Rutte met Von der Leyen naar Tunesië voor migratie-overleg
BRUSSEL (ANP) - Premier Mark Rutte bezoekt zondag Tunesië, samen met voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie en de Italiaanse premier Giorgia Meloni. De Europese Unie wil afspraken maken met het Noord-Afrikaanse land om illegale migratie te beteugelen.
Uit het bezoek blijkt wel dat het overleg met Tunesië constructief verloopt, zegt de woordvoerder van Von der Leyen. Een woordvoerder van premier Rutte liet weten dat er zondag nog geen deal wordt verwacht. Het zal een "stap in het proces" zijn, zei ze.
Rutte, Meloni en Von der Leyen spreken de Tunesische president Kais Saied zondag over "een breed partnerschap" tussen de EU en Tunesië, met afspraken over "economische samenwerking, energie en migratie", laat de Rijksvoorlichtingsdienst weten. Naar het voorbeeld van de zogenoemde Turkije-deal uit 2016 wil de EU Tunesië financieel helpen in ruil voor het stuiten van de stroom migranten die soms in "drijvende doodskisten" de Middellandse Zee oversteken.
Autoritaire koers
De EU sprak de afgelopen tijd steeds bezorgder over de autoritaire koers die Saied inslaat en over diens harde woorden over immigranten uit zuidelijker Afrika. Ook bij een deel van de Tweede Kamer leven die zorgen. Toch geldt Tunesië nog altijd als een van de Noord-Afrikaanse landen met wie de unie het gemakkelijkst zou kunnen samenwerken.
Rutte rekent erop dat "de commissie een heel fatsoenlijk pakket in gedachten heeft om die gesprekken met Tunesië te kunnen voeren", zei hij vorige week. Hij houdt naar eigen zeggen "uiteraard" rekening met de bedenkelijke ontwikkeling die het land doormaakt.
Migratie-afspraken
De Italiaanse regering zet zwaar in op migratie-afspraken met Tunesië. Zonder zo'n akkoord kan zij volgens ingewijden moeilijk instemmen met de plannen voor de opvang en verdeling van asielzoekers waarover de EU-landen het donderdag eindelijk eens hopen te worden.
Meloni deed Tunis dinsdag ook al aan. Toen beloofde ze Saied zich sterk te maken voor financiële hulp van het Internationaal Monetair Fonds. Tunesië wacht daarop met groeiend ongeduld, want de economie is er beroerd aan toe. Maar het IMF stelt te strenge voorwaarden, vindt Tunis.
Migratie-afspraken binnen de EU en met landen waaruit asielzoekers vertrekken zijn cruciaal om de Nederlandse asielopvang overeind te kunnen houden, stelt het kabinet al langer. Als dat niet lukt en de druk op de opvang loopt weer op, staat ook het voortbestaan van de hierover verdeelde regeringscoalitie al gauw op het spel.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het is de "ambitie" van formateur Sybrand Buma (CDA) om zijn opvolger een "richting" mee te geven welke partijen samen een coalitie kunnen vormen. De formateur zei na een nieuwe formatiedag, waarin D66 en CDA opnieuw spraken met financiële en economische experts, dat dit onder meer door de blokkade van de VVD in de richting van GroenLinks-PvdA ingewikkeld is.
28 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer gaat met demissionair woonminister Mona Keijzer in debat over versoepelingen in huurregels die zij wil doorvoeren. De vorige Kamer had de BBB-minister met een motie gevraagd haar plannen te schrappen, maar de minister wil er toch mee door en vroeg om een gesprek. Nu de Kamer op haar verzoek is ingegaan, lijkt toch weer een opening te ontstaan voor de kabinetsplannen.
48 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat het kabinet snel duidelijkheid geeft over de mogelijke verdwijning van het dorp Moerdijk om plaats te maken voor uitbreiding van de industrie op die plek. Een verzoek voor een debat over de kwestie van FVD kreeg dinsdag ruime steun van de partijen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft demissionair justitieminister Foort van Oosten (VVD) gevraagd om tegen de Europese wet te stemmen die de verspreiding van kinderporno moet tegengaan. Een motie hierover van GroenLinks-PvdA kreeg dinsdag een ruime meerderheid van 95 zetels achter zich. Tegenstanders hebben zorgen over de privacy als kan worden meegelezen met privéberichten via diensten als WhatsApp en Signal. Een Deens compromisvoorstel heeft ze niet overtuigd.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het geduld van de Tweede Kamer is op als het gaat om het verbod op het gebruik van stroomstootapparatuur bij vee. Demissionair minister Femke Wiersma heeft dat besluit nog altijd niet definitief gemaakt. Dit leidt tot frustratie van een groot deel van de Kamer.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil met demissionair minister Vincent Karremans (Economische Zaken) in debat over de verwikkelingen rond chipmaker Nexperia, voordat de VVD'er zelf naar China reist voor overleg over deze kwestie. Een verzoek daartoe van Kamerlid Tom van der Lee (GroenLinks-PvdA) kreeg steun van een meerderheid.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Geert Wilders is sinds kort één van de zes ondervoorzitters van de Tweede Kamer, maar wil in die rol 'zo min mogelijk' debatten voorzitten. Dat is namelijk niet de reden waarom hij is toegetreden tot het dagelijks bestuur van de Tweede Kamer, zei de PVV-leider kort voordat hij ging stemmen. Hij wil deze positie gebruiken om ervoor te zorgen dat het presidium meer een rol op de achtergrond gaat spelen.
2 uur geleden