Rutte: Fortuyn was van enorme betekenis in Nederland
DEN HAAG (ANP) - Premier Mark Rutte vindt dat Pim Fortuyn, die op 6 mei twintig jaar geleden werd vermoord, van enorme betekenis is geweest voor Nederland. "Er is altijd een voor en een na Fortuyn", zei hij op zijn wekelijkse persconferentie. Rutte prees ook de televisieserie over Fortuyn en zijn PvdA-rivaal Ad Melkert. "Prachtig en echt indrukwekkend", waarbij volgens hem de karakters en nieuwe aspecten goed naar voren komen.
Rutte was in 2002 nog niet politiek actief - hij trad in Balkenende-I aan als staatssecretaris - maar hij vond de hele opkomst van Fortuyn "fascinerend". Hij noemt hem "een man die door zijn persoonlijkheid het hele Haagse systeem in verwarring bracht."
Rutte denkt dat we van Fortuyn "breed hebben geleerd dat maatschappelijke vraagstukken zich niet beperken tot de financieel-economische agenda". Hij refereerde aan het kabinet Paars-II destijds "dat miljarden investeerde in onderwijs en gezondheidszorg en dat mensen nóg niet dankbaar waren. Veel mensen waren met andere dingen bezig."
Volgens de premier ging en gaat het bijvoorbeeld ook over de opvang en integratie van vluchtelingen en andere mensen die naar Nederland toe komen, en de manier waarop "we die zo snel mogelijk onze normen en waarden bijbrengen". In het besef dat daarover is ontstaan, is Fortuyn volgens de VVD-leider een bepalende factor geweest. "Ik hoop dat wij - we zijn natuurlijk allemaal een beetje kinderen van die revolutie - en of je nu rechts of links bent, ons realiseren dat de vraagstukken breder zijn dan het financiële plaatje."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het zijn de laatste loodjes van de onderhandelingen, zei D66-leider Rob Jetten voordat hij dinsdag opnieuw aan tafel ging met CDA en VVD. "En dat kost soms net even iets meer tijd dan je van tevoren had gehoopt." De deadline van komende vrijdag (30 januari) "gaat lukken", verwacht hij nog steeds.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair staatssecretaris Thierry Aartsen (Infrastructuur en Waterstaat) hoopt dat dit jaar een startbesluit wordt genomen over het verbeteren van het goederenspoor tussen Gent en Terneuzen. In een overleg in de Tweede Kamer over het Meerjarenprogramma Infrastructuur, Ruimte en Transport (MIRT) zei Aartsen dat hij over dit grensoverschrijdende project intensief contact heeft met zijn Belgische collega's en dat hij verwacht dat de kwestie volgende week in een gezamenlijk overleg aan de orde komt.
18 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Medewerkers en makers van de publieke omroep hebben samen met onder meer de vakbonden FNV en de Nederlandse Vereniging van Journalisten een symbolisch noodpakket aangeboden in de Tweede Kamer. Met de actie vragen zij aandacht voor de gevolgen van de aangekondigde bezuinigingen.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De drie formerende partijen D66, VVD en CDA willen dat er vier nieuwe omroephuizen komen, plus een taakomroep van de NOS en NTR. D66-Kamerlid Ouafa Oualhadj kondigde het plan van de drie partijen aan tijdens een debat over de mediabegroting.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij de bezuiniging van 46 miljoen euro die de politie dit jaar moet doorvoeren, worden de basisteams "helemaal buiten beschouwing gelaten". Daarmee reageerde demissionair minister Foort van Oosten (Justitie, VVD) in een debat op zorgen die bij een groot deel van de Tweede Kamer leven. "Wij komen in 2026 niet aan het blauw op straat."
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66, VVD en CDA zijn maandag begonnen aan wat de slotdagen van de onderhandelingen over het coalitieakkoord moeten worden. "Vandaag of morgen moet je er wel uit zijn" met het oog op de deadline van 30 januari, zei CDA-leider Henri Bontenbal. Rob Jetten (D66) heeft "alle vertrouwen dat het gaat lukken".
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De formerende partijen D66, VVD en CDA hebben nog geen overeenstemming bereikt over de financiën en onderhandelen maandag verder, meldden ze zondag na een dag onderhandelen. Hoewel de partijleiders meermaals de hoop hebben uitgesproken om er dit weekend uit te komen op financiën, lieten ze geen teleurstelling blijken tegenover de aanwezige pers.
1 dag geleden