Rutte: EU moest wantrouwen Orbán wegnemen voor steun Oekraïne
BRUSSEL (ANP) - Europese regeringsleiders hebben de afgelopen dagen op de Hongaarse premier Viktor Orbán ingepraat en hem ervan overtuigd dat er geen reden is om de houding van Brussel tegenover zijn land te wantrouwen. Dat stelt demissionair premier Mark Rutte na afloop van een bijzonder korte Europese top, waarop al snel een akkoord werd bereikt over miljardensteun aan Oekraïne. Hongarije was het enige land dat zich voor de top nog verzette tegen die steun.
De verwachting was dat er lang gesoebat zou worden met Orbán, en het mogelijk nachtwerk zou worden. Maar nog voordat de top echt was begonnen, kondigde voorzitter Charles Michel van de Europese Raad van regeringsleiders aan dat er een akkoord was bereikt. Dat is volgens Rutte het gevolg van veel gesprekken met Orbán, zowel een-op-een als met enkele andere leiders.
"Het belangrijkste was herstel van vertrouwen", zegt de premier. Bij Orbán leefde volgens Rutte het gevoel dat er steeds "extra voorwaarden" werden gesteld aan toegang voor Hongarije tot Europees geld. EU-subsidies van het land zijn bevroren om zorgen over de Hongaarse rechtsstaat. Orbán meent dat de lat steeds hoger wordt gelegd, waardoor de subsidies buiten bereik van Hongarije blijven. De Hongaarse premier blokkeerde het Oekraïense steunpakket "omdat hij de zorg had: uiteindelijk krijg ik toch nooit meer geld".
Dat misverstand is uit de wereld, stelt Rutte. "Daar is helemaal geen sprake van. Dat wantrouwen is denk ik gedurende de week weggenomen." Orbán is op het hart gedrukt dat hij beloftes over verbeteringen aan de rechtsstaat moet nakomen. Als dat gebeurt, is er "geen reden voor wantrouwen". Uiteindelijk is expliciet op papier gezet dat de Europese Commissie alle landen gelijk zal behandelen.
Meer uit Buitenland
LISSABON (ANP/AFP) - De Portugese schrijver António Lobo Antunes is op 83-jarige leeftijd overleden. Dat heeft zijn uitgeverij bekendgemaakt. Hij geldt als een van de belangrijkste auteurs in het Portugese taalgebied.
12 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Iraanse raket die op weg naar Turkije uit de lucht werd geschoten, zou "mogelijk Amerikaanse belangen in Turkije raken", zegt NAVO-topman Mark Rutte. De ballistische raket was gericht op de NAVO-basis in het Turkse Incirlik, enkele tientallen kilometers verderop, melden meerdere media.
58 minuten geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi waarschuwt voor vergelding na een dodelijke Amerikaanse aanval op een Iraans oorlogsschip. Het fregat werd woensdag dicht bij Sri Lanka tot zinken gebracht.
1 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP) - Israël heeft zijn eerste repatriatievluchten uitgevoerd sinds de uitbraak van de oorlog met Iran. Het Israëlische luchtruim ging zaterdag dicht voor de burgerluchtvaart, waardoor volgens Israëlische media naar schatting zo'n 100.000 Israëliërs vastzaten in het buitenland.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Iran heeft in de nacht van woensdag op donderdag raketten afgevuurd op Israël. Dat melden zowel het Israëlische leger als staatsmedia in Iran.
5 uur geledenBEIROET (ANP) - Israël heeft in de nacht van woensdag op donderdag luchtaanvallen uitgevoerd op het zuiden van de Libanese hoofdstad Beiroet. Het Israëlische leger had eerder in de nacht inwoners in het gebied gewaarschuwd voor aanvallen op wat het doelen noemde die gelinkt zijn aan Hezbollah.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De commissie van het Huis van Afgevaardigden die zich buigt over de afhandeling van de zaak rond Jeffrey Epstein, heeft gestemd voor het dagvaarden van de Amerikaanse minister van Justitie Pam Bondi. De commissie wil de minister spreken over haar rol bij de publicatie van de dossiers.
9 uur geleden