Rutte: Groenland belangrijk voor veiligheid Noordpoolgebied
BRUSSEL (ANP) - NAVO-baas Mark Rutte is het met de Amerikaanse president Donald Trump eens dat Groenland belangrijk is voor de verdediging van het Noordpoolgebied. Er moet meer gebeuren dan Denemarken, waartoe Groenland behoort, tot nu toe heeft gedaan. "We moeten samenwerken en als collectief meer doen", zei Rutte maandag bij aankomst op de EU-top over defensie.
Het is de eerste keer dat Rutte zich uitspreekt over het dreigement van Trump om Groenland in te lijven, desnoods met militaire middelen. Rutte omzeilde een directe reactie daarop, maar liet zich er op diplomatieke wijze wel indirect over uit.
"Het gaat niet alleen om Groenland, het gaat ook om IJsland en Noorwegen en Finland en Zweden en Canada en zelfs de VS zelf", zei Rutte.
Rutte ziet de uitspraken van Trump eerder als een signaal dat de bescherming van het hoge noorden hoge urgentie heeft. De NAVO-bondgenoten moeten dat samen oppakken, vindt Rutte.
Meer uit Buitenland
TUCSON (ANP) - De Amerikaanse politie heeft niemand gearresteerd in verband met de ontvoering van Nancy Guthrie. Lokale media meldden eerder dat drie mensen waren opgepakt bij een huiszoeking in de nacht van vrijdag op zaterdag, maar de politie zei later dat die personen niet zijn gearresteerd. Een man werd wel ondervraagd, meldt CNN op basis van de politie. Hij wordt er niet van verdacht de kidnapper te zijn.
26 minuten geledenTAMAN (ANP/BLOOMBERG) - Meerdere steden in het Russische Zwarte Zeegebied zijn afgelopen nacht aangevallen door Oekraïense drones. Met name de haven van Taman liep daarbij schade op.
2 uur geledenGENÈVE (ANP) - Iran is klaar om over compromissen te praten met de Verenigde Staten, zegt onderminister van Buitenlandse Zaken Majid Takht-Ravanchi tegen de BBC. Maar hij vindt dat de Amerikanen dan ook bereid moeten zijn om te praten over het stoppen van sancties tegen zijn land.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse voormalige president Barack Obama heeft het optreden van de immigratiedienst ICE in Minnesota vergeleken met de handelwijze in dictaturen. Dat deed hij in een interview met de progressieve youtuber Brian Tyler Cohen.
5 uur geledenGUAYAQUIL (ANP/AFP) - De politie in de provincie Guayas in het zuidwesten van Ecuador heeft acht hoofden gevonden met daarbij het bericht 'Verboden te stelen'. Dat maakte de politie zaterdag bekend.
8 uur geledenCAPE CANAVERAL (ANP/AFP/DPA) - Een nieuw team astronauten is aangekomen op het ruimtestation ISS. Dat blijkt uit beelden die de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA zaterdag vrijgaf.
9 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Het parket van Parijs richt een team op voor onderzoek naar zedendelinquent Jeffrey Epstein. De focus ligt daarbij op mogelijke misdrijven waarbij Fransen betrokken zijn.
13 uur geleden