Rutte in 'stevig' gesprek Netanyahu: wees wijs in volgende stap
JERUZALEM (ANP) - Demissionair premier Mark Rutte heeft in een "stevig gesprek" met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu aangedrongen op "wijsheid" in de volgende stappen die zijn land neemt tegen Hamas in de Gazastrook. "Realiseer je de macht die je hebt", zei Rutte naar eigen zeggen tegen Netanyahu tijdens een bliksembezoek aan Israël.
Hij vindt het belangrijk dat Hamas wordt uitgeschakeld, want zolang de dreiging van Hamas niet wordt weggenomen is de toekomst van Israël volgens Rutte in gevaar. Maar het uitschakelen van de militante beweging moet gebeuren met "een minimum aan burgerslachtoffers". Israël is volgens Rutte "een reus in militair opzicht" en moet zien te voorkomen dat het conflict escaleert en bijvoorbeeld Iran betrokken raakt. Hij heeft niet tegen Netanyahu gezegd of hij al dan niet te ver gaat met zijn vergelding tegen Hamas.
Ook wil Rutte dat er meer ruimte komt voor humanitaire hulp aan de ruim 2 miljoen inwoners van de Gazastrook, die nu aan alles een tekort hebben. De Nederlandse premier wil een "massieve vermeerdering" van de hoeveelheid goederen die via Egypte de Gazastrook binnenkomt. Tot nu toe gaat het telkens om een stuk of twintig vrachtwagens met voedsel, water en medicijnen, maar volgens internationale hulporganisaties is dat veel te weinig.
Abbas
Rutte sprak verder met Netanyahu over de gijzelaars die door Hamas gevangen worden gehouden, onder wie Ofir Engel. Die kreeg onlangs met spoed de Nederlandse nationaliteit. Ook sprak Rutte met de Israëlische premier verder over het risico dat het conflict overslaat naar andere landen in de regio. "Zonder Israël even in een uurtje uit te leggen hoe ze oorlog moeten voeren."
Eerder maandag had Rutte een gesprek met de familie van de Nederlandse Islam al-Ashqar, de 33-jarige vrouw die afgelopen weekend om het leven kwam in Gaza. "Dat was natuurlijk heel emotioneel."
Rutte gaat nu meteen door naar Ramallah op de Westelijke Jordaanoever voor een gesprek met de Palestijnse president Mahmoud Abbas.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - In Nederland wonen voor het eerst meer ouderen dan jongeren. Ongeveer 3,76 miljoen mensen zijn 65 jaar of ouder, terwijl er bijna 3,72 miljoen mensen van jonger dan 20 zijn. Statistiekbureau CBS zegt dat dit zowel door vergrijzing als door migratie komt.
2 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - Huiseigenaren betalen volgend jaar gemiddeld 3,9 procent hogere gemeentelijke woonlasten, meldt Vereniging Eigen Huis (VEH) op basis van een steekproef onder 106 gemeenten. De aanslag voor onroerendezaakbelasting (OZB), riool- en afvalstoffenheffing komt in 2026 gemiddeld uit op 1001 euro per huishouden en gaat daarmee voor het eerst de grens van 1000 euro over.
5 uur geledenBERLIJN (ANP) - De dekking van de Verenigde Staten voelt nu "veilig genoeg" voor Oekraïne en zijn Europese bondgenoten om ook offers te kunnen brengen in de vredesonderhandelingen met Rusland, zegt premier Dick Schoof. De VS hebben volgens hem beloofd te hulp te komen als Rusland een toekomstige wapenstilstand zou schenden.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Moskou vindt dat Nederlandse kabinetsleden "alle perken te buiten" zijn gegaan met uitspraken tegen Rusland van de afgelopen tijd. De Russische ambassade spreekt in een verklaring van dreigende opmerkingen, "om nog maar te zwijgen over de volstrekt onacceptabele, grove toon van hun uitspraken over de Russische leiding". De missie roept de Nederlandse autoriteiten op te stoppen met "anti-Russische hysterie en serieus na te denken over waar ze hun land naartoe leiden".
11 uur geledenMADRID (ANP) - De Spaanse politie heeft een Nederlandse vrouw aangehouden die in eigen land wordt gezocht voor het seksueel uitbuiten van minderjarigen, bezit van kinderporno, mensenhandel, drugshandel en vrijheidsberoving. De krant El País meldt dat de vrouw nu ook wordt verdacht van het achterlaten van kinderen.
12 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - "Het belangrijkste voor ons is dat de verdachten ter verantwoording zijn geroepen." Dit zeggen de nabestaanden van de vier kinderen die zijn omgekomen bij het ongeluk met een Stint op een spoorwegovergang in Oss in reactie op het requisitoir van het Openbaar Ministerie.
13 uur geledenMOERGESTEL (ANP) - De vader van de twee kinderen die zaterdagavond zwaargewond zijn gevonden in hun woning in Moergestel is aangehouden. De 49-jarige man wordt verdacht "van betrokkenheid bij de gebeurtenissen in de woning", meldt de politie. Een woordvoerster van de politie wilde daar geen verdere uitleg bij geven. Ze zei dat het onderzoek nog gaande is.
13 uur geleden