Rutte houdt Rusland verantwoordelijk voor dood Navalni
DEN HAAG (ANP) - De dood van Aleksej Navalni, Ruslands voornaamste Poetin-criticus, is "verschrikkelijk nieuws", zei demissionair minister-president Mark Rutte na afloop van de ministerraad. "Ik houd Rusland hier verantwoordelijk voor."
Rutte wijst op de slechte omstandigheden waaronder Navalni al jaren gevangen zat, zonder toegang tot bijvoorbeeld medische zorg die hij nodig had. "Dit getuigt opnieuw van de immense bruutheid van het Russische regime."
Navalni streed voor democratie en tegen corruptie, zegt Rutte. Daarmee was hij volgens de premier van "enorme" betekenis, ook als "symbool van humaniteit, van democratie, van vooruitgang en van vrijheid".
Oppositie voeren 'levensgevaarlijk'
De dood van Navalni bewijst volgens Rutte dat het "volstrekt onmogelijk" is en "letterlijk levensgevaarlijk" om oppositie te voeren tegen Poetin. Degenen die dat toch doen, verdienen dan ook alle respect en steun, vindt hij.
Tegelijkertijd erkent Rutte dat het "heel lastig" is om deze mensen bescherming te bieden. De internationale gemeenschap zet al "maximaal druk", onder meer door Rusland door middel van sancties zoveel mogelijk te isoleren.
Oekraïnesteun
Ook de motivatie bij westerse landen om Oekraïne te blijven steunen zal door de dood van Navalni toenemen, voorspelt Rutte. Het toont volgens hem nog eens aan hoe belangrijk het is dat Rusland de oorlog verliest die het twee jaar geleden zelf begon tegen het buurland.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft ingestemd met de benoeming van Sybrand van Haersma Buma (CDA) en Hans Wijers (D66) tot informateurs. De twee zijn voorgedragen door partijleiders Rob Jetten (D66) en Henri Bontenbal (CDA) om de volgende stap te zetten in het formatieproces voor een nieuw kabinet.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Verkenner Wouter Koolmees ziet "een groot risico" voor de persoonlijke verhoudingen als vier partijen zouden gaan praten over een mogelijke coalitie. Dat zegt hij in het debat over de verkiezingsuitslag. Hij verwacht dat de formatie dan juist alleen maar langer zou duren. "Daarom leek het mij niet verstandig om daarmee te beginnen."
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66-verkenner Wouter Koolmees heeft "rechtse partijen buitenspel gezet" in de formatie, door te adviseren dat D66 en het CDA eerst alleen met elkaar verder gaan praten. Dat vindt JA21-leider Joost Eerdmans. Hij vraagt zich hardop af of de rechtse kiezer zich serieus genomen voelt door deze keuze van Koolmees.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - CDA-leider Henri Bontenbal waakt ervoor de komende weken te veel onderwerpen op de agenda van de kabinetsformatie te zetten. Hij wil de lijst "behapbaar houden", zei hij tijdens een Kamerdebat over de uitslag van de Tweede Kamerverkiezingen van twee weken geleden.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Dilan Yesilgöz verbaast zich over de tussenstap waarin in eerste instantie alleen D66 en het CDA met elkaar onderhandelen over een coalitieakkoord. De VVD-leider vertelde tijdens het debat over de verkiezingsuitslag dat dit als oplossing wordt gezien wanneer "twee partijen moeten samenwerken maar inhoudelijk ver uit elkaar liggen", iets waar volgens de lijsttrekker momenteel "geen sprake van" is.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De kiezer "heeft duidelijk gekozen voor een mentaliteit van samenwerking", denkt partijleider Jesse Klaver (GroenLinks-PvdA). In het debat over de verkiezingsuitslag noemt hij het "een duidelijk signaal" dat middenpartijen als D66 en het CDA hebben gewonnen. "Het gaat om een mentaliteit: gericht op samenwerking en het niet uitvergroten van verschillen, zonder je eigen meningen en opvattingen tekort te doen."
6 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Het demissionaire kabinet maakt zich zorgen over de rol van kunstmatige intelligentie (AI) voor de nationale en internationale veiligheid. Het kabinet werkt daarom aan een internationale AI-strategie om het AI-beleid "toekomstbestendig" te maken, vertelde demissionair minister van Buitenlandse Zaken David van Weel donderdag tijdens een conferentie over AI in Eindhoven. Concreet betekent dit dat het kabinet via de EU, de NAVO en de Verenigde Naties wil pleiten voor "effectieve wet- en regelgeving rondom AI".
6 uur geleden