Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rutte: medisch oordeel basis voor advies mondkapjes ouderenzorg

Rutte: medisch oordeel basis voor advies mondkapjes ouderenzorg

DEN HAAG (ANP) - De richtlijn voor medewerkers in de ouderenzorg om geen medische mondkapjes te gebruiken bij 'vluchtige contacten', was gebaseerd op een medische beoordeling en niet op de schaarste aan mondkapjes die er toen was. Dat benadrukt premier Mark Rutte tegenover een verontwaardigde en geïrriteerde oppositie tijdens het coronadebat dinsdag. De hele oppositie snapt niet dat het RIVM deze richtlijn uit het voorjaar opeens stilletjes wijzigde op 17 augustus.

Volgens de premier is de richtlijn gewijzigd, omdat het RIVM onduidelijkheid wilde wegnemen tussen twee richtlijnen. Die zijn toen gelijkgetrokken met elkaar, aldus Rutte. Hij zei dat RIVM-directeur Jaap van Dissel inmiddels heeft toegegeven dat het beter zou zijn geweest als de aanpassing duidelijker was gemeld.

Maar is het nu zo dat zorgmedewerkers en patiënten, tot het moment van de aanpassing, toch niet veilig waren, vroeg onder anderen PvdA-leider Lodewijk Asscher. "Het virus is niet veranderd, maar de richtlijn wel. Het is belangrijk dat de betrokken zorgmedewerkers precies weten hoe het zit", zei Asscher.

Opheldering

De oppositie wil weten welk wetenschappelijk onderzoek er ten grondslag lag aan de eerste richtlijn van het RIVM over de beschermingsmiddelen voor de verpleeghuizen. Daar raakten uiteindelijk duizenden patiënten besmet, van wie er velen overleden.

De Kamer heeft vele keren tijdens debatten opheldering gevraagd over de situatie in de verpleeghuizen en de beschermingsmiddelen die er niet waren. ChristenUnie wilde ook weten of de adviezen van de Wereldgezondheidsorganisatie hierin meegenomen zijn. Hierop moest Rutte het antwoord schuldig blijven. Hij zei erop terug te komen.

Samenloop

Volgens Rutte was er wel "een samenloop met de schaarste". Zo gaf het RIVM aan dat verpleeghuizen de mondkapjes wel mochten gebruiken, maar als het niet hoefde, dan niet, zei Rutte. "Er was geen verbod." De premier zei dat hij "geen aanleiding heeft dat het RIVM ons belazerde."

Maar veel partijen nemen geen genoegen met Ruttes antwoorden. "Als er een fout wordt gemaakt, geef dat dan alsjeblieft toe. Zand erover, samen verder", zei GroenLinks-voorman Jesse Klaver. "Maar als de premier zich zo blijft vastdraaien, heeft hij een probleem."

Meer uit Politiek

Opkomstpercentage schommelt begin van de middag rond 20 procent

DEN HAAG (ANP) - De opkomst voor de gemeenteraadsverkiezingen ligt aan het begin van woensdagmiddag in veel gemeenten rond de 20 procent, met uitschieters beide kanten op. Zo heeft in Assen tot 13.00 uur 21 procent van de kiezers zijn of haar stem uitgebracht. In Nijmegen lag het opkomstpercentage rond dat tijdstip op 20,2.

1 uur geleden
Eerdmans stemt met echtgenote in woonplaats Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - Joost Eerdmans van JA21 heeft zijn stem uitgebracht voor de gemeenteraadsverkiezingen. Samen met zijn echtgenote deed hij dit in een stembureau vlak bij metrostation Capelsebrug in de Rotterdamse wijk 's-Gravenland.

5 uur geleden
Van der Plas stemt in buurthuiskamer in Deventer

DEVENTER (ANP) - Caroline van der Plas heeft in Buurthuiskamer Zandweerd in Deventer gestemd voor de gemeenteraadsverkiezingen. Van der Plas' partij BBB doet in haar woonplaats niet mee.

5 uur geleden
Van Baarle (DENK) brengt stem uit in Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - DENK-fractievoorzitter Stephan van Baarle heeft zijn stem uitgebracht voor de gemeenteraadsverkiezingen. Van Baarle deed dit in Verzamelgebouw 't Klooster in Rotterdam-Feijenoord. Op de locatie aan het Afrikaanderplein worden normaal gesproken culturele activiteiten georganiseerd.

5 uur geleden
Paternotte stemt in basisschool in Leiderdorp

LEIDERDORP (ANP) - D66-fractievoorzitter Jan Paternotte heeft in basisschool De Schakel in zijn woonplaats Leiderdorp gestemd. Dit deed hij rond 10.00 uur in een daarvoor ingerichte gymzaal.

5 uur geleden
SP-leider Jimmy Dijk stemt op stadhuis Groningen

GRONINGEN (ANP) - SP-leider Jimmy Dijk heeft op het stadhuis van zijn woonplaats Groningen gestemd voor de gemeenteraadsverkiezingen. Dijk kwam samen met zijn vrouw aan bij het stembureau op de Grote Markt.

5 uur geleden
Klaver brengt stem uit in Kunstmuseum Den Haag

DEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA-leider Jesse Klaver heeft woensdagochtend zijn stem uitgebracht voor de gemeenteraadsverkiezingen in het Kunstmuseum in Den Haag.

6 uur geleden