Rutte: Fortuyn was van enorme betekenis in Nederland
DEN HAAG (ANP) - Premier Mark Rutte vindt dat Pim Fortuyn, die op 6 mei twintig jaar geleden werd vermoord, van enorme betekenis is geweest voor Nederland. "Er is altijd een voor en een na Fortuyn", zei hij op zijn wekelijkse persconferentie. Rutte prees ook de televisieserie over Fortuyn en zijn PvdA-rivaal Ad Melkert. "Prachtig en echt indrukwekkend", waarbij volgens hem de karakters en nieuwe aspecten goed naar voren komen.
Rutte was in 2002 nog niet politiek actief - hij trad in Balkenende-I aan als staatssecretaris - maar hij vond de hele opkomst van Fortuyn "fascinerend". Hij noemt hem "een man die door zijn persoonlijkheid het hele Haagse systeem in verwarring bracht."
Rutte denkt dat we van Fortuyn "breed hebben geleerd dat maatschappelijke vraagstukken zich niet beperken tot de financieel-economische agenda". Hij refereerde aan het kabinet Paars-II destijds "dat miljarden investeerde in onderwijs en gezondheidszorg en dat mensen nóg niet dankbaar waren. Veel mensen waren met andere dingen bezig."
Volgens de premier ging en gaat het bijvoorbeeld ook over de opvang en integratie van vluchtelingen en andere mensen die naar Nederland toe komen, en de manier waarop "we die zo snel mogelijk onze normen en waarden bijbrengen". In het besef dat daarover is ontstaan, is Fortuyn volgens de VVD-leider een bepalende factor geweest. "Ik hoop dat wij - we zijn natuurlijk allemaal een beetje kinderen van die revolutie - en of je nu rechts of links bent, ons realiseren dat de vraagstukken breder zijn dan het financiële plaatje."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten heeft Forum voor Democratie-leider Lidewij de Vos opgeroepen zich in te zetten tegen antisemitisme binnen haar partij. "Ik doe een beroep op de partijleider, net zoals bij andere partijleiders, om aan het werk te gaan als er overduidelijk signalen zijn dat leden van je partij dingen doen of in het verleden deden die niet door de beugel kunnen."
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ook het kabinet-Jetten wil een bekritiseerde wet tegen terrorisme permanent maken. Er geldt nu een tijdelijke wet waarmee mensen bijvoorbeeld een meldplicht of contactverbod opgelegd kunnen krijgen, ook zonder dat zij strafrechtelijk zijn veroordeeld voor terrorisme. Als er niets gebeurt, vervalt die wet per 1 maart volgend jaar.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Gemeenten waar de opkomst het laagst was bij de gemeenteraadsverkiezingen, willen dit in de toekomst verbeteren. "Ondanks een kleine stijging ten opzichte van de vorige gemeenteraadsverkiezingen, is het jammer dat niet meer stemgerechtigden naar de stembus kwamen", zegt burgemeester Mark Buijs van Roosendaal. "Dat betekent: werk aan de winkel."
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Regeringspartij D66 is kritisch op minister Eelco Heinen (Financiën, D66) omdat die deze week "terloops" een tegenvaller van ruim 1 miljard euro op de arbeidsongeschiktheidsuitkering WIA noemde in een interview. "Dat kan natuurlijk niet", zei Tweede Kamerlid Stephan Neijenhuis tijdens een begrotingsdebat in de Tweede Kamer.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) vindt de situatie rond de arbeidsongeschiktheidsuitkering (WIA) "alarmerend". Ingrijpen is hard nodig om de regeling uitvoerbaar en betaalbaar te houden, anders zijn op termijn veel hardere maatregelen nodig in de sociale zekerheid, waarschuwde hij in een Kamerdebat.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Minister van Asiel en Migratie Bart van den Brink voorziet nog geen problemen door de winst van partijen tegen asielzoekerscentra bij de gemeenteraadsverkiezingen. "Ik ga met colleges in gesprek, niet met alle losse partijen."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Bijna alle partijen claimen een vorm van winst na de gemeenteraadsverkiezingen. Zetelwinst in individuele gemeenten, meer stemmen in totaal of de grootste worden in een bepaalde gemeente is voor partijen reden om donderdag feest te vieren.
1 dag geleden