Rutte: Holocaust-vergelijking besproken met boeren
DEN HAAG (ANP) - De vergelijking tussen de behandeling van boeren en de Jodenvervolging in de Tweede Wereldoorlog is door het kabinet "indringend aan de orde gesteld" tijdens een gesprek met boeren op het Catshuis, aldus premier Mark Rutte.
Mark van den Oever, voorman van Farmers Defence Force, kreeg de afgelopen dagen veel kritiek vanwege zijn opmerking. De organisatie maakt deel uit van het Landbouw Collectief, waarmee Rutte maandagochtend ontbeet. Er was aanleiding dit te benoemen aan het begin van het gesprek, zeggen de partijen.
Ook minister Carola Schouten (Landbouw), die bij het ontbijt aanwezig was, heeft "aangegeven hoe ik over die uitspraken denk". Volgens haar is dat "aangekomen". Vergelijkingen met de Holocaust zijn "nooit passend en gaan altijd mank", zegt de bewindsvrouw. Verder wilden de kabinetsleden weinig kwijt over wat er verder is gezegd over de uitspraken, omdat het gesprek besloten was.
Genoeg over gezegd
Aalt Dijkhuizen, de voorman van het Landbouw Collectief, vindt het "begrijpelijk" dat de opmerking ter sprake is gekomen. Dat heeft geen sluier gelegd over de rest van het gesprek, zegt hij. "Het is meteen aan het begin besproken en vervolgens zijn we met de punten inhoudelijk bezig geweest." Van den Oever sprak niet namens het collectief, stelt Dijkhuizen. "Iedereen is verantwoordelijk voor zijn eigen gang van zaken."
Namens Farmers Defence Force was melkveehouder Jeroen van Maanen aanwezig op het Catshuis. Volgens hem is er "genoeg over gezegd. Daarmee is de kous af."
Ook in de regeringscoalitie is verontwaardigd gereageerd op de uitspraken. Volgens D66-voorman Rob Jetten was er reden genoeg om de organisatie niet uit te nodigen. "Het slaat echt nergens op", vond CDA'er Pieter Heerma. VVD-fractievoorzitter Klaas Dijkhoff noemde de vergelijking "belachelijk".
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Scholen waar speciaal onderwijs wordt gegeven blijven bestaan. Dat meldt staatssecretaris Judith Tielen (OCW, VVD) in reactie op een enquête van de Algemene Onderwijsbond, waarin naar voren kwam dat meer dan de helft van de leraren negatief is over het samenvoegen van regulier en speciaal onderwijs. Volgens de bewindsvrouw blijkt uit de enquête dat er een misverstand bestaat over hoe ver het kabinet wil gaan qua samenvoeging van onderwijstypes.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - "Het kabinet heeft vanavond een stap naar voren gezet en daar ben ik heel blij mee." Dat zei voorzitter Sharon Dijksma van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) maandag na spoedoverleg met het kabinet over de recente rellen bij opvanglocaties voor asielzoekers. In onder meer Loosdrecht liepen betogingen tegen de komst van asielzoekers uit de hand.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Gidi Markuszower, die vorige week zei dat Palestijnse vluchtelingen die vanuit Griekenland zijn gekomen "met maximaal geweld" moeten worden tegengehouden bij de grens, moet voor premier Rob Jetten (D66) steviger afstand nemen van die uitspraken. Markuszower nuanceerde zijn oproep tot geweld, maar bleef achter de strekking staan. Tot die tijd zal Markuszower, die samen met andere PVV-afsplitsers zeven zetels heeft in de Tweede Kamer, niet "vooraan in de rij staan om als partner mee samen te werken".
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil samen met gemeenten meer inzetten op "maatwerk" in lokale asielopvang, zei premier Rob Jetten (D66) na afloop van overleg met bestuurders uit gemeenten en provincies. Een speciaal "vliegend team" moet gemeenten ondersteunen die nu nog niet voldoende capaciteit hebben om hun aandeel aan vluchtelingen op te vangen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Er is geen geld gevonden voor een nieuw, innovatief sirenesysteem en daarmee zal vanaf 2028 een einde komen aan het maandelijkse luchtalarm. Dat schrijft minister David van Weel (Justitie en Veiligheid, VVD) maandag aan de Tweede Kamer.
1 dag geledenAMSTERDAM (ANP) - Na The Rights Forum heeft ook de Turkse arbeidersvereniging HTIB aangekondigd aangifte te doen tegen Kamerlid Gidi Markuszower (Groep Markuszower) naar aanleiding van zijn uitlatingen over Palestijnse asielzoekers. Die zetten volgens de organisatie aan tot haat en geweld.
1 dag geledenBRUSSEL (ANP) - De gevolgen van de blokkade van de Straat van Hormuz zijn "enorm" en minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingssamenwerking) maakt zich daar "hele grote zorgen over". Hij vindt dat de EU proactiever moet zijn. Zo verwacht hij meer coördinatie van de EU om ervoor te zorgen dat de lidstaten meer gaan doen, zei hij na afloop van een vergadering met zijn EU-collega's in Brussel. Als eerste noemt hij daarbij het tonen van solidariteit met vluchtelingen en ontheemden.
1 dag geleden