Rutte: klaar voor gesprek met oppositie over Voorjaarsnota
DEN HAAG (ANP) - Na urenlang overleg in de nacht van donderdag op vrijdag zijn de leiders van de coalitiefracties voorlopig uitgepraat over de Voorjaarsnota. Rond 02.30 uur liet premier Mark Rutte weten "wel een richting" te zien, maar voorlopig "heel bewust met de gesprekken te stoppen om ook de oppositiepartijen een kans te geven". Rutte benadrukt dat de coalitie dus nog geen akkoord op hoofdlijnen heeft bereikt.
Het proces om tot een Voorjaarsnota te komen is daarmee volgens de premier "echt anders dan andere jaren". De leiders van de VVD, D66, ChristenUnie en het CDA willen eerst "het brede draagvlak in de Kamer" zoeken voordat zij de gewijzigde begrotingsplannen presenteren. Rutte geeft aan in de tweede helft van mei meer te kunnen zeggen, nadat "er ook allemaal gedachtegoed is opgehaald bij andere fracties".
Dat de coalitie met de oppositie gaat praten over hun ideeën en wensen over de Voorjaarsnota is volgens Rutte "uniek". De premier "ziet waar het zou kunnen landen", maar benadrukt dat er "veel varianten denkbaar zijn" over de uiteindelijke vorm. Inhoudelijk wil hij er niet op reageren.
Er werd de afgelopen weken meermaals urenlang gesproken over de Voorjaarsnota, die eind mei moet worden gepresenteerd aan de Tweede Kamer. Het was al bekend dat Sigrid Kaag van Financiën op de koffie moet bij oppositiepartijen omdat in de senaat de steun van zeker één van hen nodig is.
De zoektocht naar een alternatief voor de spaartaks, extra investeringen in Defensie en maatregelen om ook volgend jaar wat te doen om de pijn van de hoge prijzen te verzachten zorgen voor een miljardengat in de begroting. Rutte zei vorige week dat hogere lasten voor bedrijven en rijkere mensen onvermijdelijk zijn. "Ik ga niet de indruk wekken dat je deze hele grote problemen alleen in de uitgaven kunt oplossen."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil nog altijd niet uitsluiten dat gemeenten op grond van de spreidingswet verplicht worden om asielzoekers op te vangen, een eis die JA21 stelt aan steun voor het belastingplan voor volgend jaar. "Daar zijn we niet uitgekomen", zei partijleider Joost Eerdmans na afloop van een gesprek met premier Rob Jetten en CDA-asielminister Bart van den Brink.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten roept oppositiepartijen op de onderhandelingen over het belastingplan ook echt over de inhoud van dat plan te laten gaan. Meerdere partijen grijpen de gesprekken met het minderheidskabinet over parlementaire steun aan om andere politieke wensen op tafel te leggen.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie moet gaan kijken hoe ze AI beter kan toepassen in haar eigen werkprocessen en ambtenarenapparaat. Dat zei voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen maandag bij de presentatie van een rapport over hoe het dagelijks bestuur van de EU beter kan werken.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Stichting Islamitisch Onderwijs moet van staatssecretaris Judith Tielen (Voortgezet Onderwijs) direct verbeteringen doorvoeren op het Cornelius Haga Lyceum in Amsterdam. Het schoolbestuur heeft een zogenoemde aanwijzing gekregen van Tielen, omdat de onderwijskwaliteit niet voldoende is en omdat de Onderwijsinspectie wanbeheer van de directie vaststelde.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - BBB-fractieleider Henk Vermeer en BBB-Kamerlid Femke Wiersma zeggen zondag aan het eind van de middag een "goed gesprek" te hebben gehad met het minderheidskabinet over het belastingplan en het stikstofbeleid. Ze spreken dinsdagavond op het ministerie van Algemene Zaken verder.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het minderheidskabinet gaat opnieuw praten met de oppositie om een "brede meerderheid" te vinden voor het belastingplan. Dat meldt Financiën. Zaterdag overlegden de premier, vicepremiers en bewindslieden van Financiën op het Catshuis over een nieuw voorstel.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Oud-studenten gaan op de lange termijn toch meer dan 2,5 procent rente betalen over hun studielening. D66, VVD en CDA hadden een maximum opgeschreven in het coalitieakkoord, maar onderwijsminister Rianne Letschert constateert in een Kamerbrief dat de gereserveerde 40 miljoen euro per jaar niet genoeg is om de rente voldoende te drukken.
4 dagen geleden