat al voor 1 februari bekend moeten zijn, maar Van den Brinks voorganger Mona Keijzer besloot dat aan de nieuwe minister over te laten.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Rob Jetten wil de komende tijd in contact komen met jongeren en mensen buiten zijn bubbel, vertelde de nieuwe premier vrijdagmiddag tijdens zijn wekelijkse persconferentie. "Organiseer voor mij werkbezoeken op plekken waar ze misschien niet verwachten dat de premier of een D66'er langskomt", heeft de nieuwe premier zijn ambtenaren gevraagd. "Want ik wil juist daar van mensen horen: hoe kijken ze tegen de overheid aan, waar lopen ze tegenaan, waar zijn ze boos over?"
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten gaat aanstaande dinsdag voor het eerst in zijn huidige functie naar Brussel. Hij spreekt daar in de avond onder anderen met NAVO-baas en voormalig premier Mark Rutte. Jetten was in het laatste kabinet-Rutte minister voor Klimaat en Energie.
2 dagen geleden