Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rutte in aanvaring met getergde oppositie in Groningendebat

Rutte in aanvaring met getergde oppositie in Groningendebat

DEN HAAG (ANP) - In het debat over de parlementaire enquête naar de gaswinning in Groningen, is premier Mark Rutte meerdere keren in aanvaring gekomen met oppositiepartijen. Er wordt vooral gesteggeld over de vraag in hoeverre het kabinet is te verwijten dat in 2013 niet is gekozen om minder gas te winnen, naar aanleiding van de zware beving bij het dorp Huizinge in het jaar ervoor.

Rutte houdt vol dat het kabinet niet genoeg informatie had om een ander besluit te nemen. De gaswinning was in 2013 juist hoger dan ooit, terwijl toezichthouder SodM had aangedrongen de winning flink te verminderen. Dit wordt in Groningen als zeer pijnlijk ervaren. Volgens Rutte had toenmalig minister van Economische Zaken, Henk Kamp, geïnformeerd moeten worden over zorgen bij GasTerra over de hoge winning. "Dit had niet alleen doorgegeven moeten worden, hierop had doorgevráágd moeten worden", wierp Kamerlid Pieter Omtzigt terug.

De verdediging van de premier leidde bij verschillende oppositiepartijen tot frustraties. Wat Rutte zegt is "feitelijk onjuist", stelde GroenLinks-leider Jesse Klaver. Henk Nijboer (PvdA) ziet "wéér een rookgordijn". Christine Teunissen (Partij voor de Dieren) noemde het "heel ongeloofwaardig".

Coalitie

Ook coalitiepartijen ChristenUnie en CDA uitten zich kritisch op Rutte. Het nieuwe CDA-Kamerlid Eline Vedder vindt sommige uitlatingen van Rutte "zorgelijk". Zij wil dat het kabinet het "patroon" van gebrekkige informatievoorziening doorbreekt. ChristenUnie-voorvrouw Mirjam Bikker zei de erkenning van het leed van Groningers als gevolg van de hoge winning in 2013 te missen in de bijdrage van de premier.

Op aandringen van de coalitiefracties ging Rutte uiteindelijk ook dieper in op de pijn van Groningers. Bikker en D66-Kamerlid Faissal Boulakjar vroegen Rutte zijn "zakelijke schild" te laten zakken. "We zien uw menselijke kant te weinig", zei Vedder. Zij vond de reflectie van de premier in eerste instantie te "technocratisch", wat volgens Rutte ook met stijlverschil te maken kan hebben.

Eigen conclusie

Rutte moest in het debat wel concluderen "dat mijn interventies niet altijd hebben geleid tot het gewenste resultaat. Hoe graag ik dat ook had gezien." Hij gaf toe dat hij sneller had moeten ingrijpen. Het had anders gemoeten, maar "er was niet een rechte route om het goede te doen". De parlementaire enquêtecommissie concludeerde in haar rapport dat Rutte niet het verschil maakte voor Groningers, wat "wel op zijn plek was geweest".

Meer uit Politiek

Kamer wil dat kabinet overname bedrijf achter DigiD tegenhoudt

DEN HAAG (ANP) - Een ruime Kamermeerderheid wil dat het kabinet de overname van het bedrijf achter DigiD tegenhoudt. Het Amerikaanse Kyndryl wil Solvinity kopen. Demissionair staatssecretaris Eddie van Marum (digitalisering, BBB) zei in reactie hierop dat hij eerst onderzoeken naar de overname wil afwachten.

8 uur geleden
Drentse BBB gaat weer op zoek naar een nieuwe gedeputeerde

ASSEN (ANP) - De BBB in Drenthe gaat op zoek naar een vervanger voor de woensdag opgestapte gedeputeerde Gert-Jan Schuinder. "Drenthe moet bestuurd worden en we moeten het vertrouwen terugwinnen", zei BBB-fractievoorzitter Willem Vossebeld. CDA, VVD en PvdA willen in de coalitie verder met BBB om goede dingen voor Drenthe te doen.

10 uur geleden
Kamervoorzitter: grenzen stellen in debat is ook aan Kamerleden

DEN HAAG (ANP) - Tweede Kamerleden moeten zich vaker uitspreken tegen mogelijk kwetsende en discriminerende uitspraken van andere Kamerleden, als het aan Kamervoorzitter Thom van Campen ligt. In reactie op het rapport van de Staatscommissie tegen Racisme en Discriminatie zegt Van Campen dat het goed is dat het rapport de Kamerleden een spiegel voorhoudt.

12 uur geleden
Brekelmans: welwillend tegenover langere bijdrage Noordpoolmissie

BRUSSEL (ANP) - Nederland staat welwillend tegenover meer inzet als de nieuwe militaire missie om Groenland en het Noordpoolgebied te beschermen langduriger wordt, zei demissionair minister Ruben Brekelmans (Defensie) bij aankomst in Brussel. "Wat we precies gaan doen, moet blijken uit hoe de operatie Arctic Sentry eruit komt te zien", zei hij. De operatie Noordpoolschildwacht is woensdag officieel in gang gezet.

13 uur geleden
Nieuw minderheidskabinet wordt op 23 februari beëdigd

DEN HAAG (ANP) - Het nieuwe kabinet van D66, VVD en CDA wordt op 23 februari beëdigd. Dat heeft de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) woensdag officieel naar buiten gebracht. De datum werd al langer genoemd als dag van het aantreden van het minderheidskabinet.

20 uur geleden
Discriminerende taal online normaler door gebruik in Tweede Kamer

DEN HAAG (ANP) - Discriminerende taal wordt online steeds normaler omdat politici in de Tweede Kamer die ook gebruiken, meldt de Staatscommissie tegen Discriminatie en Racisme na onderzoek van de Universiteit van Amsterdam. Vooral racisme en discriminatie tegen moslims en joden op het internet neemt toe na uitspraken in de Tweede Kamer.

1 dag geleden
Kamer: vertel vrouwen of ze dicht borstweefsel hebben

DEN HAAG (ANP) - Een meerderheid in de Tweede Kamer wil dat vrouwen wordt verteld of ze dicht borstweefsel hebben. Demissionair staatssecretaris Judith Tielen (Preventie, VVD) zei dat dit niet mogelijk is, omdat vrouwen nog geen vervolgonderzoek kan worden aangeboden. Een MRI-scan, waarmee dicht borstweefsel goed onderzocht kan worden, is pas vanaf 2030 beschikbaar voor borstkankerscreening.

1 dag geleden