Rutte: Groenland belangrijk voor veiligheid Noordpoolgebied
BRUSSEL (ANP) - NAVO-baas Mark Rutte is het met de Amerikaanse president Donald Trump eens dat Groenland belangrijk is voor de verdediging van het Noordpoolgebied. Er moet meer gebeuren dan Denemarken, waartoe Groenland behoort, tot nu toe heeft gedaan. "We moeten samenwerken en als collectief meer doen", zei Rutte maandag bij aankomst op de EU-top over defensie.
Het is de eerste keer dat Rutte zich uitspreekt over het dreigement van Trump om Groenland in te lijven, desnoods met militaire middelen. Rutte omzeilde een directe reactie daarop, maar liet zich er op diplomatieke wijze wel indirect over uit.
"Het gaat niet alleen om Groenland, het gaat ook om IJsland en Noorwegen en Finland en Zweden en Canada en zelfs de VS zelf", zei Rutte.
Rutte ziet de uitspraken van Trump eerder als een signaal dat de bescherming van het hoge noorden hoge urgentie heeft. De NAVO-bondgenoten moeten dat samen oppakken, vindt Rutte.
Meer uit Buitenland
TEHERAN/WASHINGTON (ANP/RTR) - Iran heeft diverse ballistische raketten afgevuurd op Koeweit en Bahrein, meldt het Amerikaanse leger. Volgens het centrale commando in de regio, CENTCOM, raakten geen van de raketten doel. Drie raketten zouden zijn onderschept door Amerikaanse en Bahreinse strijdkrachten, twee andere raketten kwamen te kort of braken onderweg uiteen, aldus CENTCOM.
58 minuten geledenBEIROET/TYRUS (ANP/AFP) - Bij de Israëlische aanvallen op de Libanese stad Tyrus zijn maandag vier doden en 127 gewonden gevallen. Dit meldt het ministerie van Gezondheid in Libanon. Een getroffen plek was volgens de Libanese autoriteiten het Jabal Amel-ziekenhuis in de stad. Daarbij raakten vier artsen, 27 verplegers en acht andere personeelsleden gewond.
11 uur geledenGENÈVE (ANP/AFP) - De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) heeft dinsdag het aantal vermoedelijke ebolagevallen sterk teruggebracht naar 116. Eerder meldde de organisatie meer dan negenhonderd vermoedelijke gevallen. Er zijn 330 bevestigde besmettingen en bijna vijftig doden door het virus.
12 uur geledenKYIV (ANP/RTR/AFP) - Het dodental door zware Russische aanvallen op Oekraïne is opgelopen tot zeker 22. Meer dan honderd mensen raakten gewond, melden de Oekraïense autoriteiten.
13 uur geledenBEIROET (ANP/DPA/AFP) - Israël en de Libanese beweging Hezbollah zijn doorgegaan met aanvallen op elkaar, ondanks een mededeling van president Donald Trump dat ze de wapens tijdelijk en onder voorwaarden neerleggen.
13 uur geledenANKARA (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump is van plan naar de NAVO-top in Ankara te komen, zegt gastland Turkije. Dat zou hij meermaals hebben aangegeven.
13 uur geledenMOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - De Russische geheime dienst FSB zegt een grootschalige operatie van buitenlandse inlichtingendiensten te hebben ontdekt, waarbij spyware was geïnstalleerd op de telefoons van hoge functionarissen. Hierdoor kon volgens de FSB in het geheim informatie worden verzameld.
15 uur geleden