Rutte heeft geen probleem met door Trump gedeeld sms'je
DEN HAAG (ANP) - NAVO-baas Mark Rutte heeft er geen probleem mee dat Donald Trump een prijzend sms'je, dat hij naar hem heeft verstuurd, openbaar heeft gemaakt. "Het was niet gepland, maar er staat niets geks in. Geen enkel probleem mee", zei hij bij een ingelast mediamoment.
"Je vliegt vanavond een nieuw groot succes in Den Haag tegemoet", schreef Rutte in zijn appje. "Het was niet gemakkelijk, maar we zijn erin geslaagd ze allemaal te laten tekenen voor 5 procent!" Sommige NAVO-landen ligt die afspraak, die woensdag nog moet worden beklonken, zwaar op de maag. Zij moeten zich soms ook verweren tegen de lezing dat ze die alleen maar maken om Trump te plezieren.
De NAVO-chef was in het openbaar gemaakte bericht ook lovend over de aanval op Iran, die hij "werkelijk uitzonderlijk" noemde. Op de vraag of dat wel past bij een NAVO-chef, reageerde hij nonchalant. "Ja hoor, dat heb ik gister ook gedaan."
Plaatsvervangende schaamte
Bij de NAVO-top zeiden diplomaten achter de schermen dat ze plaatsvervangende schaamte hadden bij het lek. Op de vraag of het bericht niet kan overkomen als geslijm, reageerde Rutte: "Dat is een kwestie van smaak, maar zo werk ik." Hij benoemt ook dat hij goed bevriend is met Trump en hem al jaren kent.
Op het NAVO-hoofdkwartier heerst veel begrip voor Ruttes inspanningen om Trump gunstig te stemmen. Als dat helpt om de steun van de president voor het bondgenootschap te behouden, dan moet dat maar, vinden diplomaten van veel NAVO-landen.
Trump en Rutte spreken elkaar vaak, zeggen hoge diplomaten. De twee zouden voortdurend tekstberichten uitwisselen en Trump belt Rutte soms in het holst van de nacht, zei een van hen onlangs.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - De Britse defensieminister John Healey zegt dat de mesaanval in een trein op zaterdag "een op zichzelf staande aanval" lijkt te zijn. Door het geweld belandden tien mensen in het ziekenhuis, onder wie negen in levensgevaarlijke toestand.
4 minuten geledenPEER (ANP) - In België zijn opnieuw meldingen binnengekomen over drones boven de militaire vliegbasis van Kleine-Brogel. Defensieminister Theo Francken heeft dat bevestigd, een dag nadat hij een vergelijkbaar incident op dezelfde locatie meldde.
47 minuten geledenHANOI (ANP/RTR) - Het dodental door de zware overstromingen in centraal Vietnam is gestegen naar 35, melden rampenbestrijdingsfunctionarissen zondag. Vijf mensen worden nog vermist. De overstromingen zijn het gevolg van een recordhoeveelheid regen. In de Centraal-Vietnamese stad Hué viel afgelopen week op een gegeven moment zelfs 1,7 meter regen binnen 24 uur.
3 uur geledenPROVIDENCE (ANP/RTR) - Een federale rechter in de Amerikaanse staat Rhode Island heeft de regering van president Donald Trump opdracht gegeven om maandag met een plan te komen waarin staat hoe zij op die dag de voedselhulp aan arme Amerikanen zal uitkeren. Eventueel mogen de betalingen deels tot woensdag duren. De rechter erkende in zijn vonnis dat het uitblijven van tijdige voedselhulpbetalingen "onomkeerbare schade" veroorzaakt.
7 uur geledenNOVI SAD (ANP/AFP) - Tienduizenden Serviërs hebben de dodelijke instorting van het dak van een treinstation in Novi Sad herdacht, precies een jaar geleden. Bij het incident kwamen zestien mensen om het leven. De tragedie werd een symbool voor de diepgewortelde corruptie in het Balkanland en leidde na massaprotesten uiteindelijk tot de val van de regering.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat hij het ministerie van Defensie heeft gevraagd zich voor te bereiden op mogelijke militaire actie in Nigeria als de regering van het Afrikaanse land "de moord op christenen blijft toestaan". De Amerikaanse regering zet ook onmiddellijk alle hulp en bijstand aan Nigeria stop, aldus Trump in een bericht op Truth Social.
11 uur geledenBOLZANO (ANP/DPA) - Twee Duitse bergbeklimmers die vermist waren na een lawine in Zuid-Tirol zijn dood verklaard, melden Italiaanse functionarissen. Dat brengt het dodental door de lawine op vijf. Eerder zaterdag werd bekend dat drie andere Duitse bergbeklimmers waren omgekomen.
12 uur geleden