Rutte is bezorgd over lage opkomst, die hij 'slecht' noemt
DEN HAAG (ANP) - De lage opkomst bij de gemeenteraadsverkiezingen is "slecht" en baart Mark Rutte zorgen, zei de premier na de ministerraad. Het wantrouwen in de landelijke politiek en de situatie in Oekraïne hebben vermoedelijk meegespeeld, zegt hij desgevraagd.
Zijn "persoonlijke inschatting" is dat onder meer de oorlog in Oekraïne een rol heeft gespeeld. Daardoor is mogelijk minder media-aandacht geweest voor de gemeenteraadsverkiezingen, aldus Rutte. Maar ook "de zeer lange formatie heeft niet bijgedragen aan vergroting van het respect voor de Haagse politiek", erkende Rutte. De Haagse politiek en in eerste plaats het kabinet is volgens de premier aan zet om de komende maanden en jaren het land "krachtdadig te besturen". In de hoop dat daarmee het vertrouwen van de burgers kan worden teruggewonnen.
De lage opkomst is een signaal van balend Nederland over het Haagse politieke gedoe, denkt Rutte. "Het vertrouwen in de politiek heeft een forse deuk opgelopen omdat we er negen maanden over hebben gedaan om een kabinet te vormen. Daar zijn we niet trots op en ik zeker niet." De lokale politiek heeft daar met de verkiezingen van deze week last van gehad, denkt hij.
In de ministerraad is de opkomst en de uitkomst van de gemeenteraadsverkiezingen niet uitgebreid geanalyseerd, zegt Rutte. Hij vindt dat ook meer een zaak van de politieke partijen.
De opkomst bij de gemeenteraadsverkiezingen is uitgekomen op 50,9 procent. Vier jaar geleden bracht 54,9 procent van de kiezers hun stem uit.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat) komt met een landelijke aanpak van fatbikes, zei hij in de Tweede Kamer. Wat die aanpak behelst, maakte hij nog niet duidelijk. Wel houdt de VVD'er vast aan de coalitiewens om een juridisch onderscheid te maken tussen fatbikes en andere elektrische fietsen.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De wereldwijde energiesituatie zal voorlopig zorgwekkend blijven, verwacht energieminister Stientje van Veldhoven na het aankondigen van een staakt-het-vuren tussen de VS en Iran. Dat is goed nieuws, vindt Van Veldhoven, "maar veel energie-infra is ernstig beschadigd in de regio". Herstel daarvan kan maanden tot jaren duren.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is volgens buitenlandminister Tom Berendsen (CDA) nu niet aan de orde dat Nederland militairen stuurt om de Straat van Hormuz te beveiligen. Dat zei hij in het programma Goedemorgen Nederland en op NPO Radio 1 nadat een staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran werd afgekondigd.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66 gaat met Hart voor Den Haag praten over de vorming van een nieuwe coalitie in Den Haag, heeft de fractie besloten. Eerder verzette de partij zich tegen samenwerking, maar vorige week deed verkenner Ahmed Aboutaleb een dringend beroep op D66 om toch in gesprek te gaan met partijleider Richard de Mos. Dat heeft D66 over de streep getrokken.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Net als het Verenigd Koninkrijk moet Nederland rapper Ye (ook bekend als Kanye West) de toegang weigeren, vinden ChristenUnie en CDA. Ye geeft begin juni twee concerten in Arnhem. "Wat mij betreft komt hij ons land niet binnen", zegt Mirjam Bikker (ChristenUnie). "Als dat juridisch kan, heel graag", reageert Tijs van den Brink (CDA).
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten hoopt op terughoudendheid van de Verenigde Staten in de oorlog tegen Iran. De Amerikaanse president Donald Trump dreigt op sociale media dat komende nacht "een hele beschaving" zal worden gedood als de blokkade van de Straat van Hormuz niet wordt opgeheven. "Dat zijn geen behulpzame teksten", vindt de premier.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het UWV maakt te vaak fouten bij het handmatig beoordelen of iemand een werkloosheidsuitkering (WW) krijgt. Dat meldt minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) op basis van controles door het UWV. Daaruit blijkt dat bij 11 procent van de handmatig gecontroleerde dossiers fouten zijn gemaakt.
1 dag geleden