Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rutte: ik doe niet mee aan een top met Poetin

Rutte: ik doe niet mee aan een top met Poetin

BRUSSEL (ANP) - Nederland is fel gekant tegen het Duits-Franse plan om de Russische president Vladimir Poetin uit te nodigen voor een EU-top. Dat gebeurt "niet waar ik bij ben, in ieder geval", zei premier Mark Rutte bij aankomst op de EU-top in Brussel.

De EU-leiders bespreken donderdag de verkilde verstandhouding met Rusland. Duitsland en Frankrijk willen dat veranderen met een plan dat onder andere een gezamenlijke top van Rutte en zijn EU-collega's met Poetin omvat. Dat is slecht gevallen in onder meer Oost-Europa en ook in Nederland.

"Dat zal ik niet meemaken", onderstreept Rutte. Hij zei er niet tegen te zijn als de voorzitters van de Europese Raad van regeringsleiders en de Europese Commissie Charles Michel en Ursula von der Leyen met Poetin rond de tafel kan zitten. Maar zelf wil hij er niet aan.

Merkel

De Duitse bondskanselier Angela Merkel houdt voorlopig vast aan het plan. Conflicten met Rusland kunnen het beste worden opgelost door met elkaar te spreken, zei ze in Brussel. "Dat heeft ook de top van Poetin en Biden getoond", zei ze, verwijzend naar het overleg in Genève vorige week tussen de Russische en Amerikaanse presidenten.

Merkel stelt voor een aantal concrete beleidsterreinen van gemeenschappelijk belang te prikken waarover met Poetin persoonlijk zou worden onderhandeld, zoals milieu en klimaat, de Noordpool, energie, volksgezondheid, de ruimte en de strijd tegen terrorisme en georganiseerde misdaad. Vooral Polen en de drie Baltische Staten (Estland, Letland en Litouwen) wantrouwen het Kremlin echter.

Merkels voorstel krijgt wel steun van de Franse president Emmanuel Macron en de Oostenrijkse kanselier Sebastian Kurz. "Een dialoog met Rusland is nodig voor de stabiliteit op het Europese continent", aldus Macron. De laatste keer dat EU-leiders met Poetin bijeenkwamen, was in januari 2014. Nadat Rusland dat voorjaar het Oekraïense schiereiland de Krim illegaal inlijfde werd Poetin geweerd van allerlei overlegfora op het hoogste niveau.

Meer uit Binnenland

Haaksbergse raad stemt in met criteria asielopvang na referendum

HAAKSBERGEN (ANP) - Een meerderheid van de Haaksbergse gemeenteraad heeft er vertrouwen in dat het asielreferendum in de Twentse gemeente rechtmatig is verlopen en stemt in met een lijst criteria die gaat gelden bij de locatiekeuze voor asielopvang.

3 uur geleden
Ook in Roermond gedetineerde ontsnapt, is nog voortvluchtig

ROERMOND (ANP) - In Roermond is afgelopen vrijdag een gedetineerde ontsnapt aan zijn begeleiders na een ziekenhuisbezoek. Dat bevestigt een woordvoerder van de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) na berichtgeving door het AD. De man is nog voortvluchtig.

4 uur geleden
Niet heel Gorinchem hoeft bij eventuele herstemming naar stembus

DEN HAAG (ANP) - Als de gemeenteraad van Gorinchem besluit tot een herstemming vanwege mogelijke stemfraude, dan hoeft dat niet voor de hele gemeente opnieuw. Volgens de Kiesraad kan dit beperkt blijven tot een of enkele stembureaus. In dat geval worden alleen de personen opgeroepen die tijdens de verkiezingsdag hun stem zelf of via een volmacht hebben uitgebracht op de betreffende locatie, laat de Kiesraad weten.

8 uur geleden
Vijfde verdachte explosie synagoge ook vast voor terrorisme

ROTTERDAM (ANP) - De vijfde verdachte die donderdag werd aangehouden voor betrokkenheid bij de explosie bij de synagoge in Rotterdam, wordt net als de andere vier verdacht van terrorisme. De 19-jarige man uit Tilburg werd woensdag voorgeleid aan de rechter-commissaris en die besloot dat hij nog in ieder geval veertien dagen blijft vastzitten.

8 uur geleden
COA krijgt eerste dwangsom voor asielopvang Hardenberg

HARDENBERG (ANP) - Het asielzoekerscentrum in Hardenberg is ook woensdag in gebruik, en daarom krijgt opvangorgaan COA de eerste dwangsom van de gemeente. Die bedraagt 55.000 euro per dag. Het gebouw had dicht moeten zijn, de overeenkomst van het COA en Hardenberg is verlopen.

8 uur geleden
Vijf jaar cel en tbs voor verkrachting en bedreigen ex-partners

DEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft Govinda B. (34) veroordeeld tot vijf jaar cel en tbs met dwangverpleging voor het bedreigen en mishandelen van vijf vrouwen met wie hij een relatie had. Dat gebeurde vanaf 2022 tot zijn aanhouding in oktober 2024. Volgens de rechtbank heeft de man uit Delft meermalen de vrouwen gedreigd te zullen verkrachten. Ook maakte hij seksvideo's en verspreidde hij die. In een aantal gevallen waren de slachtoffers buiten bewustzijn.

10 uur geleden
Twee verdachten opgepakt voor grootschalige bankhelpdeskfraude

DEN HAAG (ANP) - In Den Haag zijn maandag twee mannen aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij grootschalige oplichting. Volgens de politie gaat het om meerdere gevallen van fraude in heel Nederland, waarbij slachtoffers grote sommen geld verloren. De oplichters zouden zich telefonisch hebben voorgedaan als medewerkers van de helpdesk van een bank en zo in totaal enkele honderdduizenden euro's hebben buitgemaakt.

10 uur geleden