
Rutte in 'stevig' gesprek Netanyahu: wees wijs in volgende stap
JERUZALEM (ANP) - Demissionair premier Mark Rutte heeft in een "stevig gesprek" met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu aangedrongen op "wijsheid" in de volgende stappen die zijn land neemt tegen Hamas in de Gazastrook. "Realiseer je de macht die je hebt", zei Rutte naar eigen zeggen tegen Netanyahu tijdens een bliksembezoek aan Israël.
Hij vindt het belangrijk dat Hamas wordt uitgeschakeld, want zolang de dreiging van Hamas niet wordt weggenomen is de toekomst van Israël volgens Rutte in gevaar. Maar het uitschakelen van de militante beweging moet gebeuren met "een minimum aan burgerslachtoffers". Israël is volgens Rutte "een reus in militair opzicht" en moet zien te voorkomen dat het conflict escaleert en bijvoorbeeld Iran betrokken raakt. Hij heeft niet tegen Netanyahu gezegd of hij al dan niet te ver gaat met zijn vergelding tegen Hamas.
Ook wil Rutte dat er meer ruimte komt voor humanitaire hulp aan de ruim 2 miljoen inwoners van de Gazastrook, die nu aan alles een tekort hebben. De Nederlandse premier wil een "massieve vermeerdering" van de hoeveelheid goederen die via Egypte de Gazastrook binnenkomt. Tot nu toe gaat het telkens om een stuk of twintig vrachtwagens met voedsel, water en medicijnen, maar volgens internationale hulporganisaties is dat veel te weinig.
Abbas
Rutte sprak verder met Netanyahu over de gijzelaars die door Hamas gevangen worden gehouden, onder wie Ofir Engel. Die kreeg onlangs met spoed de Nederlandse nationaliteit. Ook sprak Rutte met de Israëlische premier verder over het risico dat het conflict overslaat naar andere landen in de regio. "Zonder Israël even in een uurtje uit te leggen hoe ze oorlog moeten voeren."
Eerder maandag had Rutte een gesprek met de familie van de Nederlandse Islam al-Ashqar, de 33-jarige vrouw die afgelopen weekend om het leven kwam in Gaza. "Dat was natuurlijk heel emotioneel."
Rutte gaat nu meteen door naar Ramallah op de Westelijke Jordaanoever voor een gesprek met de Palestijnse president Mahmoud Abbas.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Een borrel kan helpen om beter een vreemde taal te spreken, met name Nederlands. Dat blijkt uit een onderzoek onder studenten van Maastricht University dat dit jaar een zogeheten Ig Nobelprijs kreeg in de categorie Vrede.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Tweede Kamer steunt een voorstel van VVD, BBB en JA21 om het 'boerkaverbod' uit te breiden. Het demissionaire kabinet had de motie ontraden. Sinds 2019 is er een verbod op gezichtsbedekkende kleding - in de volksmond het boerkaverbod - in het onderwijs, openbaar vervoer, ziekenhuizen en overheidsgebouwen.
8 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De EO komt met een nieuwe talkshow om "het Joodse geluid een herkenbaar podium te geven bij de publieke omroep". De Joodse Wereld gaat op zondag 21 september van start en is wekelijks te zien bij de omroep.
10 uur geledenUTRECHT (ANP) - ProRail evacueert ongeveer vierhonderd reizigers uit een gestrande trein op de hogesnelheidslijn (HSL) tussen Rotterdam en Breda, meldt de NS. Wegens een brandmelding in de locomotief strandde de trein rond 18.20 uur op dit traject.
11 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Het NPO Radio 1-programma Spraakmakers laat luisteraars niet meer stemmen op stellingen waar in de uitzending over wordt gepraat. Dat heeft presentatrice Roos Abelman donderdag in het programma gezegd. De redactie is hiermee gestopt omdat de uitslag van deze stemming niet representatief was, maar wel soms in het publieke debat werd genoemd.
12 uur geledenUTRECHT (ANP) - Een instelling voor jongeren in Alphen aan den Rijn zorgt niet goed genoeg voor de kinderen. De Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) eist daarom dat iHUB binnen drie maanden orde op zaken stelt. Een van de groepen binnen de locatie mag voorlopig geen nieuwe jongeren aannemen.
13 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De NPO wil stoppen met BVN, de publieke tv-zender voor Nederlanders in het buitenland. Dat heeft de NPO donderdag bekendgemaakt. Ook wil de NPO stoppen met NPO Campus Radio, de proeftuin voor nieuwe radiotalenten, en NPO Soul & Jazz. Ook NPO 2 Extra moet stoppen, als het aan de NPO ligt.
13 uur geleden