Rutte heeft spijt van publiekelijk 'hengelen' naar NAVO-baan
BERLIJN (ANP) - Demissionair premier Mark Rutte had beter niet publiekelijk zijn belangstelling kunnen uitspreken om NAVO-chef Jens Stoltenberg op te volgen, denkt hij bij nader inzien. Het was "fout om dat in het openbaar te doen", vindt Rutte nu.
Rutte zei eind oktober in een interview dat hij wel oren had naar de baan van secretaris-generaal van de westerse militaire alliantie. Hij geldt inmiddels als favoriet voor de opvolging van Stoltenberg, die volgend najaar afzwaait. Maar diplomaten van sommige NAVO-lidstaten keken wel vreemd op van Ruttes vrijmoedigheid. De zoektocht naar een nieuwe secretaris-generaal voor de NAVO voltrekt zich meestal helemaal achter de schermen, in onderonsjes tussen regeringsleiders en staatshoofden.
De scheidend premier doet er verder het zwijgen toe om het in ieder geval niet erger te maken, zei hij tijdens een bezoek aan de Duitse bondskanselier Olaf Scholz. Maar hij neemt ook "niets weg van wat ik daar gezegd heb".
Rutte heeft volgens NAVO-diplomaten al de steun van belangrijke NAVO-landen als het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk en Duitsland. Scholz gaf maandag hoog op van de politieke en bestuurlijke ervaring van de Nederlandse recordpremier.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Wie een huis verhuurt met energielabel E, F of G kan vanaf 2029 een dwangsom van de gemeente krijgen. Dat staat in een voorstel dat minister Elanor Boekholt-O'Sullivan (Volkshuisvesting, D66) met de Tweede Kamer heeft gedeeld.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Op meerdere plekken bij de grote rivieren komen ingrijpende verbouwingen. Het kabinet laat onder meer extra geulen aanleggen in de uiterwaarden van de Waal tussen Millingen en Zaltbommel, staat in een brief die minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat, VVD) vrijdag naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Voor de plannen staat zo'n 800 miljoen euro klaar.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Vincent Karremans is teleurgesteld dat België doorgaat met de invoering van een tolvignet. De minister van Infrastructuur is gisteren door zijn Vlaamse collega geïnformeerd dat het besluit voorligt in de ministerraad bij de zuiderburen.
2 dagen geledenSHANGHAI (ANP) - Opnieuw is de strijd opgelaaid tussen de Verenigde Staten en Iran. "Dat er nu weer gevechten zijn is ontzettend zorgelijk", aldus minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking, D66). Hij vreest meer honger en vluchtelingen.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Luchtvaartmaatschappijen moeten boetes kunnen opleggen aan passagiers die zich misdragen, vindt het kabinet. Het is een van de plannen die minister Vincent Karremans (Infrastructuur, VVD) in een Kamerbrief voorstelt om wangedrag in vliegtuigen tegen te gaan. Als de boetes er komen naast strafrechtelijke vervolging, zou dat als "extra afschrikking" kunnen werken.
3 dagen geledenBRUSSEL (ANP) - Minister Eelco Heinen (Financiën) noemt een Spaans voorstel voor meer eurobonds er een "voor de kattenbak". Dat zei hij voorafgaand aan de vergadering van ministers van Financiën van de eurolanden.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De Rijksoverheid zet de komende tijd "geen onomkeerbare stappen" in het traject om afspraken te maken met Tata Steel om te verduurzamen in ruil voor overheidssubsidies. Dat schrijven de betrokken bewindspersonen in een Kamerbrief nadat blijkt dat het OM de staalfabrikant strafrechtelijk vervolgt vanwege luchtvervuiling.
4 dagen geleden