Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rutte: Fortuyn was van enorme betekenis in Nederland

Rutte: Fortuyn was van enorme betekenis in Nederland

DEN HAAG (ANP) - Premier Mark Rutte vindt dat Pim Fortuyn, die op 6 mei twintig jaar geleden werd vermoord, van enorme betekenis is geweest voor Nederland. "Er is altijd een voor en een na Fortuyn", zei hij op zijn wekelijkse persconferentie. Rutte prees ook de televisieserie over Fortuyn en zijn PvdA-rivaal Ad Melkert. "Prachtig en echt indrukwekkend", waarbij volgens hem de karakters en nieuwe aspecten goed naar voren komen.

Rutte was in 2002 nog niet politiek actief - hij trad in Balkenende-I aan als staatssecretaris - maar hij vond de hele opkomst van Fortuyn "fascinerend". Hij noemt hem "een man die door zijn persoonlijkheid het hele Haagse systeem in verwarring bracht."

Rutte denkt dat we van Fortuyn "breed hebben geleerd dat maatschappelijke vraagstukken zich niet beperken tot de financieel-economische agenda". Hij refereerde aan het kabinet Paars-II destijds "dat miljarden investeerde in onderwijs en gezondheidszorg en dat mensen nóg niet dankbaar waren. Veel mensen waren met andere dingen bezig."

Volgens de premier ging en gaat het bijvoorbeeld ook over de opvang en integratie van vluchtelingen en andere mensen die naar Nederland toe komen, en de manier waarop "we die zo snel mogelijk onze normen en waarden bijbrengen". In het besef dat daarover is ontstaan, is Fortuyn volgens de VVD-leider een bepalende factor geweest. "Ik hoop dat wij - we zijn natuurlijk allemaal een beetje kinderen van die revolutie - en of je nu rechts of links bent, ons realiseren dat de vraagstukken breder zijn dan het financiële plaatje."

Meer uit Politiek

Buma ziet geen werkbare meerderheids- of minderheidscoalitie

DEN HAAG (ANP) - Informateur Sybrand Buma ziet "geen werkbare meerderheidsvariant" voor een mogelijke coalitie. Ook een minderheidscoalitie met voldoende steun om "aan het werk te gaan" ziet hij niet, zei hij donderdag na afloop van gesprekken met partijleiders.

10 uur geleden
Tweede Kamer binnenkort in debat over strafbaarheid illegaliteit

DEN HAAG (ANP) - Binnenkort gaat de Tweede Kamer in debat over het plan om een illegaal verblijf in Nederland strafbaar te stellen. Aan het begin van de zomer leidde het tot veel discussie toen de PVV dit wilde toevoegen aan een nieuwe strenge asielwet, en een Kamermeerderheid daarmee instemde. Het debat gaat over een aanpassing die demissionair asielminister David van Weel (VVD) voorstelt om tegemoet te komen aan de zorgen hierover.

13 uur geleden
Wilders ziet geen aanknopingspunten voor steun aan D66 en CDA

DEN HAAG (ANP) - Geert Wilders ziet "in geen enkel geval" voor zich dat de PVV steun zal verlenen aan een kabinet met D66 en CDA op basis van hun formatiestuk. Hij heeft geen goed woord over voor de plannen die de twee partijen dinsdag bekendmaakten.

13 uur geleden
Yeşilgöz blijft erbij: VVD wil alleen in 'centrumrechts' kabinet

DEN HAAG (ANP) - VVD-leider Dilan Yeşilgöz blijft erbij dat zij alleen in een "centrumrechts" kabinet stapt en ze blijft GroenLinks-PvdA uitsluiten. "Dat gaat niet veranderen", zei ze na afloop van een gesprek met informateur Sybrand Buma. Ze zei dat samenwerking met die partij "op basis van de inhoud" niet mogelijk zou zijn. Ook zou het niet voldoen aan de wens van "de kiezer".

14 uur geleden
Coenradie zeer kritisch op rechter over pleegmeisje Vlaardingen

DEN HAAG (ANP) - Tweede Kamerlid Ingrid Coenradie van JA21 heeft scherpe kritiek op het vonnis dat de rechtbank in Rotterdam vorige week uitsprak tegen de pleegouders van een meisje in Vlaardingen. Zij kregen celstraffen van acht jaar opgelegd voor onder meer het opsluiten van het meisje. Tijdens een Kamerdebat zei de politica dat die uitspraak "de plank zo grandioos misslaat dat je je afvraagt wie van al deze zogeheten deskundigen in vredesnaam nog enig besef heeft van realiteit".

14 uur geleden
Klaver zou minderheidskabinet 'cruciale fout' vinden

DEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA-leider Jesse Klaver zou het een "cruciale fout" vinden als D66 en CDA op basis van hun formatiestuk gaan onderhandelen over een minderheidskabinet. Daarmee zouden zij het "blokkeergedrag" van de VVD belonen, zei hij na afloop van een gesprek met informateur Sybrand Buma.

15 uur geleden
Drones mogen volgend jaar dichter bij luchthavens vliegen

DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat wil dat drones niet tot ongeveer 15, maar tot 5 kilometer van passagiersvliegvelden mogen komen zonder toestemming van luchtverkeersleiders. De nieuwe regels gaan naar verwachting in de loop van volgend jaar in.

16 uur geleden