Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rutte is 'voorzichtig hoopvol' op asieldeal met Tunesië

Rutte is 'voorzichtig hoopvol' op asieldeal met Tunesië

DEN HAAG (ANP) - Premier Mark Rutte is "voorzichtig hoopvol" dat op korte termijn met Tunesië afspraken kunnen worden gemaakt om de illegale oversteek van asielzoekers in "gevaarlijke bootjes" zo veel mogelijk tegen te gaan. Hij verwacht niet dat hij zondag dé deal gaat sluiten, "maar het zal wel een belangrijke stap zijn", zei hij tijdens zijn wekelijkse persconferentie. Rutte gaat zondag samen met voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen en de Italiaanse premier Giorgia Meloni naar Tunesië.

Er wordt in Tunis gesproken over een breed pakket, zei Rutte. Naast het inperken van de oversteek van illegale asielzoekers, gaat het ook over handelsafspraken en economische en financiële steun aan het Noord-Afrikaanse land.

De asieldeal die donderdagavond is gesloten tussen alle EU-lidstaten noemt Rutte "een grote doorbraak" en een "belangrijke stap". Op korte termijn hebben de afspraken geen direct effect voor de instroom van asielzoekers in Nederland, "maar het helpt ons wel". Zeker ook bij de nationale afspraken die rondom migratie gemaakt moet worden.

Rijk land

Rutte benadrukte dat Nederland - "als rijk land" - vluchtelingen wil blijven opvangen. "Wij houden van asielzoekers", voegde hij daar later aan toe.

De premier had er aan het begin van donderdagavond een hard hoofd in dat de 27 lidstaten tot een asieldeal zouden kunnen komen. Mede dankzij "oliemannetje" Eric van der Burg (staatssecretaris Asielzaken) is het volgens Rutte toch gelukt.

Afkopen

Een van de onderdelen van de EU-deal is dat asielzoekers die weinig kans op asiel maken, meteen worden vastgezet in het land van aankomst en uiteindelijk worden teruggestuurd. Daarnaast is afgesproken dat alle lidstaten een bepaald percentage asielzoekers moeten opnemen. Een deel daarvan kunnen ze afkopen. Voor Nederland zou dat neerkomen op het opnemen van een kleine 1500 asielzoekers of het inleggen van hooguit 30 miljoen euro.

Of Nederland gaat afkopen, is volgens Rutte nog geen besluit genomen. Bovendien is het volgens hem niet mogelijk de hele asielopgave af te kopen. Volgens de premier zit er in de Europese afspraken een "goede balans" waar alle landen "vanuit een gezond eigenbelang" van profiteren en daarom de afspraken "netjes" zullen uitvoeren.

Het pakket moet nog verder worden uitgewerkt en door het Europees Parlement goedgekeurd.

Meer uit Politiek

Minister denkt na over eerlijker financieren sportverenigingen

DEN HAAG (ANP) - Sportminister Mirjam Sterk denkt na over hoe geld in de toekomst eerlijker kan worden verdeeld over sportclubs. Dat zei ze tijdens een debat nadat Kamerleden haar vroegen naar de subsidieregeling voor amateursportverenigingen. Onlangs zorgde het grote aantal aanvragen van die zogenoemde BOSA-regeling voor een storing, waardoor niet meer viel te achterhalen welke aanvragen als eerste werden gedaan en tot onvrede van de verenigingen over de aanvragen werd geloot.

20 minuten geleden
Eerenberg neemt wensen Eerste Kamer mee als 'huiswerk' voor box 3

DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Eelco Eerenberg (Financiën, D66) neemt de wensen van de Eerste Kamer over het stelsel van vermogensbelasting in box 3 mee "als huiswerk voor de zomer". Het kabinet werkt de komende maanden aan een aanpassing van het wetsvoorstel dat dinsdag door de Eerste Kamer werd besproken.

1 uur geleden
Eerste Kamer akkoord met begroting van minister Sjoerdsma

DEN HAAG (ANP) - De Eerste Kamer heeft ingestemd met de begroting van Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking van D66-minister Sjoerd Sjoerdsma. Hij moest een deal sluiten met PRO om het budget door de senaat te krijgen. Uiteindelijk stemden 39 senatoren voor en 33 tegen de begroting.

8 uur geleden
Kabinet haalt eigen doelstelling om regels te verminderen niet

DEN HAAG (ANP) - Vijfhonderd overbodige regels zouden voor de zomer van dit jaar geschrapt of vereenvoudigd worden. Die belofte deed toenmalig economieminister Vincent Karremans (VVD) in september vorig jaar. Het zijn er uiteindelijk iets meer dan vierhonderd geworden, meldt zijn opvolger Heleen Herbert (CDA) in een brief aan de Tweede Kamer.

1 dag geleden
Eerdmans stelt kabinet voor keuze tussen PRO en JA21

EDE (ANP) - JA21-leider Joost Eerdmans stelt het kabinet voor de keuze: verdere samenwerking met zijn eigen partij of met het linkse PRO. "Met beide blijven samenwerken gaat niet", zei Eerdmans op het congres van zijn partij in Ede.

3 dagen geleden
Jetten betreurt afgelasting delen Veteranendag vanwege de hitte

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten heeft op Veteranendag in Den Haag het "zo erg" genoemd dat veteranen elkaar zaterdag niet als vanouds kunnen ontmoeten. Het programma van de traditionele dag is in verband met de hitte flink uitgekleed: het defilé en de bijbehorende manifestatie op het Malieveld zijn afgelast.

3 dagen geleden
Coronaverhoren met Grapperhaus, Van Dissel en Halsema

DEN HAAG (ANP) - Volgende week verschijnen onder anderen oud-justitieminister Ferd Grapperhaus, oud-RIVM-directeur Jaap van Dissel en de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema voor de parlementaire enquêtecommissie corona. Van Dissel is er voor de tweede keer. Ook Grapperhaus wordt later nog een tweede keer verhoord.

4 dagen geleden