Rutte: Holocaust-vergelijking besproken met boeren
DEN HAAG (ANP) - De vergelijking tussen de behandeling van boeren en de Jodenvervolging in de Tweede Wereldoorlog is door het kabinet "indringend aan de orde gesteld" tijdens een gesprek met boeren op het Catshuis, aldus premier Mark Rutte.
Mark van den Oever, voorman van Farmers Defence Force, kreeg de afgelopen dagen veel kritiek vanwege zijn opmerking. De organisatie maakt deel uit van het Landbouw Collectief, waarmee Rutte maandagochtend ontbeet. Er was aanleiding dit te benoemen aan het begin van het gesprek, zeggen de partijen.
Ook minister Carola Schouten (Landbouw), die bij het ontbijt aanwezig was, heeft "aangegeven hoe ik over die uitspraken denk". Volgens haar is dat "aangekomen". Vergelijkingen met de Holocaust zijn "nooit passend en gaan altijd mank", zegt de bewindsvrouw. Verder wilden de kabinetsleden weinig kwijt over wat er verder is gezegd over de uitspraken, omdat het gesprek besloten was.
Genoeg over gezegd
Aalt Dijkhuizen, de voorman van het Landbouw Collectief, vindt het "begrijpelijk" dat de opmerking ter sprake is gekomen. Dat heeft geen sluier gelegd over de rest van het gesprek, zegt hij. "Het is meteen aan het begin besproken en vervolgens zijn we met de punten inhoudelijk bezig geweest." Van den Oever sprak niet namens het collectief, stelt Dijkhuizen. "Iedereen is verantwoordelijk voor zijn eigen gang van zaken."
Namens Farmers Defence Force was melkveehouder Jeroen van Maanen aanwezig op het Catshuis. Volgens hem is er "genoeg over gezegd. Daarmee is de kous af."
Ook in de regeringscoalitie is verontwaardigd gereageerd op de uitspraken. Volgens D66-voorman Rob Jetten was er reden genoeg om de organisatie niet uit te nodigen. "Het slaat echt nergens op", vond CDA'er Pieter Heerma. VVD-fractievoorzitter Klaas Dijkhoff noemde de vergelijking "belachelijk".
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Volgende week verschijnen onder anderen oud-justitieminister Ferd Grapperhaus, oud-RIVM-directeur Jaap van Dissel en de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema voor de parlementaire enquêtecommissie corona. Van Dissel is er voor de tweede keer. Ook Grapperhaus wordt later nog een tweede keer verhoord.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De stikstofuitstoot van industrie en vervoer moet in 2035 de helft lager zijn dan in 2019, zo staat in het stikstofplan van het kabinet. De stikstofuitstoot van de twee sectoren is de afgelopen jaren al hard gedaald, maar ze moeten nog een "extra stap zetten". Daarvoor trekt het kabinet eenmalig 250 miljoen euro uit.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het meeste geld uit de pot van 20 miljard euro voor de stikstofaanpak gaat naar de aanpak rondom natuurgebieden. Daar legt landbouwminister Jaimi van Essen (D66) 9 miljard euro voor klaar. Er is 2,2 miljard euro voor het herstellen van natuur. Van Essen trekt 2,75 miljard euro uit voor boeren die vrijwillig stoppen.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Uiterlijk eind volgend jaar moet het weer mogelijk zijn om bij projecten kleine hoeveelheden stikstof uit te stoten, aldus het kabinet. Nu ligt de grens vanaf wanneer een stikstofvergunning nodig is zo laag, dat in de praktijk altijd een vergunning nodig is voor uitstoot. Omdat daar geen ruimte voor is, kunnen ook projecten of evenementen met lage uitstoot nu niet doorgaan.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De landbouw moet in 2030 23 tot 25 procent minder stikstof in de vorm van ammoniak uitstoten. Als dat doel niet gehaald wordt, komt er strenger beleid. Rondom natuurgebieden moet de stikstofuitstoot nog verder omlaag. Dat staat in de Kamerbrief van landbouwminister Jaimi van Essen (D66) over de stikstofaanpak.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil dat melkveehouders niet meer dan 2,6 koeien per hectare gaan houden. Dat is een van de maatregelen die in het pakket aan maatregelen in het kader van stikstof staat. Dat bevestigen ingewijden na berichtgeving van de Telegraaf.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een kabinetsplan tegen het cellentekort moet ruim 1700 plekken opleveren, meldt staatssecretaris Claudia van Bruggen (Justitie en Veiligheid). Om plekken in meer beveiligde cellen vrij te maken, wil ze vaker werken met sobere regimes. Bovendien wil ze meer gaan werken met enkelbanden om gevangenen te helpen terug te keren in de samenleving.
17 uur geleden