Rutte met Kamer in debat over racisme in Nederland
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer gaat woensdag, in de laatste week voor de zomerstop van het parlement, in gesprek met premier Mark Rutte en justitieminister Ferd Grapperhaus over racisme. De maatschappelijke discussie over racisme naar aanleiding van de dood van de zwarte Amerikaan George Floyd is ook in Nederland opgelaaid, met tal van demonstraties tegen discriminatie tot gevolg. Floyd kwam om het leven door politiegeweld.
Eerder erkende Rutte al dat racisme en discriminatie ook in Nederland een "systemisch probleem" is. Volgens PvdA-leider Lodewijk Asscher moet het bestrijden van racisme een taak van de premier zijn. Zijn partij kreeg dan ook een ruime meerderheid van de Kamer achter het voorstel om hierover snel met het kabinet in gesprek te gaan.
Het is de tweede keer in korte tijd dat het racismedebat oplaait in politiek Den Haag. Racistische incidenten in het betaald voetbal zorgden er eind vorig jaar ook al eens voor dat Rutte voor het wekelijkse vragenuurtje naar de Kamer moest komen. De afgelopen tijd ging Rutte in gesprek met antiracistische actievoerders.
Verantwoordelijk minister Kajsa Ollongren (Binnenlandse Zaken) zei namens het kabinet al eerder dat het belangrijk is een "openhartig gesprek" te voeren over discriminatie en racisme. De strijd tegen dit "hardnekkige probleem" mag niet weer inzakken zodra de dood van de zwarte Amerikaan George Floyd of de racistische stadionleuzen van vorig najaar vervagen in de herinnering. Na zijn gesprekken met actievoerders zei Rutte zelf ook dat Nederland "de emotie die we nu allemaal voelen" moeten vasthouden, om ervoor te zorgen dat racisme wordt bestreden.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Tweede Kamer ziet niets in het voorstel van JA21 om het gasveld in Groningen te gebruiken als noodvoorraad als de import van gas dreigt te stokken. D66, VVD, CDA en GroenLinks-PvdA willen niet tornen aan eerder gemaakte afspraken om het Groningenveld gesloten te houden.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hoewel er nog geen besluit is genomen door het kabinet over een defensieve inzet van een marinefregat in de Middellandse Zee, staat een meerderheid van de Tweede Kamer hier positief tegenover. Frankrijk heeft Nederland gevraagd om Zr. Ms. Evertsen als ondersteuning mee te sturen met het vliegdekschip Charles de Gaulle.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet moet meer inzetten op een cultuurverandering om geweld tegen vrouwen tegen te gaan, stelt Mariëtte Hamer. De Regeringscommissaris seksueel grensoverschrijdend gedrag en seksueel geweld ziet in het coalitieakkoord van D66, VVD en CDA "nog onvoldoende aanknopingspunten". Het gereserveerde bedrag van ongeveer 10 miljoen euro is volgens Hamer niet genoeg.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Thierry Aartsen (Werk en Participatie) wil een herbeoordeling van een rapport over discriminatie van moslimjongeren dat een aantal weken geleden verscheen. Reden is berichtgeving van Trouw, waaruit blijkt dat er mogelijk sprake was van belangenverstrengeling.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De StemWijzer die twee weken terug online ging, is inmiddels meer dan een miljoen keer ingevuld. Dat meldt ProDemos, initiatiefnemer van de StemWijzer. De stemhulp is op maat ontwikkeld voor 258 gemeenten en bestaat uit zo'n dertig stellingen over lokale thema's.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Inwoners van Moerdijk willen duidelijkheid over het lot van hun dorp en hulp bij het leefbaar houden van het dorp. Ook pleiten ze voor een vergoeding voor mensen die noodgedwongen moeten verhuizen. Die boodschap geven vier inwoners van het Brabantse dorp tijdens een gesprek in de Tweede Kamer.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De oppositie wil dat het kabinet snel laat zien bereid te zijn de coalitieplannen voor de zorg aan te passen. Nog voor minister Sophie Hermans (Volksgezondheid, Welzijn en Sport, VVD) een vraag had kunnen beantwoorden tijdens het debat over de zorgbegroting, vroegen meerdere partijen al of ze openstaat voor ideeën.
4 uur geleden