Rutte: ik doe niet mee aan een top met Poetin
BRUSSEL (ANP) - Nederland is fel gekant tegen het Duits-Franse plan om de Russische president Vladimir Poetin uit te nodigen voor een EU-top. Dat gebeurt "niet waar ik bij ben, in ieder geval", zei premier Mark Rutte bij aankomst op de EU-top in Brussel.
De EU-leiders bespreken donderdag de verkilde verstandhouding met Rusland. Duitsland en Frankrijk willen dat veranderen met een plan dat onder andere een gezamenlijke top van Rutte en zijn EU-collega's met Poetin omvat. Dat is slecht gevallen in onder meer Oost-Europa en ook in Nederland.
"Dat zal ik niet meemaken", onderstreept Rutte. Hij zei er niet tegen te zijn als de voorzitters van de Europese Raad van regeringsleiders en de Europese Commissie Charles Michel en Ursula von der Leyen met Poetin rond de tafel kan zitten. Maar zelf wil hij er niet aan.
Merkel
De Duitse bondskanselier Angela Merkel houdt voorlopig vast aan het plan. Conflicten met Rusland kunnen het beste worden opgelost door met elkaar te spreken, zei ze in Brussel. "Dat heeft ook de top van Poetin en Biden getoond", zei ze, verwijzend naar het overleg in Genève vorige week tussen de Russische en Amerikaanse presidenten.
Merkel stelt voor een aantal concrete beleidsterreinen van gemeenschappelijk belang te prikken waarover met Poetin persoonlijk zou worden onderhandeld, zoals milieu en klimaat, de Noordpool, energie, volksgezondheid, de ruimte en de strijd tegen terrorisme en georganiseerde misdaad. Vooral Polen en de drie Baltische Staten (Estland, Letland en Litouwen) wantrouwen het Kremlin echter.
Merkels voorstel krijgt wel steun van de Franse president Emmanuel Macron en de Oostenrijkse kanselier Sebastian Kurz. "Een dialoog met Rusland is nodig voor de stabiliteit op het Europese continent", aldus Macron. De laatste keer dat EU-leiders met Poetin bijeenkwamen, was in januari 2014. Nadat Rusland dat voorjaar het Oekraïense schiereiland de Krim illegaal inlijfde werd Poetin geweerd van allerlei overlegfora op het hoogste niveau.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - De zes bestuurders die nog vastzaten na de blokkade van de A12 op zaterdag, zijn maandag vrijgelaten. Dat laat de politie weten.
8 uur geledenDOKKUM (ANP) - Ongeveer 21.000 mensen waren maandag bij het bezoek van de koninklijke familie aan Dokkum. "Het was overal druk, gezellig druk, maar nergens te druk", zegt burgemeester Johannes Kramer van de gemeente Noardeast-Fryslân, waar de Friese vestingstad onder valt.
8 uur geledenGOES (ANP) - Asielzoekers kunnen vanaf dinsdag worden opgevangen in de Zeelandhallen in Goes. Het gebouw is goedgekeurd voor gebruik, laat opvangorgaan COA maandag weten.
8 uur geledenBREDA (ANP) - De Havermarkt in het centrum van Breda is vol. Dat meldt de gemeente Breda. Voor het plein geldt het principe: één persoon in, één persoon uit. Aan de Haven, Sint Janstraat, op het Kasteelplein en op het Kerkplein is nog wel ruimte om Koningsdag te vieren.
8 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het Stadhuisplein en Oudkerkhof in de binnenstad van Utrecht zijn vol, meldt de gemeente. Er mogen geen nieuwe mensen de pleinen op. Ook op de Neude en het Janskerkhof wordt het erg druk.
8 uur geledenDOKKUM (ANP) - Koning Willem-Alexander heeft de viering van Koningsdag in de Friese stad Dokkum afgesloten. Aan het einde van het programma sprak hij van een "onvergetelijke dag" en bedankte hij alle betrokkenen.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In de treinen is het maandagmiddag "druk maar beheersbaar", meldt een woordvoerder van de NS. Het wordt langzaamaan drukker in de hoofdstad en andere grote steden, vooral op de plekken waar grote evenementen zijn rond Koningsdag.
11 uur geleden