Rutte hoopvol dat EU snel eens wordt over sancties tegen Rusland
DEN HAAG (ANP) - Premier Mark Rutte is "hoopvol" dat de lidstaten van de Europese Unie het spoedig eens worden over een sanctiepakket tegen Rusland voor het geval dat land Oekraïne binnenvalt. Rusland heeft militairen samengetrokken bij de grens met Oekraïne en de vrees is dat de Russen het buurland zullen binnenvallen.
"Mijn overtuiging is dat de komende dagen, de komende tijd de consensus zal toenemen over het belang van een gezamenlijke Europese positie, ook trans-Atlantisch richting Rusland", zei Rutte op zijn eerste wekelijke persconferentie na de ministerraad in bijna een jaar. "Ik ben ervan overtuigd dat uiteindelijk alle lidstaten het belang zullen onderschrijven van een gezamenlijke, krachtige reactie."
Volgens Rutte moet er een sanctiepakket komen dat "ongenadig hard" zal zijn voor Rusland. Het gaat dan vooral om economische sancties. De strafmaatregelen zullen "Poetin keihard raken", zei de premier. De Russische regering van president Vladimir Poetin zegt dat Rusland het buurland niet zal binnenvallen.
Diplomatieke oplossing
Bij mogelijke sancties zullen Russen tegenmaatregelen nemen. Die zullen Nederland ook raken. De economische belangen van Nederland zijn "enorm", aldus Rutte. Hij wees erop dat Nederland een van de grootste investeerders is in Rusland. Verder wilde hij er niet over speculeren, ook niet of Rusland bijvoorbeeld de gaskraan dichtdraait voor Nederland. De inzet van het kabinet is om tot een diplomatieke oplossing te komen.
Oekraïne heeft Nederland inmiddels om wapensteun gevraagd. Het kabinet staat welwillend tegenover het leveren van defensieve wapens, maakte minister Wopke Hoekstra (Buitenlandse Zaken) donderdag bekend. Daar wilde het kabinet een paar maanden geleden nog niet aan. Om wat voor materieel de Oekraïners hebben gevraagd wil het kabinet niet kwijt.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Persoonsgegevens heeft 'een aantal' datalekmeldingen ontvangen van klanten van softwareleverancier Chipsoft. Dat meldt een woordvoerder, die geen specifiek aantal noemt. "We verwachten dat het er meer zullen worden. De meldingen moeten officieel binnen 72 uur worden gedaan."
20 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland en zeven grote bondgenoten zullen nu er een staakt-het-vuren is, helpen bij het beschermen van de Straat van Hormuz. Dat zeggen ze in een verklaring, die ook is ondertekend door Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk, Duitsland, Italië, Canada, Denemarken, Spanje en de voorzitters van de Europese Commissie en de raad van EU-regeringsleiders.
30 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Rafik A. (57) vindt de strafzaak tegen hem een "samenzwering". Dat bleek woensdag bij de start van zijn proces in de rechtbank in Den Haag. De Syriër zou zich in 2013 en 2014 in zijn vaderland schuldig hebben gemaakt aan verschillende gevallen van foltering, marteling, seksueel geweld en verkrachting. Hij wordt vervolgd voor 25 feiten, zei de officier van justitie.
1 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Het Openbaar Ministerie gaat Corné H. (30) vervolgen voor een gijzeling in de PI Vught op 5 december afgelopen jaar. Hij hield toen een groep medewerkers urenlang tegen hun wil vast en bedreigde ze met een mes. H. zat in de penitentiaire inrichting in afwachting van plaatsing in een tbs-kliniek, een maatregel die hem was opgelegd nadat hij in maart 2024 vier mensen had gegijzeld in een café in Ede.
2 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - Er leven in Limburg waarschijnlijk veel meer bevers dan gedacht. Onderzoekers schatten het aantal Limburgse bevers van minstens één jaar oud in het voorjaar van 2025 op minstens 2000 en in de zomer, als de dieren jongen krijgen, op 3000 tot 3700 bevers. In eerdere onderzoeken werd nog uitgegaan van maximaal 1100 tot 1200 bevers. De provincie Limburg laat onderzoek doen naar de knaagdieren om een beter beeld te krijgen van de populatie en het beverbeleid mogelijk aan te scherpen.
2 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Rondom de huldiging van PSV in Eindhoven zijn zeventien mensen aangehouden. Volgens de politie werden zij verspreid over de dag en de avond opgepakt voor onder meer het afsteken van vuurwerk, vernieling, het overtreden van een gebiedsverbod, belediging en mishandeling. Een aantal van hen zit nog vast voor verhoor.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het praktijkonderwijs zucht onder de grote hoeveelheid zij-instromers die jaarlijks vanuit het vmbo en schakelklassen overstappen. Dat meldt de Sectorraad Praktijkonderwijs in een jaarlijks rapport. De zij-instroom heeft een negatief effect op de dynamiek in klassen en zorgt voor grote werkdruk bij docenten en begeleiders.
2 uur geleden