Rutte hamert bij achterblijvend Spanje op hoger defensiebudget
MADRID (ANP) - NAVO-topman Mark Rutte heeft er bij Spanje op aangedrongen snel meer geld in defensie te steken. Spanje is het NAVO-land dat het verst verwijderd is van de NAVO-afspraak over een minimumbudget, en die afspraak is volgens velen al bij lange na niet meer genoeg. Maar de Spaanse premier Pedro Sánchez houdt voorlopig voet bij stuk.
Rutte ging maandag langs bij Sánchez en besprak "onze afschrikking en defensie en de dringende noodzaak om nu meer te investeren", liet hij na afloop weten. De Nederlandse secretaris-generaal van de militaire alliantie heeft eerder gezegd dat voor de verdediging van de NAVO-landen een percentage van 3,7 procent van het bruto binnenlands product nodig zou zijn, al zou dat door slimme samenwerking nog iets minder kunnen worden. Nu is de afspraak 2 procent. De Amerikaanse president Donald Trump wil naar 5 procent. De bondgenoten zouden dat in juni op de NAVO-top in Den Haag overeen moeten komen.
Spanje blijft voorlopig steken op 1,28 procent en sluit de rij van 32 NAVO-landen. Pas in 2029 denkt het land 2 procent te halen, herhaalde Sánchez. Hij blijft aanvoeren dat Spanje van ver moest komen en de defensie-uitgaven de afgelopen jaren al flink heeft verhoogd. Bovendien zou zijn land veel bijdragen aan NAVO-missies en -operaties.
Meer uit Buitenland
BARINAS (ANP) - In de stad Barinas in het westen van Venezuela hebben honderden gedetineerden zondag een gevangenis overgenomen. Ze protesteerden tegen marteling en eisten het ontslag van de gevangenisdirecteur.
1 uur geledenLACANAU/LÈGE-CAP-FERRET (ANP) - Aan de Franse kust zijn twee zwemmers verdronken nadat zij door sterke stromingen werden meegesleurd in het water. Dat melden de autoriteiten in het departement Gironde in een verklaring.
2 uur geledenGENÈVE (ANP) - Het vermoedelijke aantal ebolabesmettingen in de Democratische Republiek Congo (DRC) is opgelopen tot 900. Dat meldt de baas van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus zondag. 101 ebolabesmettingen zijn inmiddels vastgesteld in de DRC, waar het virus uitbrak.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - Een groep van acht Arabisch-islamitische staten heeft de acties veroordeeld van de extreemrechtse Israëlische minister van Nationale Veiligheid, Itamar Ben-Gvir, tegen buitenlandse flotilla-activisten die werden vastgehouden op een Israëlisch schip. Ben-Gvir bespotte activisten die tegen de grond waren gedrukt, zo is in een door hemzelf geplaatste video te zien. Enkele van de gedetineerden, die van plan waren humanitaire hulp naar Gaza te brengen, beweerden later dat zij tijdens hun detentie fysiek zijn mishandeld.
4 uur geledenNICOSIA (ANP/RTR) - Op Cyprus lijkt uiterst rechts bij de parlementsverkiezingen van zondag winst te boeken. Dit blijkt uit exitpolls die tevens wijzen op verlies voor de centrumpartijen die de onafhankelijke president Nikos Christodoulides steunen.
4 uur geledenJIUQUAN (ANP/RTR/AFP) - Drie Chinese ruimtevaarders zijn zondag met een raket vertrokken naar het Chinese Tiangong-ruimtestation. Het is de bedoeling dat een van de bemanningsleden daar een jaar blijft en dat is een primeur voor het land.
8 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft zondag gezegd dat hij en de Amerikaanse president Donald Trump het erover eens zijn dat elk definitief akkoord met Iran de nucleaire dreiging die uitgaat van Teheran, moet wegnemen.
8 uur geleden