Rutte: In Ter Apel pijnlijk zichtbaar dat asielopvang overvol is
DEN HAAG (ANP) - Premier Mark Rutte heeft woensdagavond een bezoek gebracht aan het aanmeldcentrum voor asielzoekers in Ter Apel. Daar wordt "pijnlijk zichtbaar dat de asielopvang in Nederland overvol is".
Dat twittert Rutte. Hij schrijft "indrukwekkende gesprekken" te hebben gehad met zowel mensen die in Ter Apel worden opgevangen als medewerkers van het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA). "Er wordt ongelooflijk hard gewerkt om iedereen onderdak te bieden."
Al weken barst het aanmeldcentrum uit zijn voegen. Er zijn diverse dagen geweest waar er voor soms honderden mensen geen plek was. Ook in de nacht van dinsdag op woensdag moesten weer honderd asielzoekers op stoelen in de wachtruimte van de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) de nacht doorbrengen.
Onhoudbare situatie
Een onhoudbare situatie, zegt burgemeester Jaap Velemas van Westerwoldem waar Ter Apel onder valt, al tijden. Ook staatssecretaris Eric van der Burg (Asiel) ziet het overvolle centrum met lede ogen aan. Dinsdag maakte hij bekend dat er vanaf 1 juni afspraken zijn gemaakt voor crisisopvang.
Bij toerbuurt worden vier veiligheidsregio's twee weken lang verantwoordelijk voor de opvang van zeshonderd mensen. Deze noodgreep moet voor de komende drie maanden voorkomen dat asielzoekers weer in stoelen op de gang van het aanmeldcentrum in Ter Apel moeten slapen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De overstap naar één landelijke doorstroomtoets voor alle basisschoolleerlingen in plaats van zes verschillende, kan niet worden gemaakt voor het schooljaar 2029-2030. Dat herhaalde demissionair staatssecretaris Koen Becking (VVD) donderdagavond in een Kamerdebat. Becking zei "bereid" te zijn om te kijken of dit sneller kan, maar gaf aan niet te weten hoe.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het eerste gesprek tussen informateur Rianne Letschert en de leiders van D66, CDA en VVD donderdag had een "goede sfeer". Dat vertelden Rob Jetten (D66) en Letschert na afloop van het onderhoud. De bijeenkomst was vooral bedoeld om kennis te maken met de nieuwe informateur en een agenda voor de komende dagen vast te stellen.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Oekraïne staat onder zware druk van de Verenigde Staten om tot een deal te komen met Rusland. De Amerikanen spraken daarover al met de Russen. Het is cruciaal dat er geen besluiten achter de rug om van Oekraïne worden genomen, laat demissionair premier Dick Schoof donderdag weten na een video-overleg met de Coalition of the Willing en president Volodymyr Zelensky van Oekraïne.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Energieminister Sophie Hermans ziet nu geen mogelijkheden om de gaswinning in Warffum te beëindigen. Dat zegt ze in een debat over Groningen. Deze week sprak de Kamer opnieuw de wens uit om de gaswinning bij het Groningse dorp te stoppen; daar geeft de VVD-minister nu geen vervolg aan. "Dat kán ik niet uitvoeren, omdat ik daarmee buiten de wet ga," zegt Hermans.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Binnen het demissionaire kabinet speelt een hoog opgelopen conflict over mestregels en waterkwaliteit. BBB-minister Robert Tieman (Infrastructuur en Waterstaat) heeft tevergeefs geprobeerd zijn partijgenoot Femke Wiersma (Landbouw) te overtuigen om strengere mestregels in te voeren om de waterkwaliteit te verbeteren, bevestigen Haagse bronnen na berichtgeving van de NOS.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In Den Haag is donderdag aan het eind van de middag het eerste overleg van de nieuwe informateur Rianne Letschert met de leiders van D66, CDA en VVD begonnen. De bijeenkomst is vooral bedoeld om de agenda voor de komende dagen vast te stellen. Letschert heeft tot eind januari om haar opdracht af te ronden.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet trekt 750.000 euro uit voor Holocausteducatie op middelbare scholen. Dat schrijven VVD-staatssecretarissen Judith Tielen (Jeugd), Jurgen Nobel (Participatie en Integratie) en Koen Becking (Funderend Onderwijs) en Nationaal Coördinator Antisemitismebestrijding Eddo Verdoner. Met het geld kunnen scholen bijvoorbeeld leerlingen meenemen naar musea of voorstellingen.
14 uur geleden