Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rutte heeft geen probleem met door Trump gedeeld sms'je

Rutte heeft geen probleem met door Trump gedeeld sms'je

DEN HAAG (ANP) - NAVO-baas Mark Rutte heeft er geen probleem mee dat Donald Trump een prijzend sms'je, dat hij naar hem heeft verstuurd, openbaar heeft gemaakt. "Het was niet gepland, maar er staat niets geks in. Geen enkel probleem mee", zei hij bij een ingelast mediamoment.

"Je vliegt vanavond een nieuw groot succes in Den Haag tegemoet", schreef Rutte in zijn appje. "Het was niet gemakkelijk, maar we zijn erin geslaagd ze allemaal te laten tekenen voor 5 procent!" Sommige NAVO-landen ligt die afspraak, die woensdag nog moet worden beklonken, zwaar op de maag. Zij moeten zich soms ook verweren tegen de lezing dat ze die alleen maar maken om Trump te plezieren.

De NAVO-chef was in het openbaar gemaakte bericht ook lovend over de aanval op Iran, die hij "werkelijk uitzonderlijk" noemde. Op de vraag of dat wel past bij een NAVO-chef, reageerde hij nonchalant. "Ja hoor, dat heb ik gister ook gedaan."

Plaatsvervangende schaamte

Bij de NAVO-top zeiden diplomaten achter de schermen dat ze plaatsvervangende schaamte hadden bij het lek. Op de vraag of het bericht niet kan overkomen als geslijm, reageerde Rutte: "Dat is een kwestie van smaak, maar zo werk ik." Hij benoemt ook dat hij goed bevriend is met Trump en hem al jaren kent.

Op het NAVO-hoofdkwartier heerst veel begrip voor Ruttes inspanningen om Trump gunstig te stemmen. Als dat helpt om de steun van de president voor het bondgenootschap te behouden, dan moet dat maar, vinden diplomaten van veel NAVO-landen.

Trump en Rutte spreken elkaar vaak, zeggen hoge diplomaten. De twee zouden voortdurend tekstberichten uitwisselen en Trump belt Rutte soms in het holst van de nacht, zei een van hen onlangs.

Meer uit Buitenland

Belgische minister wijst Amerikaanse ambassadeur opnieuw terecht

ANTWERPEN (ANP) - De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Maxime Prévot, heeft de Amerikaanse ambassadeur in België, Bill White, opnieuw op zijn taken gewezen. White haalde via X opnieuw uit naar de Belgische regering vanwege het besluit van het Antwerpse parket om een zaak over joodse rituele besnijders door de rechter te laten behandelen.

6 minuten geleden
Axios: VS denken nabij conceptakkoord einde oorlog Iran te zijn

WASHINGTON (ANP) - Het Witte Huis denkt dicht bij een conceptovereenkomst met Iran te zijn over een einde aan de vijandelijkheden, meldt het Amerikaanse nieuwsmedium Axios op basis van ingewijden. De Amerikanen zouden de komende twee dagen een antwoord van Iran verwachten.

43 minuten geleden
VN roepen op tot onmiddellijke vrijlating flotilla-arrestanten

NEW YORK (ANP) - Israël moet de gearresteerde opvarenden van de hulpvloot voor Gaza, de Global Sumud Flotilla, "onmiddellijk en onvoorwaardelijk" vrijlaten, vindt het VN-mensenrechtenkantoor. Een woordvoerder noemt het geen misdaad om je solidair te verklaren met het lot van de Palestijnen. Ook moeten signalen dat de twee in gevangenschap zouden zijn mishandeld, worden onderzocht.

1 uur geleden
Politie Londen zet speciaal team op voor bescherming Joden

LONDEN (ANP) - De Londense politie heeft een speciaal team opgericht voor de bescherming van de Joodse gemeenschap. Het bestaat uit honderd agenten, inclusief antiterrorismespecialisten. In de Britse hoofdstad heeft een reeks antisemitische aanvallen plaatsgevonden.

1 uur geleden
Kyiv: Rusland heeft staakt-het-vuren geschonden

KYIV (ANP) - Rusland heeft het door Oekraïne afgekondigde staakt-het-vuren geschonden, zegt de Oekraïnse buitenlandminister Andri Sybiha op X. Oekraïne kondigde eerder een bestand met open einde af, dat per woensdag zou ingaan.

3 uur geleden
Pyongyang spreekt in nieuwe grondwet niet langer van één Korea

SEOUL (ANP) - Noord-Korea heeft in een grondwetswijziging referenties naar een verenigd Korea verwijderd. Dat meldt het Zuid-Koreaanse persbureau Yonhap. In een nieuwe grondwetsdefinitie van het Noord-Koreaanse grondgebied wordt niet langer gesproken van bijvoorbeeld "de noordelijke helft" van het eiland. Ook wordt erkend dat het land in het zuiden aan Zuid-Korea grenst.

3 uur geleden
Rubio en Russische collega Lavrov voeren 'constructief gesprek'

WASHINGTON/MOSKOU (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio en zijn Russische collega Sergej Lavrov hebben met elkaar gebeld. Het was een "constructief en pragmatisch" gesprek, aldus het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken. Ze zouden de internationale politiek en de Russisch-Amerikaanse betrekkingen hebben besproken, evenals toekomstige bilaterale contacten.

5 uur geleden