Rutte hamert bij achterblijvend Spanje op hoger defensiebudget
MADRID (ANP) - NAVO-topman Mark Rutte heeft er bij Spanje op aangedrongen snel meer geld in defensie te steken. Spanje is het NAVO-land dat het verst verwijderd is van de NAVO-afspraak over een minimumbudget, en die afspraak is volgens velen al bij lange na niet meer genoeg. Maar de Spaanse premier Pedro Sánchez houdt voorlopig voet bij stuk.
Rutte ging maandag langs bij Sánchez en besprak "onze afschrikking en defensie en de dringende noodzaak om nu meer te investeren", liet hij na afloop weten. De Nederlandse secretaris-generaal van de militaire alliantie heeft eerder gezegd dat voor de verdediging van de NAVO-landen een percentage van 3,7 procent van het bruto binnenlands product nodig zou zijn, al zou dat door slimme samenwerking nog iets minder kunnen worden. Nu is de afspraak 2 procent. De Amerikaanse president Donald Trump wil naar 5 procent. De bondgenoten zouden dat in juni op de NAVO-top in Den Haag overeen moeten komen.
Spanje blijft voorlopig steken op 1,28 procent en sluit de rij van 32 NAVO-landen. Pas in 2029 denkt het land 2 procent te halen, herhaalde Sánchez. Hij blijft aanvoeren dat Spanje van ver moest komen en de defensie-uitgaven de afgelopen jaren al flink heeft verhoogd. Bovendien zou zijn land veel bijdragen aan NAVO-missies en -operaties.
Meer uit Buitenland
MINNEAPOLIS (ANP) - In de Amerikaanse stad Minneapolis zijn vrijdagavond (lokale tijd) protesten uitgebroken bij zeker twee hotels, meldt een verslaggever van CNN. De demonstranten vermoeden dat agenten van de immigratiepolitie (ICE) in die hotels verblijven, aldus de zender. Volgens een verslaggever zijn het de "hevigste protesten tot nu toe". In Minneapolis wordt al enkele dagen gedemonstreerd.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - In New York is een zeldzaam exemplaar van een comic uit 1938 van Superman verkocht voor 15 miljoen dollar (zo'n 13 miljoen euro). Volgens Amerikaanse media is het een recordbedrag dat is neergeteld voor een oud stripboek. De strip, met als titel Action Comics No. 1, lag in 1938 in de winkel voor 10 dollarcent.
1 uur geledenPYONGYANG (ANP) - Noord-Korea meldt zaterdag dat er afgelopen zondag een Zuid-Koreaanse "observatiedrone" door hun luchtruim vloog. De drone schond volgens Pyongyang de soevereiniteit van Noord-Korea en is neergehaald, aldus staatszender KCNA. Op foto's die staatspersbureau KCNA deelt, zijn brokstukken van een drone te zien. Zuid-Korea ontkent het nieuws en zegt niet te werken met het type drone dat is afgebeeld.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het duurt nog zeker tot woensdag voordat vier astronauten met een SpaceX-capsule vanuit het Internationale Ruimtestation (ISS) terugkeren naar de aarde. Het eerst mogelijke vertrekmoment is woensdagavond om 23.00 uur (Nederlandse tijd), laat de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA weten. Of de bemanning van Crew 11 dan ook daadwerkelijk kan vertrekken, hangt van de weersomstandigheden af.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Nationale Opera van de Verenigde Staten vertrekt uit het Kennedy Center in Washington. In een verklaring, die vrijdag als eerste naar buiten werd gebracht door The New York Times, laat de Nationale Opera weten "te streven naar een vroegtijdige beëindiging van de samenwerking" met het centrum. Het centrum was sinds 1971 de thuisbasis van de Nationale Opera.
4 uur geledenSYDNEY (ANP/AFP/RTR) - De Australische premier Anthony Albanese waarschuwt zaterdag voor "extreem en gevaarlijk" weer en "bosbranden in meerdere staten". In deelstaat Victoria is zaterdag de noodtoestand afgekondigd om de hulpdiensten meer bevoegdheden te geven bij het blussen van bosbranden. Zeker 130 gebouwen in die staat zijn in vlammen opgegaan.
6 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP/RTR) - Er zijn beelden verschenen van de fatale schietpartij in Minneapolis woensdag waarbij de 37-jarige Amerikaanse vrouw Renee Nicole Good om het leven kwam. Het lokale Alpha News publiceerde een video die zou zijn gemaakt met de telefoon van de agent van de immigratiepolitie ICE die de schoten loste. Reuters bevestigde de authenticiteit van de beelden en een woordvoerder van het ministerie van Binnenlandse Veiligheid liet aan CNN weten dat de beelden echt zijn.
8 uur geleden