Rutte 'enorm geraakt' door monument oorlogsslachtoffers Oekraïne
KIEV (ANP) - Premier Mark Rutte heeft woensdag in Kiev een bezoek gebracht aan het monument voor Oekraïners die zijn gesneuveld in de strijd in het oosten van het land. "Dit raakt mij enorm", verklaarde Rutte bij de herdenkingsmuur.
Sinds 2014 vechten pro-Russische opstandelingen voor een onafhankelijke staat. Ze worden daarbij gesteund door Rusland. Boven dit strijdgebied werd op 17 juli 2014 vlucht MH17 neergeschoten, volgens internationaal onderzoek door een Russische raket. Daarbij kwamen alle 298 mensen aan boord van het vliegtuig van Malaysia Airlines om het leven, onder wie 196 Nederlanders.
"Je ziet foto's van jongens die op 17 juli zijn omgekomen, dat is de dag dat het vliegtuig neerkwam. Het komt zo dichtbij", aldus Rutte. Hij zei onder indruk te zijn van het monument. "Omdat het zo eenvoudig is, zo respectvol, en alle mensen gezichten hebben."
Spanningen
Nederland en Oekraïne werken nauw samen in het dossier MH17. Volgens Rutte is de band met Oekraïne "sterk".
Rutte is met minister Wopke Hoekstra (Buitenlandse Zaken) in de Oekraïense hoofdstad. Ze spreken daar onder meer over de wapenhulp die de Oekraïne aan Nederland heeft gevraagd. Het kabinet onderzoekt momenteel welke hulp kan worden gegeven.
De spanningen aan de grens met Rusland zijn hoog opgelopen. Er zijn daar meer dan 120.000 Russische militairen en veel materieel samengetrokken. De Verenigde Staten vrezen dat de Russen het buurland zullen binnenvallen.
Meer uit Binnenland
VUGHT (ANP) - De PI Vught is van plan aangifte te doen, nadat vrijdag op een afdeling van het Penitentiair Psychiatrisch Centrum (PPC) drie medewerkers werden gegijzeld door een gedetineerde. Dit meldt de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) zaterdag.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Marco Borsato treedt het komende jaar niet op. Dat laat zijn management zaterdag weten aan het ANP, in reactie op de uitnodiging die André Rieu de zanger deed.
13 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Erik de Zwart onderzoekt de mogelijkheden voor een digitaal televisiekanaal over treinen. Dat laat hij zaterdag aan het ANP weten. De Zwart voert hierover op dit moment gesprekken met kabelaars als Ziggo en KPN. Volgens de mediaondernemer blijkt uit een representatief onderzoek dat hij heeft gedaan dat twee op de drie Nederlanders hier interesse voor zouden hebben.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Gouke Moes (OCW) heeft vrijdag telefonisch gesproken met cabaretier Niels van der Laan over de doodsbedreigingen aan zijn adres. Dat laat een woordvoerder van Van der Laan zaterdag aan het ANP weten. Het was een "privégesprek" waarover zij verder geen details deelt.
15 uur geledenERMELO (ANP) - Een tweede persoon is overleden na een eenzijdig verkeersongeval in het Gelderse Ermelo. Het gaat om een 26-jarige man uit de gemeente Nunspeet, meldt de politie. De slachtoffers reden rond 20.50 uur op vrijdagavond tegen een boom aan, waarna de auto in brand vloog.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Dit jaar wordt naar verwachting het op een na zonnigste jaar sinds het begin van de metingen, denkt Weeronline. Het aantal zonuren staat nu op 2064 uur en als december zoals gebruikelijk verloopt, zal dat uitkomen op 2111 uur. Alleen in 2022 was het zonniger met 2233 uur.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tientallen bekende Nederlandse mannen, onder wie koning Willem-Alexander, zijn zich het afgelopen jaar bewuster geworden van het gevoel van onveiligheid dat veel vrouwen in Nederland ervaren. Het AD komt zaterdag met een publicatie waarin meer dan vijftig mannen zich uitspreken over de veiligheid van vrouwen.
17 uur geleden