Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rutte hoopt medio juni op afspraken over indammen migratiestroom

Rutte hoopt medio juni op afspraken over indammen migratiestroom

DEN HAAG (ANP) - Premier Mark Rutte is hoopvol dat de coalitie goede afspraken zal maken over het indammen van de instroom van migranten in Nederland. Hij verwacht dat het kabinet er in de tweede helft van juni uit is, zei hij tijdens zijn wekelijkse persconferentie na de ministerraad. Hij benadrukt dat zijn "commitment" die hij deed als VVD-leider dat de instroom van asielzoekers omlaag moet, overeind staat.

Deze toezegging deed hij vorig jaar aan de VVD-Tweede Kamerfractie en op het vorige VVD-congres aan de achterban. Rutte zei dat hij die toezegging zaterdag zal herhalen op de nieuwe VVD-bijeenkomst in Apeldoorn. Vrijdag zei hij opnieuw dat hij de 70.000 asielzoekers die naar verwachting dit jaar komen "te veel" vindt. Maar dat zegt hij niet namens het kabinet maar als VVD-leider, benadrukte hij. Binnen de coalitie denken onder meer D66 en ChristenUnie anders over de instroom. Het kabinet kijkt niet alleen naar de asielinstroom, maar ook naar mensen die naar Nederland komen voor werk of studie.

Rutte zelf richt zich op het omlaag brengen van het aantal asielzoekers dat naar Nederland komt. De toegenomen instroom de afgelopen jaren leidt volgens hem tot drie grote praktische problemen. Zo loopt volgens hem de asielketen vast en ook het onderwijs door de vele kinderen die scholen moeten opvangen. Daarnaast bestaat het risico dat de hoge aantallen afbreuk doen aan het draagvlak in Nederland voor vluchtelingen. En "welk perspectief bied je aan asielzoekers", wierp Rutte op, als ze door de hoge toestroom mogelijk jarenlang in de asielprocedure zitten en in de asielopvang moeten verblijven.

Ingewikkeld

Ondanks de poging van Rutte om de asielinstroom omlaag te krijgen, is er nog geen resultaat. Maar volgens hem is er wel degelijk iets in gang gezet, vooral internationaal. Zo zijn met Servië, Albanië en Montenegro maatregelen genomen om de doorstroom van asielzoekers te beperken. Ook hoopt hij op nieuwe afspraken met Tunesië zodat mensen niet meer oversteken naar Europa.

De Marokko-deal, waardoor afgewezen asielzoekers weer worden opgenomen door hun thuisland, kan volgens hem ook beter. De NOS en Nieuwsuur meldden vrijdag dat die deal nog weinig effect heeft en dat slechts weinig mensen daadwerkelijk zijn teruggestuurd. Het is volgens Rutte "ingewikkeld" om met het land afspraken te maken, maar ook Nederland moet zaken "beter organiseren". Rutte is van plan "binnenkort" Marokko te bezoeken en over de problematiek te praten.

Meer uit Politiek

GroenLinks-PvdA kritisch op D66 over uitvoeren asielwetten

DEN HAAG (ANP) - Lisa Westerveld van GroenLinks-PvdA vindt het onbegrijpelijk dat D66 in het pas afgesproken coalitieakkoord belooft mee te werken aan de uitvoering van de strenge asielwetten van het kabinet-Schoof. Dat terwijl de partij hier eerder zeer kritisch op was. "Waarom heeft D66 dit niet uitonderhandeld?", vroeg ze bij het debat over de asielbegroting aan D66'er Jan Paternotte.

1 uur geleden
Kamer spreekt zich uit tegen uitbreiding reclametijd bij NPO

DEN HAAG (ANP) - Het is geen goede zaak dat het demissionaire kabinet het aantal reclames op de televisiezenders van de publieke omroep wil verhogen, vindt een meerderheid van de Tweede Kamer. Een motie van GroenLinks-PvdA hierover kreeg woensdagmiddag ruim voldoende steun.

2 uur geleden
Coalitiepartijen nog niet eens over verdeling posten

DEN HAAG (ANP) - De leiders van D66, VVD en CDA zijn het woensdag nog niet eens geworden over de verdeling van de kabinetsposten. Dat maakte VVD-leider Dilan Yeşilgöz woensdag bekend. Donderdag praten de partijen verder.

4 uur geleden
Afsplitsers hekelen PVV-motie over 'Marokkaans tuig'

DEN HAAG (ANP) - De zeven Kamerleden die zich onlangs afsplitsten van de PVV, hebben in een stemverklaring hard uitgehaald naar hun voormalige partijleider Geert Wilders. Een motie waarin hij samen met Kamerlid Marjolein Faber oproept tot het denaturaliseren en uitzetten van "Marokkaans tuig", vinden zij "misleidend en onnodig grievend".

4 uur geleden
Kleine partijen kritisch op plan voor onderzoek naar kiesdrempel

DEN HAAG (ANP) - Kleine partijen zijn ongerust over het voornemen van de coalitie om onderzoek te doen naar een kiesdrempel. Partijen die een bepaald aantal zetels niet halen, komen door zo'n drempel niet in het parlement. ChristenUnie, SGP, BBB en DENK stelden hier in een debat bezorgde vragen over.

5 uur geleden
Kamermeerderheid wil vier omroephuizen en één taakomroep

DEN HAAG (ANP) - De NPO moet vier omroephuizen krijgen en een taakomroep van de NOS en NTR, vindt een meerderheid in de Tweede Kamer. Een motie van coalitiepartijen VVD, D66 en CDA die hiertoe oproept, kan in ieder geval rekenen op de steun van GroenLinks-PvdA, die al een vergelijkbaar voorstel deed in haar verkiezingsprogramma.

5 uur geleden
Jetten zoekt voor zijn kabinet ministers 'zonder al te groot ego'

DEN HAAG (ANP) - Beoogd premier Rob Jetten zoekt voor zijn minderheidskabinet ministers "zonder een al te groot ego". Zij moeten bereid zijn ook andere partijen iets te gunnen, zei de D66-leider vlak voordat hij begon als formateur. Met de onderlinge verdeling van de posten zijn D66, VVD en CDA al "vrij ver", zei Jetten.

10 uur geleden