Rutte hamert bij achterblijvend Spanje op hoger defensiebudget
MADRID (ANP) - NAVO-topman Mark Rutte heeft er bij Spanje op aangedrongen snel meer geld in defensie te steken. Spanje is het NAVO-land dat het verst verwijderd is van de NAVO-afspraak over een minimumbudget, en die afspraak is volgens velen al bij lange na niet meer genoeg. Maar de Spaanse premier Pedro Sánchez houdt voorlopig voet bij stuk.
Rutte ging maandag langs bij Sánchez en besprak "onze afschrikking en defensie en de dringende noodzaak om nu meer te investeren", liet hij na afloop weten. De Nederlandse secretaris-generaal van de militaire alliantie heeft eerder gezegd dat voor de verdediging van de NAVO-landen een percentage van 3,7 procent van het bruto binnenlands product nodig zou zijn, al zou dat door slimme samenwerking nog iets minder kunnen worden. Nu is de afspraak 2 procent. De Amerikaanse president Donald Trump wil naar 5 procent. De bondgenoten zouden dat in juni op de NAVO-top in Den Haag overeen moeten komen.
Spanje blijft voorlopig steken op 1,28 procent en sluit de rij van 32 NAVO-landen. Pas in 2029 denkt het land 2 procent te halen, herhaalde Sánchez. Hij blijft aanvoeren dat Spanje van ver moest komen en de defensie-uitgaven de afgelopen jaren al flink heeft verhoogd. Bovendien zou zijn land veel bijdragen aan NAVO-missies en -operaties.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse Senaat heeft een voorstel aangenomen over de financiering van het ministerie van Binnenlandse Veiligheid. De afgelopen weken kregen door politieke onenigheid over dat departement tienduizenden beveiligers van transportveiligheidsdienst TSA en andere overheidsmedewerkers niet betaald. Door de zogenoemde shutdown ontstond chaos op luchthavens, waar volgens de autoriteiten sprake was van historisch lange wachttijden.
43 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft weer hotels in de Golfstaten bedreigd waar Amerikaanse militairen verblijven. "Als alle Amerikanen in een hotel gaan zitten, dan wordt dat hotel Amerikaans en doelwit", aldus legerwoordvoerder Abolfazl Shekarchi. We kunnen niet enkel toekijken, "we moeten overal toeslaan waar ze zich bevinden", zegt hij.
59 minuten geledenFRANKFURT (ANP/RTR) - De Duitse minister van Buitenlandse Zaken Johann Wadephul verwacht snel onderhandelingen tussen Iran en de Verenigde Staten. Hij zei dat de twee oorlog voerende landen indirecte gesprekken hebben gevoerd en dat ze van plan zijn snel direct contact te leggen.
1 uur geledenTEL AVIV (ANP/RTR) - Het Israëlische leger heeft vrijdagochtend de inwoners van de plaats Sajd in Zuid-Libanon opgeroepen om te evacueren. "De activiteiten van Hezbollah dwingen het Israëlische leger om in het dorp krachtig op te treden", aldus de woordvoerder van het leger op X.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse Revolutionaire Garde zegt vrijdag raketten en drones te hebben afgevuurd op militaire en energiedoelwitten in Israël en de Golfstaten. Dat meldt het Iraanse persagentschap Fars op basis van een verklaring.
3 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP) - Het Israëlische leger heeft vrijdagochtend gemeld dat het luchtaanvallen heeft uitgevoerd op de Iraanse hoofdstad Teheran.
6 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische krijgsmacht (IDF) heeft meer militairen nodig voor in Zuid-Libanon, meldde legerwoordvoerder Effie Defrin donderdag in een televisietoespraak. Die zijn volgens hem hard nodig voor de bufferzone die Israël aan het creëren is.
11 uur geleden