Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rutte: medisch oordeel basis voor advies mondkapjes ouderenzorg

Rutte: medisch oordeel basis voor advies mondkapjes ouderenzorg

DEN HAAG (ANP) - De richtlijn voor medewerkers in de ouderenzorg om geen medische mondkapjes te gebruiken bij 'vluchtige contacten', was gebaseerd op een medische beoordeling en niet op de schaarste aan mondkapjes die er toen was. Dat benadrukt premier Mark Rutte tegenover een verontwaardigde en geïrriteerde oppositie tijdens het coronadebat dinsdag. De hele oppositie snapt niet dat het RIVM deze richtlijn uit het voorjaar opeens stilletjes wijzigde op 17 augustus.

Volgens de premier is de richtlijn gewijzigd, omdat het RIVM onduidelijkheid wilde wegnemen tussen twee richtlijnen. Die zijn toen gelijkgetrokken met elkaar, aldus Rutte. Hij zei dat RIVM-directeur Jaap van Dissel inmiddels heeft toegegeven dat het beter zou zijn geweest als de aanpassing duidelijker was gemeld.

Maar is het nu zo dat zorgmedewerkers en patiënten, tot het moment van de aanpassing, toch niet veilig waren, vroeg onder anderen PvdA-leider Lodewijk Asscher. "Het virus is niet veranderd, maar de richtlijn wel. Het is belangrijk dat de betrokken zorgmedewerkers precies weten hoe het zit", zei Asscher.

Opheldering

De oppositie wil weten welk wetenschappelijk onderzoek er ten grondslag lag aan de eerste richtlijn van het RIVM over de beschermingsmiddelen voor de verpleeghuizen. Daar raakten uiteindelijk duizenden patiënten besmet, van wie er velen overleden.

De Kamer heeft vele keren tijdens debatten opheldering gevraagd over de situatie in de verpleeghuizen en de beschermingsmiddelen die er niet waren. ChristenUnie wilde ook weten of de adviezen van de Wereldgezondheidsorganisatie hierin meegenomen zijn. Hierop moest Rutte het antwoord schuldig blijven. Hij zei erop terug te komen.

Samenloop

Volgens Rutte was er wel "een samenloop met de schaarste". Zo gaf het RIVM aan dat verpleeghuizen de mondkapjes wel mochten gebruiken, maar als het niet hoefde, dan niet, zei Rutte. "Er was geen verbod." De premier zei dat hij "geen aanleiding heeft dat het RIVM ons belazerde."

Maar veel partijen nemen geen genoegen met Ruttes antwoorden. "Als er een fout wordt gemaakt, geef dat dan alsjeblieft toe. Zand erover, samen verder", zei GroenLinks-voorman Jesse Klaver. "Maar als de premier zich zo blijft vastdraaien, heeft hij een probleem."

Meer uit Politiek

VVD-leider Yeşilgöz hekelt 'beeldvorming' rond het Belastingplan

DEN HAAG (ANP) - Dilan Yeşilgöz klaagt over "ruis", "beeldvorming" en "commotie" over het Belastingplan. Om die reden was het volgens de VVD-leider "geen makkelijke week".

2 dagen geleden
Van Weel herhaalt: EU-geld aan Sierra Leone gestopt om Bolle Jos

DEN HAAG (ANP) - Justitieminister David van Weel herhaalde vrijdag dat de Europese begrotingssteun aan Sierra Leone is gestopt omdat het Afrikaanse land de veroordeelde crimineel Jos Leijdekkers (ook bekend als Bolle Jos) niet wil uitleveren. Hij zei dat donderdag ook, maar later op de dag kwam vanuit de Europese Commissie het geluid dat de steun om technische redenen is stopgezet.

2 dagen geleden
Kabinet haalt geen kinderen uit Gaza voor medische behandeling

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet haalt geen kinderen uit Gaza voor medische behandeling in Nederland. "Er is sprake van een beleidswijziging" in vergelijking met het vorige kabinet, zei minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingssamenwerking, D66) donderdag in de Kamer.

3 dagen geleden
Van Weel: Sierra Leone kan ruzie Bolle Jos binnen 24 uur oplossen

LUXEMBURG (ANP) - Het onmiddellijk stopzetten van de EU-begrotingssteun aan Sierra Leone is volgens justitieminister David van Weel geen te grof middel om de regering van het Afrikaanse land te bewegen de veroordeelde drugscrimineel Jos Leijdekkers ('Bolle Jos') aan Nederland uit te leveren. "Sierra Leone kan dit binnen 24 uur oplossen door deze man op te pakken en uit te leveren aan ons", zei Van Weel, voor de vergadering met de EU-ministers van Justitie.

3 dagen geleden
Heinen wil grens box 3 veranderen om kleine spaarder te ontzien

DEN HAAG (ANP) - Minister Eelco Heinen (Financiën) staat open voor een andere ondergrens voor de vermogensbelasting in box 3 om de kleine spaarder te ontzien. Dat zei de VVD-bewindsman op de tweede dag van de algemene financiële beschouwingen. "Ik had de inschatting gemaakt dat met de huidige grens de kleine spaarder wordt ontzien, maar de Kamer ziet dat anders."

3 dagen geleden
Heinen verwacht grotere besparing na akkoord polder

DEN HAAG (ANP) - Minister Eelco Heinen (VVD) van Financiën verwacht dat werkgevers en werknemers tot een sociaal akkoord komen dat een grotere besparing oplevert dan het kabinet geraamd had. Volgens hem hebben de sociale partners aangegeven die belofte waar te kunnen maken. Dat zei de bewindsman tijdens de algemene financiële beschouwingen.

3 dagen geleden
Van Weel blij dat EU geen begrotingssteun aan Sierra Leone geeft

LUXEMBURG (ANP) - Minister David van Weel (Justitie) is tevreden met het besluit van de EU om dit jaar geen begrotingssteun meer aan Sierra Leone te geven, meldt hij op X. Nederland wil dat Sierra Leone de veroordeelde drugscrimineel Jos Leijdekkers (Bolle Jos) aan Nederland uitlevert, maar pogingen daartoe zijn tot nu toe op niets uitgelopen.

3 dagen geleden