Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rutte: klaar voor gesprek met oppositie over Voorjaarsnota

Rutte: klaar voor gesprek met oppositie over Voorjaarsnota

DEN HAAG (ANP) - Na urenlang overleg in de nacht van donderdag op vrijdag zijn de leiders van de coalitiefracties voorlopig uitgepraat over de Voorjaarsnota. Rond 02.30 uur liet premier Mark Rutte weten "wel een richting" te zien, maar voorlopig "heel bewust met de gesprekken te stoppen om ook de oppositiepartijen een kans te geven". Rutte benadrukt dat de coalitie dus nog geen akkoord op hoofdlijnen heeft bereikt.

Het proces om tot een Voorjaarsnota te komen is daarmee volgens de premier "echt anders dan andere jaren". De leiders van de VVD, D66, ChristenUnie en het CDA willen eerst "het brede draagvlak in de Kamer" zoeken voordat zij de gewijzigde begrotingsplannen presenteren. Rutte geeft aan in de tweede helft van mei meer te kunnen zeggen, nadat "er ook allemaal gedachtegoed is opgehaald bij andere fracties".

Dat de coalitie met de oppositie gaat praten over hun ideeën en wensen over de Voorjaarsnota is volgens Rutte "uniek". De premier "ziet waar het zou kunnen landen", maar benadrukt dat er "veel varianten denkbaar zijn" over de uiteindelijke vorm. Inhoudelijk wil hij er niet op reageren.

Er werd de afgelopen weken meermaals urenlang gesproken over de Voorjaarsnota, die eind mei moet worden gepresenteerd aan de Tweede Kamer. Het was al bekend dat Sigrid Kaag van Financiën op de koffie moet bij oppositiepartijen omdat in de senaat de steun van zeker één van hen nodig is.

De zoektocht naar een alternatief voor de spaartaks, extra investeringen in Defensie en maatregelen om ook volgend jaar wat te doen om de pijn van de hoge prijzen te verzachten zorgen voor een miljardengat in de begroting. Rutte zei vorige week dat hogere lasten voor bedrijven en rijkere mensen onvermijdelijk zijn. "Ik ga niet de indruk wekken dat je deze hele grote problemen alleen in de uitgaven kunt oplossen."

Meer uit Politiek

Een op drie Nederlanders verwacht snellere formatie dan voorheen

DEN HAAG (ANP) - Een derde van de Nederlanders denkt dat de huidige kabinetsformatie sneller zal gaan dan de vorige formaties. Dat blijkt uit een enquête van Kieskompas en het ANP onder ruim 56.000 mensen. Ruim 40 procent van de respondenten gelooft niet dat de formatie sneller zal gaan dan de laatste keren.

9 minuten geleden
Struijs: een minderheidskabinet is voor 50PLUS veel gunstiger

DEN HAAG (ANP) - 50PLUS wil wel meewerken aan een minderheidskabinet, zei partijleider Struijs nadat hij met informateur Sybrand Buma had gepraat. "Dan heb je per onderwerp invloed. Dat is een veel gunstigere situatie voor ons."

16 uur geleden
Debat strafbaarheid illegaliteit stap dichterbij na vragenronde

DEN HAAG (ANP) - Minister David van Weel (Asiel, VVD) heeft schriftelijk antwoord gegeven op de 277 vragen van Kamerleden over de strafbaarstelling van illegaliteit. Vlak voor de zomervakantie leidde een voorstel van de PVV hierover tot veel ophef, waarop Van Weel een tegenvoorstel deed. Nu de vragen daarover zijn beantwoord, is een Tweede Kamerdebat over zijn zogeheten 'novelle' een stap dichterbij.

16 uur geleden
Dijk wil liever meerderheidskabinet waaraan hij zelf niet meedoet

DEN HAAG (ANP) - SP-leider Jimmy Dijk wil een meerderheidskabinet, zei hij voordat hij met informateur Sybrand Buma in gesprek ging. "Zodat er ook wat stabiliteit is, de komende tijd. En niet nog meer ruzie en gedoe." Zelf wil Dijk oppositie voeren, herhaalde hij woensdag.

17 uur geleden
Stoffer heeft voorkeur voor 'centrumrechts meerderheidskabinet'

DEN HAAG (ANP) - SGP-leider Chris Stoffer heeft nog steeds een voorkeur voor een "centrumrechts meerderheidskabinet", zei hij woensdag voor een gesprek met informateur Sybrand Buma. De christelijke politicus vindt het goed dat D66 en CDA hun aanzet voor een coalitieakkoord hebben afgerond, al kan hij zich hier niet volledig in vinden.

19 uur geleden
Dassen staat open voor gedogen, mits het voldoet aan wensen Volt

DEN HAAG (ANP) - Volt-leider Laurens Dassen staat open voor het gedogen van een minderheidsregering, mits de plannen van dat kabinet voldoen aan de wensen van Volt. Hij noemde een kabinet met JA21 "erg moeilijk" voorafgaand aan zijn gesprek met informateur Sybrand Buma.

20 uur geleden
Van Weel teleurgesteld over reactie Rusland op vredesplan

BRUSSEL (ANP) - Buitenlandminister David van Weel is teleurgesteld over de afhoudende reactie van Rusland op de Amerikaanse vredesvoorstellen. "Dat is niet geheel onverwacht. Wel teleurstellend", zei Van Weel bij aankomst voor overleg met NAVO-collega's in Brussel.

20 uur geleden