Rutte: excuses slavernij te politiek controversieel voor Koning
DEN HAAG (ANP) - Premier Mark Rutte vindt dat als er excuses worden aangeboden voor het Nederlandse slavernijverleden, het niet aan de koning is om dat te doen. De vorst is namelijk een "symbool van de eenheid van het land", redeneert Rutte. "Die wil je niet in het politieke debat trekken."
Rutte vindt het niet bij de rol van de koning passen om zich te mengen in een onderwerp "dat niet helemaal ontdaan is van controversialiteit". Op vrijdag meldde het onderzoeksbureau I&O Research dat de groep die voor excuses is voor het slavernijverleden weliswaar groter is geworden, maar nog in de minderheid is.
Eerder vrijdag meldden ingewijden na berichtgeving van de NOS dat op 19 december acht leden van het kabinet op verschillende plekken excuses aan zullen bieden. Zo zal Rutte dat doen in Nederland, minister Minister Franc Weerwind (Rechtsbescherming) in Suriname en staatssecretaris Alexandra Van Huffelen (Koninkrijksrelaties) op Curaçao. Rutte wil dat niet bevestigen en zegt alleen dat er "iets" gebeurt op die datum. Als dan inderdaad excuses worden aangeboden, dan wil hij dat zelf doen als premier namens de regering. De koning maakt deel uit van de regering.
Verschillende deskundigen op het gebied van discriminatie en het Nederlandse slavernijverleden hebben de wens uitgesproken dat de excuses uit de mond van de koning komen, gezien hij staatshoofd is. Dat is onder meer het standpunt van het Nationaal instituut Nederlands slavernijverleden en erfenis (NiNsee) en Rabin Baldewsingh, de Nationaal Coördinator tegen Discriminatie en Racisme.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Minister David van Weel van Justitie en Veiligheid heeft geschrokken gereageerd op het nieuws dat een man in een elektrische rolstoel in Utrecht in brand is gestoken. "Dit gaat alle grenzen over."
13 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Premier Rob Jetten wil zich niet te bescheiden opstellen tijdens het besloten diner dat de Amerikaanse president Donald Trump maandag geeft voor het koningspaar en waar Jetten bij aanschuift. Het bezoek komt op een moment dat de relatie tussen de VS en Europa gespannen is.
22 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse blokkade van Iran is "onwenselijk", zegt premier Rob Jetten maandag in een gesprek met het ANP. Maar het is een betere manier om de druk op het bewind in Teheran op te voeren "dan de dreigementen die we eerder hebben gezien" van de Amerikanen.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66 is ook in de Eerste Kamer tegen de asielwetten die nog zijn gemaakt door voormalig asielminister Marjolein Faber (PVV). Daardoor is steun van het CDA nodig om tot een meerderheid te kunnen komen in de Eerste Kamer. Het is nog niet bekend of het CDA de wetten gaat steunen, in de Tweede Kamer deed de partij dat niet.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA staat voortaan als Progressief Nederland (PRO) in de registers voor landelijke en Europese verkiezingen. De Kiesraad heeft geoordeeld dat de nieuwe naam van de fusiepartij voldoet aan de eisen. Dat betekent dat bij nieuwe verkiezingen Progressief Nederland op het stembiljet staat. Ook het nieuwe logo is geregistreerd. Lokale partijen die verwarring vrezen, zijn echter niet van plan hun verzet tegen de nieuwe partijnaam te staken, laat ProVeenendaal desgevraagd weten.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat aan vrouwen die in het verleden gedwongen afstand hebben moeten doen van hun kind excuses aanbieden voor de rol die de overheid daarin heeft gespeeld. Ook de afgestane kinderen krijgen excuses. Dat meldt staatssecretaris Claudia van Bruggen (Rechtsbescherming, D66) aan de Tweede Kamer.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Defensieminister Dilan Yeşilgöz ziet niet voor zich dat Nederland meedoet aan het Amerikaanse plan om scheepvaart van en naar Iran te blokkeren. De Amerikaanse president Donald Trump kondigde de blokkade in de Straat van Hormuz zondag aan, terwijl tot nu toe Iran de zeestraat zelf heeft afgesloten. Blokkeren zou "averechts" werken, zei de VVD-minister in radioprogramma Sven Op 1.
1 dag geleden