
Rutte 'enorm geraakt' door monument oorlogsslachtoffers Oekraïne
KIEV (ANP) - Premier Mark Rutte heeft woensdag in Kiev een bezoek gebracht aan het monument voor Oekraïners die zijn gesneuveld in de strijd in het oosten van het land. "Dit raakt mij enorm", verklaarde Rutte bij de herdenkingsmuur.
Sinds 2014 vechten pro-Russische opstandelingen voor een onafhankelijke staat. Ze worden daarbij gesteund door Rusland. Boven dit strijdgebied werd op 17 juli 2014 vlucht MH17 neergeschoten, volgens internationaal onderzoek door een Russische raket. Daarbij kwamen alle 298 mensen aan boord van het vliegtuig van Malaysia Airlines om het leven, onder wie 196 Nederlanders.
"Je ziet foto's van jongens die op 17 juli zijn omgekomen, dat is de dag dat het vliegtuig neerkwam. Het komt zo dichtbij", aldus Rutte. Hij zei onder indruk te zijn van het monument. "Omdat het zo eenvoudig is, zo respectvol, en alle mensen gezichten hebben."
Spanningen
Nederland en Oekraïne werken nauw samen in het dossier MH17. Volgens Rutte is de band met Oekraïne "sterk".
Rutte is met minister Wopke Hoekstra (Buitenlandse Zaken) in de Oekraïense hoofdstad. Ze spreken daar onder meer over de wapenhulp die de Oekraïne aan Nederland heeft gevraagd. Het kabinet onderzoekt momenteel welke hulp kan worden gegeven.
De spanningen aan de grens met Rusland zijn hoog opgelopen. Er zijn daar meer dan 120.000 Russische militairen en veel materieel samengetrokken. De Verenigde Staten vrezen dat de Russen het buurland zullen binnenvallen.
Meer uit Binnenland
NIJMEGEN (ANP) - Op de laatste dag van de Nijmeegse Vierdaagse zijn 42.777 deelnemers gefinisht, zo laat de organisatie weten. Allen krijgen zij het felbegeerde Vierdaagsekruisje. Op de laatste wandeldag van het evenement vielen 411 wandelaars uit.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De rechtbanken werken aan meerdere alternatieven om strafzaken zoveel mogelijk door te laten gaan, terwijl het Openbaar Ministerie is afgesloten van het internet. Dit meldt de Raad voor de rechtspraak.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie weet niet hoelang medewerkers nog van internet verstoken blijven. Het onderzoek naar de mogelijke kwetsbaarheid in de systemen duurt voort.
7 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - Burgemeester Hubert Bruls kijkt tevreden terug op de Nijmeegse Vierdaagse. Ondanks enkele "akkefietjes" tijdens de Vierdaagsefeesten is het wandelevenement vooralsnog zonder noemenswaardige incidenten verlopen, zegt hij. "Als je alles overziet, met de vele duizenden mensen, is het voortreffelijk gegaan."
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Meerdere gemeenten en ziekenhuizen die gebruikmaken van diensten van Citrix zeggen dat ze die vorige maand al hebben gerepareerd, nadat een gat in de beveiliging was ontdekt. Daarom hoeven ze de systemen nu niet los te koppelen, zoals het Openbaar Ministerie wel heeft gedaan.
10 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Meerdere mensen hebben zich gemeld nadat er donderdag geblurde foto's van zes verdachten die worden gezocht voor de rellen rond het kampioensfeest van PSV naar buiten waren gebracht. Dat meldt de politie vrijdag. Een politiewoordvoerder kan niet direct zeggen om hoeveel personen het precies gaat.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Reizen naar Venezuela wordt afgeraden. Het reisadvies van het ministerie van Buitenlandse Zaken staat vanaf deze vrijdag voor het hele land op rood. Sinds de presidentsverkiezingen van juli 2024 is het onrustig in het land.
10 uur geleden