Rutte hoopt medio juni op afspraken over indammen migratiestroom
DEN HAAG (ANP) - Premier Mark Rutte is hoopvol dat de coalitie goede afspraken zal maken over het indammen van de instroom van migranten in Nederland. Hij verwacht dat het kabinet er in de tweede helft van juni uit is, zei hij tijdens zijn wekelijkse persconferentie na de ministerraad. Hij benadrukt dat zijn "commitment" die hij deed als VVD-leider dat de instroom van asielzoekers omlaag moet, overeind staat.
Deze toezegging deed hij vorig jaar aan de VVD-Tweede Kamerfractie en op het vorige VVD-congres aan de achterban. Rutte zei dat hij die toezegging zaterdag zal herhalen op de nieuwe VVD-bijeenkomst in Apeldoorn. Vrijdag zei hij opnieuw dat hij de 70.000 asielzoekers die naar verwachting dit jaar komen "te veel" vindt. Maar dat zegt hij niet namens het kabinet maar als VVD-leider, benadrukte hij. Binnen de coalitie denken onder meer D66 en ChristenUnie anders over de instroom. Het kabinet kijkt niet alleen naar de asielinstroom, maar ook naar mensen die naar Nederland komen voor werk of studie.
Rutte zelf richt zich op het omlaag brengen van het aantal asielzoekers dat naar Nederland komt. De toegenomen instroom de afgelopen jaren leidt volgens hem tot drie grote praktische problemen. Zo loopt volgens hem de asielketen vast en ook het onderwijs door de vele kinderen die scholen moeten opvangen. Daarnaast bestaat het risico dat de hoge aantallen afbreuk doen aan het draagvlak in Nederland voor vluchtelingen. En "welk perspectief bied je aan asielzoekers", wierp Rutte op, als ze door de hoge toestroom mogelijk jarenlang in de asielprocedure zitten en in de asielopvang moeten verblijven.
Ingewikkeld
Ondanks de poging van Rutte om de asielinstroom omlaag te krijgen, is er nog geen resultaat. Maar volgens hem is er wel degelijk iets in gang gezet, vooral internationaal. Zo zijn met Servië, Albanië en Montenegro maatregelen genomen om de doorstroom van asielzoekers te beperken. Ook hoopt hij op nieuwe afspraken met Tunesië zodat mensen niet meer oversteken naar Europa.
De Marokko-deal, waardoor afgewezen asielzoekers weer worden opgenomen door hun thuisland, kan volgens hem ook beter. De NOS en Nieuwsuur meldden vrijdag dat die deal nog weinig effect heeft en dat slechts weinig mensen daadwerkelijk zijn teruggestuurd. Het is volgens Rutte "ingewikkeld" om met het land afspraken te maken, maar ook Nederland moet zaken "beter organiseren". Rutte is van plan "binnenkort" Marokko te bezoeken en over de problematiek te praten.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het werk van Rob Jetten als formateur zit erop. De politiek leider van D66 heeft zaterdag zijn eindverslag overhandigd aan Tweede Kamervoorzitter Thom van Campen. Maandag wordt hij beëdigd als minister-president.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het nieuwe stelsel om belasting te heffen op het rendement op vermogen ligt "bovenop de stapel" als D66'er Eelco Eerenberg maandag begint als staatssecretaris van Financiën. De vervanger van Nathalie van Berkel - die zich deze week terugtrok na ophef over onjuistheden in haar cv - sprak dit vermoeden uit na zijn kennismaking met aanstaand premier Rob Jetten.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Aankomend premier Rob Jetten (D66) hoort graag "input" van partijen in de Tweede Kamer nu de planbureaus de kabinetsplannen hebben doorgerekend. "Dan kunnen we richting de zomer, als we de definitieve begroting van volgend jaar maken, daar goed naar kijken."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De coalitie van D66, VVD en CDA investeert onderaan de streep toch niet in ontwikkelingssamenwerking. Hoewel er jaarlijks 257 miljoen euro voor wordt uitgetrokken, gaat ongeveer hetzelfde bedrag de komende jaren vanuit dat potje naar asielopvang. Het Centraal Planbureau en het Planbureau voor de Leefomgeving noemen het een "ombuiging" in de doorrekening.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Caroline van der Plas stopt als partijleider en fractievoorzitter van de BBB. Dat meldt de partij. Tweede Kamerlid Henk Vermeer volgt haar op. Van der Plas blijft wel actief als Kamerlid.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Volgens SP-leider Jimmy Dijk is "precies het tegenovergestelde nodig" van de plannen van de nieuwe coalitie. "Geen doorbraak, alleen afbraak. Het is de wereld op z'n kop", schrijft hij op X met twee tabellen uit de doorrekening van het coalitieakkoord door het Centraal Planbureau en het Planbureau voor de Leefomgeving.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - David van Weel, de aanstaande minister van Justitie en Veiligheid, hoopt op "meer harmonie" in het nieuwe kabinet dan in de vorige coalitie, waarvoor hij ook minister was. Volgens de VVD'er zijn de inhoudelijke verschillen nu minder groot dan tussen zijn partij en de vroegere coalitiepartners PVV, NSC en BBB.
1 dag geleden