Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rutte is bezorgd over lage opkomst, die hij 'slecht' noemt

Rutte is bezorgd over lage opkomst, die hij 'slecht' noemt

DEN HAAG (ANP) - De lage opkomst bij de gemeenteraadsverkiezingen is "slecht" en baart Mark Rutte zorgen, zei de premier na de ministerraad. Het wantrouwen in de landelijke politiek en de situatie in Oekraïne hebben vermoedelijk meegespeeld, zegt hij desgevraagd.

Zijn "persoonlijke inschatting" is dat onder meer de oorlog in Oekraïne een rol heeft gespeeld. Daardoor is mogelijk minder media-aandacht geweest voor de gemeenteraadsverkiezingen, aldus Rutte. Maar ook "de zeer lange formatie heeft niet bijgedragen aan vergroting van het respect voor de Haagse politiek", erkende Rutte. De Haagse politiek en in eerste plaats het kabinet is volgens de premier aan zet om de komende maanden en jaren het land "krachtdadig te besturen". In de hoop dat daarmee het vertrouwen van de burgers kan worden teruggewonnen.

De lage opkomst is een signaal van balend Nederland over het Haagse politieke gedoe, denkt Rutte. "Het vertrouwen in de politiek heeft een forse deuk opgelopen omdat we er negen maanden over hebben gedaan om een kabinet te vormen. Daar zijn we niet trots op en ik zeker niet." De lokale politiek heeft daar met de verkiezingen van deze week last van gehad, denkt hij.

In de ministerraad is de opkomst en de uitkomst van de gemeenteraadsverkiezingen niet uitgebreid geanalyseerd, zegt Rutte. Hij vindt dat ook meer een zaak van de politieke partijen.

De opkomst bij de gemeenteraadsverkiezingen is uitgekomen op 50,9 procent. Vier jaar geleden bracht 54,9 procent van de kiezers hun stem uit.

Meer uit Politiek

Vijlbrief hoopt nog steeds op 'goed gesprek' met bonden over AOW

DEN HAAG (ANP) - Minister van Sociale Zaken Hans Vijlbrief hoopt nog steeds op een "goed gesprek" met de vakbonden over het coalitieplan om de pensioenleeftijd sneller te laten oplopen. Bonden FNV, CNV en VCP hebben juist gezegd dat ze geen enkel overleg willen voeren zolang de AOW-plannen op tafel liggen.

3 uur geleden
'Saai' debat kwam volgens Jetten doordat het inhoudelijk was

DEN HAAG (ANP) - Rob Jetten (D66) noemde zijn eerste debat als minister-president "misschien wel rustig en saai", maar dat is volgens hem "het nieuwe normaal". Jetten zei dat de oppositie en coalitie moesten kijken waar ze elkaar kunnen vinden. In de praktijk werden inhoudelijk nog geen plannen aangepast en werden er nauwelijks deals gesloten tussen oppositie en coalitie.

15 uur geleden
Meerderheid voor AOW-motie die bonden niet ver genoeg gaat

DEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Tweede Kamer heeft voor de motie gestemd met de oproep om het coalitieplan over een verhoging van de AOW-leeftijd te 'verzachten'. De vakbonden en ook oppositiepartijen zoals de SP en GroenLinks-PvdA vonden deze motie niet ver genoeg gaan, omdat zij de voorgestelde stijging van de AOW-leeftijd volledig van tafel willen. Maar de indieners van de motie SGP en Groep Markuszower kregen behalve de coalitiepartijen ook JA21 mee, na het debat van twee dagen over de regeringsverklaring.

15 uur geleden
Kamer wil verliezen kunnen verrekenen in aangepaste box 3

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat de belasting op vermogensrendement wordt aangepast, zodat verliezen in een voorgaand jaar kunnen worden verrekend. Een motie van ChristenUnie en JA21 met die oproep werd aangenomen door een meerderheid van de Kamer. Ook coalitiepartij VVD stemde voor deze aanpassing van de nieuwe vorm van box 3.

15 uur geleden
Groep Markuszower wil coalitieakkoord intact laten, helpt kabinet

DEN HAAG (ANP) - Groep Markuszower helpt het minderheidskabinet voorlopig, vicefractievoorzitter Hidde Heutink vindt het nog te vroeg om "voor miljarden te vertimmeren" aan het coalitieakkoord. Het beleid van D66, VVD en CDA blijft intact zolang de oppositie niet eensgezind is in het aanpassen van de kabinetsplannen.

16 uur geleden
Klaver over Jettens Gazastandpunt: had Schoof ook kunnen zeggen

DEN HAAG (ANP) - Jesse Klaver is niet onder de indruk van het standpunt dat Rob Jetten (D66) als premier inneemt over de situatie in de Gazastrook. "Dit had Dick Schoof ook kunnen zeggen, zij het dat de heer Jetten dat veel eloquenter doet", aldus de leider van GroenLinks-PvdA bij het debat over de regeringsverklaring.

20 uur geleden
Jetten zegt niet of Sjoerdsma op handelsmissie naar China kan

DEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten (D66) heeft niet expliciet gezegd dat minister van Buitenlandse Handel en zijn partijgenoot Sjoerd Sjoerdsma naar China kan voor handelsmissies. De vraag is relevant, omdat Sjoerdsma in dat land nog op een sanctielijst zou staan. "Hij kan een belangrijke rol vervullen", zei Jetten.

20 uur geleden