Rutte: ik heb Erdogan verteld dat ambassadeurs in hun recht staan
ROME (ANP) - Premier Mark Rutte heeft op de G20-top met de Turkse president Recep Tayyip Erdogan gesproken over diens dreigement om tien ambassadeurs het land uit te zetten, onder wie de Nederlandse. De ambassadeurs riepen Turkije in navolging van het Straatsburgse mensenrechtenhof op om de dissident Osman Kavala vrij te laten. Zo'n oproep doet Nederland de volgende keer gewoon weer, zei Rutte zaterdag tegen Erdogan.
"Ik heb 'm nog eens uitgelegd dat als Straatsburg uitspraken doet, dat Nederland zich dan altijd het recht voorbehoud om daar aandacht voor te vragen", zei de demissionaire minister-president tegen de pers in Rome aan het einde van de G20-top. "Ik heb de president verteld dat we dat ook in de toekomst gaan doen."
Rutte legt uit dat Nederland en de andere westerse landen de oproep niet zien als "bemoeienis met interne aangelegenheden", maar als "het bevestigen van meer universele waarden".
Flinke kritiek
De ambassadeurs verklaarden uiteindelijk zich te blijven houden aan artikel 41 van het Verdrag van Wenen voor diplomatiek verkeer om zich niet te mengen in interne zaken. Daarop trok Erdogan de aangekondigde uitzetting in. Rutte zei in Rome nog eens dat hij het er "echt niet mee eens" is dat de ambassadeurs zijn teruggekrabbeld. Vanuit de Tweede Kamer was flinke kritiek op de houding van de ambassadeurs, die volgens Ruttes eigen VVD als "teken van zwakte" zal worden gezien door landen als China en Rusland.
In het gesprek met Erdogan kwamen ook de "economische relatie", migratie en Afghanistan aan bod, aldus Rutte.
Meer uit Binnenland
GRONINGEN (ANP) - Het Openbaar Ministerie doet onderzoek naar de vermeende mishandeling van twee kinderen in Groningen. Dat bevestigt een woordvoerster na berichtgeving door Dagblad van het Noorden (DvhN). Verder laat zij niets los over de zaak. De kinderen, een meisje van 6 en een jongen van 7, zouden jarenlang stelselmatig ernstig zijn mishandeld door hun moeders.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - In Rotterdam is herdacht dat de stad 86 jaar geleden, op 14 mei 1940, werd getroffen door een bombardement door nazi-Duitsland. Daarbij kwamen bijna 900 mensen om het leven en raakten 80.000 Rotterdammers hun huis kwijt door branden na de bommenregen.
1 uur geledenAPELDOORN (ANP) - De politie heeft woensdagavond in Apeldoorn vijf mensen aangehouden bij een demonstratie tegen noodopvang voor asielzoekers. Op de rotonde in de wijk De Maten is de afgelopen tijd vaker geprotesteerd tegen de opvangplannen van de Gelderse gemeente.
3 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - De politie heeft dinsdag een jongen uit Utrecht aangehouden voor betrokkenheid bij de vernieling van het gemeentehuis in Loosdrecht op Koningsdag. Die avond werden onder andere meerdere ramen van het pand ingegooid en hekken vernield.
6 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - De politie heeft woensdagavond tijdens een anti-azc-protest in Loosdrecht onder meer mensen opgepakt voor het bezitten van vuurwerk en openbare dronkenschap. Dit is donderdag bekendgemaakt. Eerder werd al gemeld dat het ging om vier aanhoudingen.
7 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - De twaalf medewerkers van het Radboudumc die uit voorzorg in quarantaine zitten omdat ze mogelijk zijn blootgesteld aan het hantavirus, zijn niet besmettelijk geweest voor anderen. "Bloedonderzoek heeft dit bevestigd", meldt het Nijmeegse ziekenhuis op een pagina met veelgestelde vragen over de situatie.
16 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - De politie heeft het azc-protest in Loosdrecht woensdagavond beëindigd en daarbij is tegen enkele demonstranten het waterkanon gebruikt. Dat was rond 22.00 uur.
17 uur geleden