
Rutte met Luxemburgse premier naar Servië en Kosovo
DEN HAAG (ANP) - Minister-president Mark Rutte gaat maandag en dinsdag samen met de Luxemburgse premier Xavier Bettel naar Servië en Kosovo. De spanningen tussen beide Balkanlanden is de afgelopen maanden hoog opgelopen.
In mei waren er hevige rellen in het noorden van Kosovo toen de Servische bevolking daar protesteerde tegen de installatie van etnisch Albanese burgemeesters. En deze maand pakte Servië drie Kosovaarse agenten op die inmiddels weer vrij zijn.
"Het bezoek biedt gelegenheid om te spreken over de opgelopen spanningen tussen Servië en Kosovo en het belang van de-escalatie en commitment aan de EU-geleide dialoog tot normalisering van de relaties", meldt de Rijksvoorlichtingsdienst.
Kritiek
De EU bemiddelt onder leiding van EU-buitenlandchef Josep Borrell tussen beide landen. Brussel verminderde eerder de financiële hulp aan Kosovo omdat het onvoldoende doet om het conflict met de Servische minderheid op te lossen.
Maar ook op Servië is veel kritiek. Onder meer ook omdat het land onvoldoende hervormingen doorvoert en het EU-sanctieregime tegen Rusland niet volgt. Op migratiegebied is Servië de EU eerder wat tegemoet gekomen.
Meer uit Buitenland
VATICAANSTAD (ANP/RTR) - Paus Leo wil de koers van zijn voorganger Franciscus voortzetten, bijvoorbeeld wat de positie van lhbti'ers en die van vrouwen binnen de kerk betreft. Maar hij plant geen verdere hervormingen, zei hij in zijn eerste interview als hoofd van de katholieke kerk.
8 minuten geledenMADRID (ANP/AFP) - Spanje gaat onderzoek doen naar mensenrechtenschendingen in de Gazastrook om het Internationaal Strafhof (ICC) te helpen, meldt het Openbaar Ministerie. In een verklaring staat dat Spanje hiermee wil voldoen aan zijn "verplichtingen op het gebied van internationale samenwerking en mensenrechten".
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse progressieve politicus Bernie Sanders heeft het Israëlische optreden in de Gazastrook bestempeld als genocide. Hij kreeg eerder veel kritiek van zijn achterban dat hij die term nog niet had gebruikt, maar is nu de eerste senator uit de Verenigde Staten die dat wel doet.
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Op meerdere plekken in Frankrijk zijn protestacties begonnen tegen de voorgenomen bezuinigingen van de regering. Zo is het openbaar vervoer ontregeld in onder andere Lyon, Marseille, Bordeaux en Toulouse. Tot nu toe zijn zeker dertig mensen gearresteerd, meldt de Franse zender BFMTV.
4 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - De Amerikaanse schrijversvakbonden Writers Guild of America West (WGA) en de Screen Actors Guild (SAG-AFTRA) staan "achter Jimmy Kimmel en zijn schrijvers". ABC zette de Amerikaanse talkshow Jimmy Kimmel Live! voor onbepaalde tijd stop wegens uitspraken van de presentator over de recente moord op de conservatieve activist Charlie Kirk.
4 uur geledenBANGKOK (ANP/RTR) - De Thaise politie heeft traangas en rubberkogels afgevuurd op Cambodjaanse actievoerders in een betwist grensgebied, aldus de autoriteiten in beide landen. Dit is de grootste escalatie sinds Thailand en Cambodja in juli een staakt-het-vuren afkondigden om een dodelijk vijfdaags conflict te beëindigen.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Een Amerikaanse immigratierechter heeft bevolen dat de pro-Palestijnse activist Mahmoud Khalil naar Algerije of Syrië moet worden gedeporteerd. Hij zou opzettelijk informatie hebben weggelaten toen hij een greencard aanvroeg. Dat blijkt uit gerechtelijke documenten.
6 uur geleden