Rutte: in Gronings gasdossier 'ook door mij' grote fouten gemaakt
DEN HAAG (ANP) - Verschillende kabinetten zijn in de fout gegaan in de jaren dat Nederland profiteerde van gaswinning in Groningen, erkent premier Mark Rutte. Ook door zijn eigen kabinetten zijn grote en "ongekende fouten" gemaakt, zei hij aan het begin van het debat naar aanleiding van het parlementaire enquêterapport over het Groningse gasdossier. "En dus ook door mij", voegde hij daaraan toe.
Rutte reageert woensdag samen met staatssecretaris Hans Vijlbrief (Mijnbouw) op de harde kritiek vanuit de Tweede Kamer. De oppositie richtte zich in het eerste deel van het debat specifiek op de rol van Rutte. Zij eisen dan ook meer zelfreflectie van de premier.
Het gevoelige debat wordt nog de hele dag gevoerd, onder toeziend oog van tientallen Groningers. Zij zijn naar Den Haag afgereisd om het debat vanaf de druk bezette publieke tribune te volgen. Ook regionale bestuurders volgen het debat in het Tweede Kamergebouw. "Goed dat u hier bent", zei Rutte tegen de mensen op de tribune. "Dit gaat in eerste plaats vooral over u."
In aanvaring
De premier zal moeten uitleggen waarom hij niet ingreep, waardoor de gaswinning ondanks aardbevingen lang hoog bleef. Ook zal hij moeten verklaren waarom de ernst van die hoge gaswinning pas zo laat tot hem doordrong. Al snel kwam Rutte in aanvaring met oppositiepartijen over de verantwoordelijkheid van zijn tweede kabinet voor de recordhoge gaswinning in 2013, het jaar na de zware beving bij Huizinge. Het gevolg was een korte schorsing. Ruttes houding leidde ook tot rumoer op de tribune.
Ook op Ruttes opmerkingen dat de ernst van die gaswinning in dat jaar pas in 2018 tot hem doordrong, was woensdag grote kritiek. De premier probeerde tijdens het debat duidelijk te maken dat hij zich wel eerder bewust was van de brede problemen in Groningen als gevolg van de aardbevingen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Er zijn volgens het demissionaire kabinet geen aanwijzingen dat Aruba, Bonaire en Curaçao meegesleept worden in een mogelijk gewapend conflict in de Cariben. De spanning is in de regio hoog opgelopen door Amerikaanse acties tegen vermeende drugsbootjes uit Venezuela.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De ministerraad heeft vrijdag ingestemd met het besluit van landbouwminister Femke Wiersma om stroomstootapparatuur in de veehouderij te verbieden. Voordat het besluit formeel van kracht kan worden, moet de Koning het voorstel ondertekenen, een formaliteit.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Eelco Heinen (Financiën, VVD) is optimistisch dat er een oplossing wordt gevonden voor het gebruik van Russische tegoeden die op rekeningen in België staan. De Europese Commissie wil 90 miljard euro van die tegoeden gebruiken om Oekraïne te helpen.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is goed dat experts aanraden om minder vlees te eten, vindt demissionair staatssecretaris Judith Tielen (Preventie, VVD). Stappen om dat advies kracht bij te zetten laat ze aan een volgend kabinet.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het verhogen van de stikstofgrens is voor demissionair landbouwminister Femke Wiersma "een hele klus". Dat erkende de BBB-minister naar aanleiding van berichten dat invoering hoogst onzeker is. Deze maand moet daar een besluit over vallen. "In de tussentijd ben ik in overleg met de provincies."
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het nieuwe kabinet moet een minister van Digitale Zaken krijgen. Deze minister moet de "doorzettingsmacht" hebben om een nieuw digitaal systeem binnen de overheid van de grond te krijgen. Dat zei demissionair staatssecretaris Eddie van Marum na afloop van de ministerraad tegen het ANP. Behalve Binnenlandse Zaken gaat hij ook over digitalisering.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair onderwijsminister Gouke Moes maakte na afloop van de ministerraad in eerste instantie grappen over doodsbedreigingen aan het adres van Niels van der Laan, de acteur die de Hoofdpiet speelt in het Sinterklaasjournaal. De mensen die dat doen, krijgen volgens de BBB-bewindsman op pakjesavond "gewoon een zakje zout".
22 uur geleden