Rutte 'enorm geraakt' door monument oorlogsslachtoffers Oekraïne
KIEV (ANP) - Premier Mark Rutte heeft woensdag in Kiev een bezoek gebracht aan het monument voor Oekraïners die zijn gesneuveld in de strijd in het oosten van het land. "Dit raakt mij enorm", verklaarde Rutte bij de herdenkingsmuur.
Sinds 2014 vechten pro-Russische opstandelingen voor een onafhankelijke staat. Ze worden daarbij gesteund door Rusland. Boven dit strijdgebied werd op 17 juli 2014 vlucht MH17 neergeschoten, volgens internationaal onderzoek door een Russische raket. Daarbij kwamen alle 298 mensen aan boord van het vliegtuig van Malaysia Airlines om het leven, onder wie 196 Nederlanders.
"Je ziet foto's van jongens die op 17 juli zijn omgekomen, dat is de dag dat het vliegtuig neerkwam. Het komt zo dichtbij", aldus Rutte. Hij zei onder indruk te zijn van het monument. "Omdat het zo eenvoudig is, zo respectvol, en alle mensen gezichten hebben."
Spanningen
Nederland en Oekraïne werken nauw samen in het dossier MH17. Volgens Rutte is de band met Oekraïne "sterk".
Rutte is met minister Wopke Hoekstra (Buitenlandse Zaken) in de Oekraïense hoofdstad. Ze spreken daar onder meer over de wapenhulp die de Oekraïne aan Nederland heeft gevraagd. Het kabinet onderzoekt momenteel welke hulp kan worden gegeven.
De spanningen aan de grens met Rusland zijn hoog opgelopen. Er zijn daar meer dan 120.000 Russische militairen en veel materieel samengetrokken. De Verenigde Staten vrezen dat de Russen het buurland zullen binnenvallen.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De belangenorganisaties Free Press Unlimited (FPU) en de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) hebben opnieuw een brief gestuurd om aandacht te vragen voor de journalisten in Gaza. De brief is gericht aan demissionair minister van Buitenlandse Zaken David van Weel, melden de organisaties. Ze roepen de minister onder meer op om zich uit te spreken tegen doelgerichte lastercampagnes tegen Palestijnse journalisten en in gesprek te gaan met de Israëlische ambassadeur.
1 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De Evangelische Omroep (EO) gaat de genres fictie en documentaire schrappen als gevolg van de bezuinigingen op de publieke omroep. De EO maakte de afgelopen jaren prijswinnende fictieproducties en documentaires als De Joodse Raad, De Terugreis en Mijn grote broer. De EO spreekt dinsdag van een "pijnlijk besluit".
2 uur geledenARNHEM (ANP) - De provincie Gelderland verlengt de toestemming om de wolf te doden die dit voorjaar een hardloopster beet op de Hoge Veluwe. Jagers krijgen tot 1 juli volgend jaar de tijd om het dier met codenaam GW4655m te doden. Ook is het gebied waarin dat mag gebeuren uitgebreid met het terrein van vliegbasis Deelen. De vergunning voor het afschieten van de wolf zou 1 januari aflopen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De overheid hoeft de regels voor hulp bij zelfdoding niet te versoepelen. De Coöperatie Laatste Wil had dat gevraagd, maar het gerechtshof in Den Haag heeft dat dinsdag afgewezen, net als de rechtbank eerder.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Voormalig advocaat Inez Weski heeft dinsdag in een procedure tegen de Staat bij de bestuursrechter in Den Haag inzage geëist in haar detentiedossier. Ze heeft eerder al inzage gehad, maar meent dat er gegevens worden achtergehouden. In overleg met de rechter is besloten tot een nieuwe inzageronde. De zaak is daarom voor onbepaalde tijd aangehouden.
3 uur geledenBILTHOVEN (ANP) - Nederlanders werken steeds langer door en doen dat meestal in goede gezondheid, wijst onderzoek van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) uit. De meeste mensen zijn ook op latere leeftijd lichamelijk en mentaal in staat om hun werk uit te voeren.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - In Brussel wordt al 541 dagen onderhandeld over een nieuwe regering en evenaart daarmee het Belgische formatierecord. De Belgische hoofdstad valt onder het Brussels Hoofdstedelijk Gewest en de coalitieonderhandelingen daar zitten muurvast.
4 uur geleden