Rutte hoopt medio juni op afspraken over indammen migratiestroom
DEN HAAG (ANP) - Premier Mark Rutte is hoopvol dat de coalitie goede afspraken zal maken over het indammen van de instroom van migranten in Nederland. Hij verwacht dat het kabinet er in de tweede helft van juni uit is, zei hij tijdens zijn wekelijkse persconferentie na de ministerraad. Hij benadrukt dat zijn "commitment" die hij deed als VVD-leider dat de instroom van asielzoekers omlaag moet, overeind staat.
Deze toezegging deed hij vorig jaar aan de VVD-Tweede Kamerfractie en op het vorige VVD-congres aan de achterban. Rutte zei dat hij die toezegging zaterdag zal herhalen op de nieuwe VVD-bijeenkomst in Apeldoorn. Vrijdag zei hij opnieuw dat hij de 70.000 asielzoekers die naar verwachting dit jaar komen "te veel" vindt. Maar dat zegt hij niet namens het kabinet maar als VVD-leider, benadrukte hij. Binnen de coalitie denken onder meer D66 en ChristenUnie anders over de instroom. Het kabinet kijkt niet alleen naar de asielinstroom, maar ook naar mensen die naar Nederland komen voor werk of studie.
Rutte zelf richt zich op het omlaag brengen van het aantal asielzoekers dat naar Nederland komt. De toegenomen instroom de afgelopen jaren leidt volgens hem tot drie grote praktische problemen. Zo loopt volgens hem de asielketen vast en ook het onderwijs door de vele kinderen die scholen moeten opvangen. Daarnaast bestaat het risico dat de hoge aantallen afbreuk doen aan het draagvlak in Nederland voor vluchtelingen. En "welk perspectief bied je aan asielzoekers", wierp Rutte op, als ze door de hoge toestroom mogelijk jarenlang in de asielprocedure zitten en in de asielopvang moeten verblijven.
Ingewikkeld
Ondanks de poging van Rutte om de asielinstroom omlaag te krijgen, is er nog geen resultaat. Maar volgens hem is er wel degelijk iets in gang gezet, vooral internationaal. Zo zijn met Servië, Albanië en Montenegro maatregelen genomen om de doorstroom van asielzoekers te beperken. Ook hoopt hij op nieuwe afspraken met Tunesië zodat mensen niet meer oversteken naar Europa.
De Marokko-deal, waardoor afgewezen asielzoekers weer worden opgenomen door hun thuisland, kan volgens hem ook beter. De NOS en Nieuwsuur meldden vrijdag dat die deal nog weinig effect heeft en dat slechts weinig mensen daadwerkelijk zijn teruggestuurd. Het is volgens Rutte "ingewikkeld" om met het land afspraken te maken, maar ook Nederland moet zaken "beter organiseren". Rutte is van plan "binnenkort" Marokko te bezoeken en over de problematiek te praten.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - "Oproepen tot geweld keur ik altijd hard af", reageert justitieminister David van Weel (VVD) op de uitspraken die Kamerlid Gidi Markuszower (Groep Markuszower) voor de camera van Left Laser deed. Hij zei in de video dat Palestijnse vluchtelingen met geweld moeten worden tegengehouden, "misschien met nog meer geweld dan waar ze vandaan zijn gekomen".
2 dagen geledenHILVERSUM (ANP) - Gidi Markuszower vindt dat hij zich voor de camera van het communistische platform Left Laser "beter, scherper en gepaster" had moeten uitspreken. Dat zei hij in gesprek met Sven Kockelmann, bij Sven op 1.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet moet actie ondernemen tegen de "extreemrechtse groep" die demonstraties zoals die in Loosdrecht tegen asielzoekerscentra "kaapt", vindt de VVD. Volgens Kamerlid Ulysse Ellian leidt het geweld door die groep, die volgens hem rondreist naar gemeenten met demonstraties om daar te rellen, af van de zorgen van bewoners.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten gaat de zaak van het ontvoerde meisje Insiya aan de orde stellen tijdens het gesprek met zijn Indiase collega Narendra Modi, die dit weekend Nederland bezoekt. Ook stuurt het kabinet een ambtelijke delegatie naar India in de hoop een ontmoeting daar te kunnen regelen tussen de moeder en Insiya.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Gidi Markuszower kreeg woensdagmiddag tijdens een debat kritiek van alle kanten bij een debat over de asieldemonstraties die de afgelopen weken geregeld uit de hand liepen. De kritiek kwam ook van coalitiepartijen CDA en D66, die de hulp van zijn fractie eerder juist goed konden gebruiken, bijvoorbeeld als het ging over de verhoging van de AOW-leeftijd. CDA'er Jeltje Straatman suggereerde bijvoorbeeld dat hij extreemrechts gedachtegoed legitimeerde door zich te laten zien bij asieldemonstraties in Loosdrecht.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het ligt volgens minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) niet aan Nederland dat bijna vijftig Palestijnen uit Gaza met een werk- of studievergunning voor Nederland de verwoeste kuststrook nog niet hebben kunnen verlaten. De aanvraag is al ingediend bij de Israëlische autoriteiten, aldus de bewindsman.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Adviseur Klaas Knot heeft in de Tweede Kamer zijn pleidooi herhaald voor aanleg van de Lelylijn, een snelle spoorlijn tussen de Randstad en Noord-Nederland. De voordelen van die spoorlijn zijn moeilijk in cijfers uit te drukken, zei hij. Erop inzetten heeft dus met "geloof" te maken.
4 dagen geleden