Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rutte haalt na moeilijke jaren banden met Marokko verder aan

Rutte haalt na moeilijke jaren banden met Marokko verder aan

DEN HAAG (ANP) - Na moeilijke jaren zit de relatie met Marokko in de lift. Premier Mark Rutte zei na een gesprek met premier Aziz Akhannouch in Rabat dat de banden "uitstekend" zijn en verder worden aangehaald.

De relatie met het Noord-Afrikaanse land heeft een "nieuwe impuls" gekregen, aldus Rutte. Twee jaar geleden besloten beide landen de samenwerking uit te breiden op het terrein van veiligheid en justitie, sociale zekerheid en migratie. Volgens Rutte is nu besloten om op dat actieplan voort te bouwen en een strategisch partnerschap aan te gaan. "We zijn het over veel zaken met elkaar eens en we willen onze energie investeren in een positieve relatie."

Jaren waren de verhoudingen moeizaam. Zo was er een langdurige ruzie over een aangepast socialezekerheidsverdrag waardoor de uitkeringen van Marokkaanse Nederlanders die in Marokko wonen omlaag zouden gaan. Maar vooral Rabats weigering om kansloze asielzoekers terug te nemen, viel slecht in Den Haag. Het liep zelfs zo hoog op dat Nederlandse bewindslieden belast met asielzaken niet meer werden ontvangen in Marokko.

Westelijke Sahara

Naast het actieplan werd ook het besluit van het Nederlandse kabinet om het autonomieplan van Marokko voor de Westelijke Sahara "een serieuze en geloofwaardige bijdrage aan het door de VN geleide proces" te noemen positief ontvangen in Rabat. De Westelijke Sahara werd in 1975 voor het grootste deel ingelijfd door Marokko, maar dat is internationaal nooit erkend. Het Polisario Front strijdt voor een eigen staat in het gebied.

Het actieplan uit de zomer van 2021 leidde eerder tot vragen in de Tweede Kamer omdat er ook in staat dat beide landen zich niet zullen "mengen in binnenlandse aangelegenheden". Oppositiepartijen vreesden dat het kabinet zich zou onthouden van kritiek op Marokko. Nederland blijft bij Marokko mensenrechtenschendingen aankaarten, benadrukte minister Wopke Hoekstra (Buitenlandse Zaken) daarop.

Migratie

Tijdens het bezoek van Rutte is migratie een belangrijk onderwerp van gesprek. In februari was staatssecretaris Eric van der Burg (Asiel) in Rabat om te praten over de terugname van uitgeprocedeerde Marokkaanse asielzoekers. Begin deze maand werd duidelijk dat nog maar enkele tientallen Marokkanen zijn teruggestuurd, tot onvrede van de Tweede Kamer.

Marokko is de laatste halte op een reis door Afrika die Rutte eerder deze week bracht naar Namibië en Zuid-Afrika. Nederland wil een betere relatie met Afrikaanse landen, schreef het kabinet onlangs in een Afrika-strategie. Nederland wil met Marokko nauw gaan samenwerken op gebied van groene waterstof.

Meer uit Binnenland

Bovenleiding kapot bij Gouda, geen treinen

WOERDEN (ANP) - Bij station Gouda Goverwelle is een bovenleiding kapot waardoor er geen treinen over het spoor kunnen. Twee treinen vanaf Utrecht richting Den Haag zijn daardoor gestrand, bevestigen zowel spoorbeheerder ProRail als NS. De vervoerder laat weten dat daar in totaal zo'n 350 mensen zitten. Treinen die daarna vanuit Utrecht waren vertrokken richting Den Haag, gaan weer terug.

19 minuten geleden
Blokkade goederenspoor haven Rotterdam door actiegroep

ROTTERDAM (ANP) - Activisten van de actiegroep Geef Tegengas hebben dinsdag goederensporen bij de Rotterdamse haven geblokkeerd, waaronder bij Pernis. Daarbij hebben demonstranten zich naar verluidt ook vastgeketend aan het spoor. De politie zou aanwezig zijn. Geef Tegengas heeft al vaker goederensporen naar de Rotterdamse haven geblokkeerd.

37 minuten geleden
OM eist 3,5 jaar cel tegen ex-politieagent voor lekken informatie

AMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft een celstraf van 3,5 jaar geëist tegen een voormalig politieagent voor het lekken van informatie uit politiesystemen. De Alkmaarder Fouad el A. (36) werkte als hondenbegeleider bij de politie in Amsterdam en zou via zijn broer Anouar el A. (27) ruim anderhalf jaar lang politiegegevens hebben verkocht aan criminelen. Naast de celstraf eiste de officier een beroepsverbod van acht jaar.

48 minuten geleden
Wilders en Orbán lunchen met elkaar in Den Haag

DEN HAAG (ANP) - PVV-leider Geert Wilders heeft de Hongaarse premier Viktor Orbán dinsdagmiddag ontmoet in Den Haag voor een gezamenlijke lunch. Op beelden van een ANP-fotograaf is te zien dat de twee samen aan tafel zitten in een restaurant.

1 uur geleden
Zo'n honderd betogers Volkeren voor Vrede op Malieveld

DEN HAAG (ANP) - Op het Malieveld demonstreren dinsdag meerdere groepen onder de verzamelnaam Volkeren voor Vrede. Op de manifestatie zijn begin van de middag zo'n honderd mensen afgekomen.

1 uur geleden
Valkenburgse Meer na drie maanden weer open voor recreanten

LEIDEN (ANP) - Het Valkenburgse Meer bij Leiden is na bijna drie maanden weer grotendeels toegankelijk voor recreanten. De gemeente Katwijk heeft de noodverordening ingetrokken die op en om het meer gold, nadat op 1 april een deel van de oever in het water was gezakt. Omdat de kade nog wekenlang instabiel bleef, was de omgeving verboden gebied voor onder meer zwemmers, surfers en wandelaars.

1 uur geleden
Politie houdt 'nadrukkelijk' rekening met misdrijf spoorstoring

AMSTERDAM (ANP) - De politie houdt "nadrukkelijk rekening met een misdrijf" rond de brand en grote stroomstoring aan het spoor rond Amsterdam. Ze bekijkt onder meer camerabeelden uit de omgeving van de Oeverlandenweg. Er is niemand aangehouden.

1 uur geleden