Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rutte: geen enorme bezuinigingsronde dit jaar

Rutte: geen enorme bezuinigingsronde dit jaar

DEN HAAG (ANP) - Er komt dit jaar geen "enorme bezuinigingsronde" om het grootste begrotingstekort buiten oorlogstijd terug te brengen dat is ontstaan door de coronacrisis. "Volgens mij gaat dat nu niet helpen", zei minister-president Mark Rutte na de ministerraad. Vorig jaar was er nog een begrotingsoverschot van bijna 14 miljard euro.

Het kabinet maakte vrijdag bekend dat de begroting dit jaar een historisch tekort zal laten zien van naar schatting 92 miljard euro ofwel 11,2 procent van het bruto binnenlands product (bbp). Dat komt omdat het kabinet veel geld uitgeeft aan steun aan bedrijven, belastingen tijdelijk niet hoeven te worden betaald en door verwachte economische krimp.

Door het beleid van de afgelopen jaren heeft het kabinet de ruimte om het tekort te laten oplopen, aldus de premier. Daarbij komt dat de belastinginkomsten ook weer zullen oplopen als de bedrijvigheid weer op gang komt. "En dat zal echt nog wel leiden tot tekorten de komende tijd, maar het lijkt me niet verstandig om dat nu met grote bezuinigingen op te lossen."

Groeivermogen

Volgens hem moet vooral gekeken worden hoe het groeivermogen van de economie versterkt kan worden. "Daar liggen natuurlijk nog mogelijkheden." Het gaat dan volgens Rutte bijvoorbeeld om de uitwerking van het klimaat- en pensioenakkoord en het rapport van de commissie-Borstlap die de werking van de huidige arbeidsmarkt onderzocht.

Volgens minister Wopke Hoekstra van Financiën kan het tekort ook nog verder oplopen, maar kan het ook iets minder worden. Later in het jaar zal duidelijker worden wat de precieze impact van de coronacrisis op de financiën is. Maar hij houdt er "ernstig rekening mee dat we de boeken dit jaar sluiten met een tekort van meer dan 10 procent".

De staatsschuld stijgt naar 65,2 procent van het bbp. Vorig jaar lag dat cijfer nog onder de 50 procent. Deze EMU-schuld mag volgens Europese afspraken niet boven de 60 procent komen, alleen in uitzonderlijke omstandigheden. Maar de overheidsschuld van veel Zuid-Europese landen ligt ver boven de 60 procent. De afgelopen jaren heeft Nederland veel geld uitgegeven aan het terugdringen van de schuld.

Meer uit Binnenland

Alle 218 aangehouden demonstranten bij datacentrum weer vrij

AMSTERDAM (ANP) - Alle 218 demonstranten die vrijdag zijn aangehouden bij de bouwplaats van een datacentrum van Microsoft in Amsterdam zijn weer vrij. Een van hen heeft de nacht in een politiecel doorgebracht en mocht in de loop van de dag naar huis, zegt een politiewoordvoerder zaterdag.

19 uur geleden
Politie vindt bijna 10.000 cobra's in garagebox in Dinteloord

DINTELOORD (ANP) - De politie heeft deze week in het Brabantse dorp Dinteloord bijna 10.000 cobra's, lawinepijlen en zware shells (mortierbommen) gevonden in een garagebox aan de De Vriesstraat. Een 25-jarige man uit Dinteloord is woensdagavond aangehouden en vrijdagavond nog een 42-jarige man uit Steenbergen, meldt de politie zaterdag.

19 uur geleden
Stichting: massadonor Simon tekent contract over spermadonaties

DEN HAAG (ANP) - Massadonor Simon heeft afspraken gemaakt met de Stichting Donorkind over het doneren van zijn sperma. De stichting meldt dat Simon een contract heeft getekend waarin staat dat hij geen zaad meer mag doneren en ook niet aan nieuwe wensouders mag laten weten dat hij dat zou willen. Ook moet de donor het zaad dat nog bij klinieken ligt opgeslagen laten vernietigen.

1 dag geleden
Eerste officiële vorst, temperatuur in De Bilt onder nul

DE BILT (ANP) - De eerste officiële vorst van het najaar is een feit, meldt Weeronline. In De Bilt zakte de temperatuur zaterdagochtend vroeg naar -1,4 graden. Lokaal werd in de nacht van donderdag op vrijdag al de eerste vorst gemeten. Dat gebeurde in het zuiden van het land, op plekken in Brabant, Limburg en delen van Zeeland.

1 dag geleden
A32 open na spoedreparaties, ook inspecties andere aquaducten

GROU (ANP) - De A32 ter hoogte van het Friese Grou is vrijdagavond even voor middernacht in beide richtingen heropend. De weg ging donderdagavond dicht door een gevaarlijke situatie bij het Aquaduct Mid-Fryslân. De glasplaten van de lampen boven het wegdek konden naar beneden vallen. De werkzaamheden zijn sneller dan verwacht afgerond. Eerder vrijdagavond ging de weg in één rijrichting alweer open.

1 dag geleden
Kind van gehuwd stel krijgt niet meer automatisch naam van vader

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil dat kinderen niet meer automatisch alleen de achternaam van hun vader krijgen, als de ouders het niet eens worden over de naam. Een aangenomen motie van die strekking van PRO en D66 is vertaald in een wetsvoorstel dat in januari in consultatie gaat. Belanghebbenden krijgen dan de gelegenheid hun mening te geven voor het wetsvoorstel wordt ingediend.

1 dag geleden
Politie houdt 150 tot 200 demonstranten aan bij datacentrum

AMSTERDAM (ANP) - De politie heeft vrijdag naar schatting tussen de 150 en 200 demonstranten aangehouden bij de bouwplaats van een datacentrum van Microsoft aan de Plimsollweg in Amsterdam-West. Ze worden verdacht van huisvredebreuk, meldt de politie.

1 dag geleden