Rutte: Israël heeft recht om dreiging Hamas nu uit te schakelen
DEN HAAG (ANP) - Israël heeft het recht om de dreiging van Hamas nu uit te schakelen, zei demissionair premier Mark Rutte tijdens het vragenuurtje in de Tweede Kamer. Daarnaast heeft hij "grote zorgen" over escalatie van het conflict doordat meer partijen zich ermee gaan bemoeien.
"Wij zijn solidair met Israël", zei Rutte, die opnieuw de aanvallen van Hamas veroordeelde en opriep gijzelaars vrij te laten. Hij wees erop dat het om "een van de grootste moordpartijen" op leden van de Joodse gemeenschap gaat sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog.
In de Kamer leven zorgen over een mogelijke militaire operatie van Israël tegen Hamas in de Gazastrook. Israël heeft recht op zelfverdediging, aldus Jesse Klaver (GroenLinks). Maar hij vreest ook dat de Palestijnen in Gaza collectief gestraft zullen worden voor de acties van Hamas.
Bijna 200.000 ontheemden
In het ingesloten gebied leven meer dan 2 miljoen Palestijnen. Al bijna 200.000 mensen zijn hier op de vlucht geslagen sinds de bloedige aanval van Hamas begon op zaterdag. De Israëlische minister van Defensie kondigde een volledige blokkade van Gaza af. De levering van water, voedsel, stroom en brandstof wordt gestopt.
Rutte benadrukte dat een Israëlische operatie in pas moet zijn met het humanitair oorlogsrecht en proportioneel moet zijn. "Onschuldige burgers mogen geen doelwit zijn." Volgens de premier is de humanitaire situatie in Gaza "zorgwekkend". Hulpgoederen moeten Gaza binnen kunnen komen, zei hij. Het kabinet wil de Palestijnen ook blijven helpen.
Vrees voor escalatie
Rutte is bezorgd over een mogelijke escalatie vanuit Libanon. De sjiitische beweging Hezbollah voerde vanuit Libanon zondag al een aanval uit op Israël om zo steun te tonen aan bondgenoot Hamas. Beide bewegingen krijgen steun van Iran. Alle contacten met de regio zijn erop gericht dat er geen verdere escalatie komt, zei Rutte.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Na zijn taak als verkenner gaat Ahmed Aboutaleb ook de formatie leiden in Den Haag. Dat verzoek is aan de oud-burgemeester van Rotterdam gedaan en na er een nachtje over geslapen te hebben, neemt hij die opdracht aan, zei Aboutaleb zondag bij het programma WNL Op Zondag.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hart voor Den Haag, de partij van oud-wethouder Richard de Mos, zou met de Haagse D66 moeten praten over een nieuw college in die stad. Dat adviseert verkenner Ahmed Aboutaleb.
2 dagen geledenGORINCHEM (ANP) - De inwoners van de gemeente Gorinchem kunnen op woensdag 29 april opnieuw naar de stembus. Het stadsbestuur heeft deze datum vastgesteld, nadat een meerderheid van de gemeenteraad een herstemming wilde. Aanleiding zijn vermoedens van stemfraude bij de gemeenteraadsverkiezingen van 18 maart.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland en de NAVO hadden deze week contact met de Verenigde Staten nadat president Donald Trump had gedreigd uit de NAVO te vertrekken. "Daar is contact over. Ook om de Amerikanen te wijzen op dat we juist meer uitgeven aan Defensie", zei premier Rob Jetten tijdens zijn wekelijkse persconferentie.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Rianne Letschert (Cultuur) vindt het "ontzettend goed nieuws" dat de Roemeense kunstschatten die vorig jaar werden geroofd uit het Drents Museum in Assen, waaronder een eeuwenoude gouden helm, weer zijn teruggevonden. "Wat een heugelijke dag", aldus de D66-bewindsvrouw.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het handelen van minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingshulp, D66) rond het terugdraaien van bezuinigingen op subsidie voor UNRWA is niet voor herhaling vatbaar, vindt asielminister en vicepremier Bart van den Brink (CDA).
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet verlengt de missie van het fregat Zr. Ms. Evertsen in het oosten van de Middellandse Zee "tot in beginsel begin mei". Dat heeft minister Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) de Tweede Kamer laten weten. Het schip vertrok vorige maand naar de regio om bij te dragen aan de verdediging van NAVO-bondgenoten die bedreigd worden door de oorlog in het Midden-Oosten.
3 dagen geleden