Rutte houdt vol: nu geen salarisverhoging zorgpersoneel
DEN HAAG (ANP) - Een salarisverhoging voor het zorgpersoneel zit er nu niet in, herhaalde premier Mark Rutte tijdens de Algemene Politieke Beschouwingen over de begroting van volgend jaar. De oppositie dringt aan op structureel extra geld voor zorgverleners. "We gaan het niet eens worden", zei Rutte.
Hij wil een onderzoek van de Sociaal-Economische Raad afwachten naar de knelpunten in de zorg. Dat moet onderwerp worden van de volgende kabinetsformatie. Dan moet duidelijk worden welke groepen in de zorg extra salaris nodig hebben. Maar ook voor andere problemen moeten er dan oplossingen liggen.
Toch wordt er op financieel gebied wel iets gedaan voor de zorgmedewerkers, benadrukte Rutte. Vanaf 2023 is er jaarlijks 130 miljoen extra beschikbaar om de zorg aantrekkelijker te maken, aldus de premier. Ook krijgt het zorgpersoneel dit jaar en volgend jaar een bonus. Daarvoor is 2 miljard euro vrijgemaakt. Verder stijgen de lonen nog door een nieuwe cao.
Volgens Lilian Marijnissen (SP) kan er niet zes maanden gewacht worden, omdat veel zorgpersoneel dreigt op te stappen. Er is in de Kamer een paar keer gestemd over een voorstel om zorgpersoneel meer te betalen, maar dat plan kreeg elke keer onvoldoende steun.
Meer uit Gezond
DEN HAAG (ANP) - Bij vrouwen die geen of moeilijk toegang hebben tot het bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker wordt het humaan papillomavirus (HPV) vaker gevonden dan bij vrouwen die daar wel toegang toe hebben. Dat meldt Dokters van de Wereld op basis van 555 uitstrijkjes die de mensenrechtenorganisatie tussen 2022 en 2025 afnam bij vrouwen zonder toegang. 87 procent van hen is ongedocumenteerd en daarom uitgesloten van het bevolkingsonderzoek.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De wachttijden voor medische zorg in Nederland zijn de afgelopen jaren verder opgelopen. Dit blijkt uit de ANP-analyse van data over wachttijden voor medisch-specialistische zorg, bijgehouden door de Nederlandse Zorgautoriteit (NZa). Vorig jaar had iets meer dan de helft van de behandelingen in een polikliniek een te lange wachttijd. Volgens landelijke afspraken over de zorg zou dit maximaal vier weken moeten zijn. In 2022 ging het nog om ongeveer 45 procent van de behandelingen.
2 dagen geledenUTRECHT (ANP) - Door ongelukken met vuurwerk rond de jaarwisseling hebben dit jaar 215 mensen oogletsel opgelopen, het hoogste aantal in twaalf jaar. Het Nederlands Oogheelkundig Gezelschap (NOG) meldt dat op basis van alle registraties van behandelaars. De helft van alle gewonden was 17 jaar of jonger. Voor een op de drie slachtoffers is het letsel blijvend, laat de beroepsvereniging van oogartsen weten.
1 week geledenUTRECHT (ANP) - Kwetsbare mensen worden hard geraakt door de plannen van het komende kabinet over sociale zekerheid en langdurige zorg, vreest de Nederlandse ggz. Volgens de branchevereniging kan dat leiden tot extra druk op de geestelijke gezondheidszorg.
1 week geledenDEN HAAG (ANP) - De bezuinigingen op de zorg die het nieuwe kabinet wil doorvoeren, leiden niet automatisch tot meer efficiëntie in het zorgsysteem. Dat melden het Centraal Planbureau en het Planbureau voor de Leefomgeving in hun doorrekening van de plannen van D66, VVD en CDA. In de doorrekening staat dat de bezuinigingen de kwaliteitsverbetering beperken die had plaatsgevonden bij ongewijzigd beleid.
1 week geledenDEN HAAG (ANP) - Het moet makkelijker worden om werk en mantelzorg te combineren. Dat schrijft de Sociaal-Economische Raad (SER) in een advies aan de overheid. De SER ziet daarbij een grote rol voor de overheid weggelegd en pleit voor acht weken betaald mantelzorgverlof.
1 week geledenUTRECHT (ANP) - De hoeveelheid directe sterfgevallen door drugs is in tien jaar tijd verdrievoudigd. Waren er in 2014 nog 123 sterfgevallen, in 2024 was dat aantal opgelopen naar 378. Dat blijkt uit cijfers van het CBS die in de Nationale Drug Monitor zijn gepubliceerd. Bij veel van de gevallen gaat het om overdosering.
2 weken geleden