Rutte: geen uithaal Trump om defensie-uitgaven
LONDEN (ANP) - De Amerikaanse president Trump heeft woensdag tijdens de officiële werksessie op de NAVO-top niet uitgehaald naar de lidstaten die te weinig uitgeven aan defensie. "Geen woord daarover", zei premier Mark Rutte na afloop.
Trump had dinsdag aangekondigd leiders van 'wanbetalende' landen aan te spreken, met name Duitsland. Hij stelde zich openlijk de vraag of de VS bondgenoten die tekortschieten nog wel zouden moeten verdedigen. Ook opperde hij mogelijke economische sancties, maar van beide heeft Rutte "niets meer gehoord".
Rutte had ook niet de indruk dat dat zou gebeuren, nadat dinsdagavond al allerlei vertrouwelijke gesprekken waren gevoerd. "Het is meegevallen."
Onbalans
Trump heeft overigens volkomen gelijk dat er een onbalans is in de defensie-uitgaven, benadrukte Rutte. Alle lidstaten hebben beloofd in 2024 2 procent van hun nationaal inkomen aan defensie uit te geven. "In mijn bijdrage heb ik die 2 procent overigens zwaar onderstreept", zei Rutte. Nederland blijft er met nog geen 1,4 procent echter ver onder.
Negen van de 29 lidstaten halen de doelstelling inmiddels. De verwachting is dat dat er in 2024 negentien zijn.
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - De grote brand die vrijdagavond uitbrak bij een recyclingbedrijf aan de Doklaan in Rotterdam-Zuid is nog niet onder controle, aldus de veiligheidsregio. De brandweer zet een drone in om onder andere hotspots van de brand op te sporen. De vele eenheden van de brandweer die blussen worden bijgestaan door een blusboot van het Havenbedrijf.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De grote brand bij een recyclingbedrijf aan de Doklaan in Rotterdam-Zuid zorgt voor rookoverlast tot in Heinenoord in de Hoeksche Waard. De Maastunnel is vanwege de rookontwikkeling dicht in beide richtingen. Op de wegen rond de brand staat het verkeer behoorlijk vast, ziet een ANP-verslaggever.
4 uur geledenBENEDEN-LEEUWEN (ANP) - Tientallen boeren met tractoren hebben vrijdagavond geprotesteerd in de buurt van het Gelderse Beneden-Leeuwen (gemeente West Maas en Waal). De politie was aanwezig en faciliteerde de demonstratie, liet een woordvoerder weten.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De rechtbank in Amsterdam heeft vrijdag een 29-jarige man veroordeeld tot zes maanden cel en tbs met voorwaarden voor onder meer een geweldsincident in zorginstelling Mentrum in oktober vorig jaar, waarvan twee vrouwelijke verpleegkundigen het slachtoffer werden.
8 uur geledenLEIDEN (ANP) - Twee dijken in Zuid-Holland moeten versterkt worden, omdat door de droogte problematische scheuren zijn ontstaan. Het gaat om een kade langs De Does bij Hoogmade en om een dijk bij Reeuwijk.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland doet volgende maand mee aan een militaire oefening in Groenland. De oefening maakt deel uit van de NAVO-missie om het Noordpoolgebied beter te verdedigen. Die is opgetuigd om de ruzie tussen de VS en Europa over het strategische gebied bij te leggen.
10 uur geledenUTRECHT (ANP) - Rijkswaterstaat gaat aanvullende maatregelen nemen om het aantal vrachtwagens en touringcars dat over de verzwakte Merwedebrug rijdt terug te dringen. Er worden borden geplaatst bij grensovergangen, boven en langs de weg en bij op- en afritten. Welke tekst er op die borden komt te staan is nog niet duidelijk, zegt een woordvoerder.
10 uur geleden