Rutte getrakteerd op 'superlief' filmpje en knuffel van Macron
BRUSSEL (ANP) - Scheidend premier Mark Rutte is op zijn allerlaatste EU-top uitgezwaaid met een "superlief" filmpje en een uitvoerige knuffel van de Franse president Emmanuel Macron. Maar wellicht was dat voorbarig, lacht de recordpremier na zijn 111e top. "Misschien ben ik hier maandag weer."
De 57-jarige Rutte maakt dinsdag na veertien jaar plaats voor de nieuwe premier Dick Schoof. Zijn collega-leiders van de 26 andere EU-lidstaten namen donderdag op de EU-top in Brussel afscheid van de bijna-nestor. Met het gebruikelijke kunstwerk én een compilatie van beelden van Rutte op die 111 toppen, vol lof voor de compromissen-smid.
Dat filmpje is "superlief", zegt Rutte na afloop. Om niet veel later onderbroken te worden door Macron, die hem komt omhelzen. "We zijn heel verdrietig omdat we vandaag een geweldige kameraad verliezen. Hij was een geweldige premier en kompaan."
Rutte en Macron bouwden de afgelopen jaren een nauwe band op, waar Nederland en Frankrijk vroeger zelden samen optrokken. De twee liberalen konden politiek en persoonlijk goed met elkaar overweg.
"Je bent altijd meer dan welkom in La Rotonde", houdt de Franse president Rutte voor. La Rotonde is Macrons favoriete Parijse sterrentent.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De grote brand die sinds vrijdagmiddag woedt aan de Nieuwe Hemweg in Amsterdam, is onder controle. "De situatie is stabiel", meldt de veiligheidsregio. De brandweer is nog bezig met nablussen.
2 uur geledenNIEUWEGEIN (ANP) - Meerdere in opspraak geraakte kandidaten van Forum voor Democratie (FVD) komen in verschillende gemeenteraden. NRC en de Volkskrant onderzochten hoe FVD'ers actief waren bij extreemrechtse organisaties als de Geuzenbond en de nationaalsocialistische Nederlandse Volks-Unie (NVU). De landelijke partij bleef achter hen staan en door verschillende zetelwinsten voor de FVD komt een aantal onderzochte kandidaten in de raden.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - De gedetineerde die vrijdag in Utrecht met een vuurwapen op de vlucht sloeg, is uren later door de politie in de buurt van het Diakonessenhuis aangehouden. De politie laat weten dat bij de aanhouding waarschuwingsschoten zijn gelost. Niemand raakte gewond. Bij de man is een vuurwapen aangetroffen.
5 uur geledenUTRECHT (ANP) - De politie in Utrecht heeft meldingen binnengekregen van een schietincident in de omgeving van het Diakonessenhuis, waar eerder op de dag een gevangene met een vuurwapen is ontsnapt. Een woordvoerder van de politie weet niet of er daadwerkelijk is geschoten en of er een verband is met de voortvluchtige man.
6 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De politie heeft twee minderjarige verdachten aangehouden voor een explosie bij een portiekwoning in Rotterdam-Delfshaven begin deze maand. Het gaat om twee 15-jarige jongens uit Rozenburg en Spijkenisse. De politie heeft de aanhoudingen vrijdag bekendgemaakt.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Willemijn Aerdts (Digitale Economie en Soevereiniteit, D66) vindt het een risico dat de overheid afhankelijk is van buitenlandse berichtenapps als WhatsApp en Signal (beiden uit de Verenigde Staten). Daarom is ze op haar ministerie een kleinschalig experiment gestart met een Europees alternatief. Dat ziet ze als een tussenstap. Uiteindelijk wil ze dat de rijksoverheid gebruikmaakt van een berichtendienst die in eigen beheer is.
7 uur geledenARNHEM (ANP) - De provincie Gelderland wil rond 2035 een kleine, modulaire kernreactor openen. De provincie heeft eerder al laten uitzoeken wat de meest geschikte locaties in Gelderland zijn voor een zogeheten Small Modular Reactor (SMR). Na twee aanvullende onderzoeken dit voorjaar wil Gelderland eind dit jaar twee potentiële locaties aanwijzen.
7 uur geleden