Rutte met Luxemburgse premier naar Servië en Kosovo
DEN HAAG (ANP) - Minister-president Mark Rutte gaat maandag en dinsdag samen met de Luxemburgse premier Xavier Bettel naar Servië en Kosovo. De spanningen tussen beide Balkanlanden is de afgelopen maanden hoog opgelopen.
In mei waren er hevige rellen in het noorden van Kosovo toen de Servische bevolking daar protesteerde tegen de installatie van etnisch Albanese burgemeesters. En deze maand pakte Servië drie Kosovaarse agenten op die inmiddels weer vrij zijn.
"Het bezoek biedt gelegenheid om te spreken over de opgelopen spanningen tussen Servië en Kosovo en het belang van de-escalatie en commitment aan de EU-geleide dialoog tot normalisering van de relaties", meldt de Rijksvoorlichtingsdienst.
Kritiek
De EU bemiddelt onder leiding van EU-buitenlandchef Josep Borrell tussen beide landen. Brussel verminderde eerder de financiële hulp aan Kosovo omdat het onvoldoende doet om het conflict met de Servische minderheid op te lossen.
Maar ook op Servië is veel kritiek. Onder meer ook omdat het land onvoldoende hervormingen doorvoert en het EU-sanctieregime tegen Rusland niet volgt. Op migratiegebied is Servië de EU eerder wat tegemoet gekomen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering is van plan om mogelijk al deze week aan te kondigen dat meerdere landen hebben ingestemd met de vorming van een coalitie die schepen escorteert door de Straat van Hormuz, een belangrijke doorvoerroute die langs de Iraanse kust loopt. Dat meldt The Wall Street Journal op basis van Amerikaanse functionarissen.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iraanse autoriteiten hebben vijfhonderd mensen gearresteerd die ervan worden beschuldigd informatie te hebben gedeeld met vijanden. Dat zei Ahmadreza Radan, een brigadegeneraal die als politiechef van de Islamitische Republiek fungeert, zondag tegen staatsmedia.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - De belangrijkste toegangspoort van Gaza, de grensovergang met Egypte in Rafah, gaat woensdag open voor beperkt personenverkeer in beide richtingen. Dat meldt COGAT, de Israëlische militaire instantie die verantwoordelijk is voor humanitaire zaken.
4 uur geledenBAGDAD (ANP/AFP) - Bij een raketaanval op het internationale vliegveld van de Iraakse hoofdstad Bagdad zijn vijf gewonden gevallen. Volgens de autoriteiten van de luchthaven gaat het om vier medewerkers en beveiligers en een ingenieur. De Verenigde Staten hebben op dat vliegveld een diplomatieke post.
4 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft zondag een video van zichzelf geplaatst waarin te zien is hoe hij een kop koffie haalt en een praatje maakt met een medewerker. Dit deed hij nadat Iraanse staatsmedia geruchten hadden verspreid dat hij dood of gewond zou zijn.
5 uur geledenBOEDAPEST (ANP/AFP) - De Hongaarse premier Viktor Orbán en zijn belangrijkste uitdager Peter Magyar hebben beiden zondag grote marsen gehouden, vier weken voor de spannende verkiezingen in het land. Tienduizenden mensen bezochten beide bijeenkomsten in de hoofdstad Boedapest.
6 uur geledenTEHERAN (ANP/DPA) - Door de Israëlisch-Amerikaanse aanvallen op Iran zijn volgens mensenrechtenorganisatie HRANA meer dan 3000 mensen omgekomen, onder wie meer burgers dan militairen. De in de VS gevestigde ngo zegt zich bij die cijfers te baseren op een uitgebreid Iraans netwerk, evenals op meldingen uit de gezondheidszorg en van hulpdiensten.
7 uur geleden